Zemřel Milan Paumer. S Mašíny se prostřílel do Berlína

Milan Paumer, který se s bratry Mašíny prostřílel v padesátých letech do Západního Berlína a poté bojoval jako voják US Army v Koreji, zemřel po těžké nemoci v Praze. Bylo mu 79 let.

Byl sice vždy tak trochu ve stínu mnohem známějších Ctirada a Josefa Mašínových, oni ho ale vždy brali jako rovnocenného partnera. Milan Paumer naposledy veřejně vystoupil v červnu při křtu knihy Cesta na severozápad, která vychází ze zápisků Radka Mašína. Popisuje útrapy anabáze společného útěku za železnou oponu. Je pod ní ale podepsána celá "trojka" (ukázky z knihy čtěte tady).

"Demokracie a svoboda není zadarmo. To je taky důvod, proč bychom si těchto komodit měli velice vážit. Za svobodu a demokracii se ve většině případů musí bojovat. Je to boj na život a na smrt," řekl v březnu 2008 v on-line rozhovoru na iDNES.cz Paumer (čtěte celý rozhovor tady). Svým životem tato slova dokázal naplnit.

Milan Paumer se narodil roku 1931 v Kolíně. Po válce se vyučil strojním zámečníkem a studoval průmyslovku v Kolíně. Od dětství jej pojilo přátelství se syny generála Josefa Mašína.

Bratři (zleva) Ctirad a Josef Mašínovi a Milan Paumer si před útěkem z komunistického Československa na Západ zlepšují fyzickou kondici.

Bratři (zleva) Ctirad a Josef Mašínovi a Milan Paumer si před útěkem z komunistického Československa na Západ zlepšují fyzickou kondici

"S bratry Mašínovými jsem se setkal v roce 1940, kdy byla Mašínova rodina vystěhována z pražského bytu a přistěhovali se do Poděbrad," řekl v roce 2008 iDNES.cz Paumer.

Paumer s Mašíny podnikl po únoru 1948 několik protikomunistických akcí. V roce 1953 se pak trojice s dalšími dvěma kolegy rozhodla utéci na Západ.

"Tady nic nebylo. Jen tma jak v pytli. My neměli nic než kompas a ten jsme ztratili. Šli jsme podle hvězd. Když jsme uviděli světla domů a slyšeli zpěv v němčině, teprve jsme najisto věděli, že už jsme v Německu," popsal Paumer okolnosti útěku v roce 2005, kdy provedl tehdejší trasou útěku skupinu nadšenců.

Pětičlennou skupinu honilo dvacet tisíc ozbrojených mužů u nás i ve východním Německu. Dva členové skupiny byli nakonec dopadeni a popraveni. Přežít se podařilo pouze jemu a oběma bratrům Mašínům. Po měsíci dramatického útěku konečně dorazili do Západního Berlína.

Ve Spojených státech pak nastoupili do armádních služeb, Paumer byl nasazen v Koreji. Když mu angažmá v armádě vypršelo, usadil se na Floridě, kde pracoval jako dělník v leteckých opravnách, taxikář a později majitel taxislužby.

"Milan Paumer byl vždy věrným, poctivým, spolehlivým a pravdomluvným člověkem, za což si ho velmi vážím. Známe se od druhé světové války. Bude mi po něm smutno," řekla ČTK sestra bratrů Mašínů Zdena.

Mašínové a Paumer nebyli nikdy v Československu odsouzeni, jejich stíhání bylo přerušeno a komunistické úřady několikrát marně žádaly Spojené státy o jejich vydání. V polovině 90. let pak státní zastupitelství stíhání bratrů i Milana Paumera kvůli promlčení odložilo.

Názory veřejnosti na odboj bratří Mašínových se různí. Někteří je považují za hrdiny protikomunistického odboje, jiní pochybují o tom, zda byly oprávněné jejich ozbrojené akce, při kterých zemřelo šest lidí. Lidé nejvíc kritizují, že Mašínova skupina zabila při přepadu policejní stanice dva policisty a pokladníka.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue