Korida má v Katalánsku utrum. Parlament schválil zákaz býčích zápasů

  • 58
Katalánský parlament schválil zákaz býčích zápasů v tomto španělském autonomním regionu. Katalánsko se tak stalo prvním pevninským regionem, který k tomuto kroku přistoupil. Stejný zákon platí už devět let na Kanárských ostrovech.

Konec býčí fiesty, píší španělské zpravodajské servery o rezultátu hlasování katalánského parlamentu, který nebylo možné předem spolehlivě odhadnout. Jednalo se totiž o spornou koridu (la corida de toros), která budí vášně dlouhodobě napříč celým světem, nikoli jen největším státem Iberského poloostrova.

KORIDA

Býčí zápas trvá obvykle 2 až 2,5 hodiny, v nichž vystoupí tři toreadoři. Každý postupně bojuje se dvěma býky, které si vylosuje.

Korida má tři části. V prvních dvou se v aréně objevuje i toreadorova družina (cuadrilla). Má za úkol býka několikrát zasáhnout na přesně určená místa (většinou do zátylku a zad).

Ve třetí části vystoupí toreador s červenou muletou (šátkem). Ta je zprvu jeho jedinou zbraní, krouží kolem býka - rozhoduje elegance a provedení pohybů. Pak dostane povolení zvíře zabít. S pomocí meče (estoque) musí býkovi zasadit smrtelnou ránu mezi krční obratle.

Předběžné hlasování z minulého roku sice ukázalo, že katalánští zákonodárci jsou spíše pro zákaz tradičních býčích zápasů. Ale návrh tehdy prošel jen o osm hlasů. Nyní však 135hlavý katalánský parlament rozhodl, že s koridou nesouhlasí. Pro zákaz se vyslovilo 68 poslanců, proti jich bylo pětapadesát.

Před budovou parlamentu se od rána srocovali jak odpůrci, tak stoupenci nového zákona. Policie zaznamenala i mírné protesty a demonstrace.

"Nikoho nelze nutit, aby šel na koridu, stejně jako nikomu nelze zakazovat tam jít," řekl už před hlasováním předseda hlavní opoziční pravicové Lidové strany Mariano Rajoy. Po jednání uvedl, že se proti výsledku odvolá k ústavnímu soudu.

Korida v Katalánsku úspěchy neslavila

V Katalánsku není tradice koridy tak silná jako na jihu země nebo v Madridu a mnoho Katalánců označuje koridu za "cizí" zvyk. Na zápasy, které se konají pouze v Barceloně, chodí místní obyvatelé poměrně málo. Tamní arény navštěvují spíše turisté.

Podle ochránců zvířat je zápas s býky kruté týrání zvířat a jeho zákaz považují za nejdůležitější přínos ke zvýšení práv zvířat v zemi. Dosavadní katalánský zákon na ochranu zvířat sice zakazuje zabíjení a špatné zacházení se zvířaty, výjimku ale tvoří právě býčí zápasy. Nový zákon vstoupí v platnost v lednu 2012.

Madrid si koridu zapsal na seznam kulturního dědictví

Už začátkem roku zareagovala na kroky katalánské vlády jiná španělská autonomní oblast: metropole Madrid. Ta naopak rozhodla zapsat býčí zápasy do seznamu svého kulturního dědictví.

Ovšem i tam klesá oblíbenost koridy, stejně jako v jiných částech Španělska. V průzkumech se uvádí, že korida baví jen necelých třicet procent tamních obyvatel. Stále jí však fandí král Juan Carlos a jeho dcera Elena, kteří zápasy čas od času navštíví.

KORIDA A UMĚNÍ

Tato typicky španělská tradice měla ve své minulosti značný vliv na kulturu.

Koridu neopakovatelně zvěčnili například španělští malíři Francisco Goya a Pablo Picasso.

Býčími zápasy se inspiroval i americký prozaik Ernest Hemingway v románu Fiesta.

Španělský básník a dramatik Federico García Lorca býčí zápasy vyzdvihl jako pravděpodobně největší poetické a dosud živé dědictví Španělska.

Zakázali byste býčí zápasy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 18. srpna 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2446
NE
NE 783
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video