Dva přímé kopy, a český mistr slaví postup: Sparta - Liepaja 2:0

• 149
Dvěma góly z přímých kopů v první půli vyhnali soupeřova gólmana z brány a pohodlně dokráčeli do třetího předkola Ligy mistrů. Fotbalisté Sparty po úvodní výhře v Liepaji 3:0 porazili lotyšského soupeře v domácí odvetě 2:0 a už příští úterý se v dalším kole utkají s Poznaní, jež vyřadila Inter Baku.

on-line

Zápas jsme sledovali v on-line reportáži

Slaboučký soupeř nijak neprověřil, zda si Sparta vzala ponaučení z ligové prohry v Hradci Králové. V pohárovém utkání se český mistr nepředřel a v poklidném tempu snadno dokončil před týdnem načatou práci.

"Soupeř byl uvolněnější než v prvním utkání, dnes podal lepší výkon," řekl kouč vítězů Jozef Chovanec. "Přesto jsme měli hru pod kontrolou, nemuseli jsme řešit žádné spletité situace a ohlídali jsme si postup."

Středeční odvetu rozhodly už v prvním poločase dva přímé kopy. Nejprve se trefil Matějovský, který dal svůj vůbec první gól ve sparťanském dresu, na 2:0 zvýšil krátce před přestávkou Zeman. Zostuzený brankář Spole už do druhé půle nenastoupil.

Po hradeckém výpadku sliboval trenér Chovanec zemětřesení v sestavě, ale nakonec jen nechal odpočívat hráče, kteří byli dosud hodně vytížení. Chyběl Wilfried, který pro postup udělal rozhodující kus práce už v Liepaji, odpočíval tahoun Sionko, záskok za distancovaného Řepku už skončil Hejdovi a pak už přišel o místo v sestavě jen Hoheneder.

"Wilfried se zranil na předzápasovém tréninku, ráno byl na rentgenu, a tak doufáme, že to nebude vážné," prozradil Chovanec důvody absence afrického útočníka, kterého postihlo svalové zranění.

Lotyšský mistr v Praze nevystřelil na branku a neměl ani žádnou gólovou šanci. Místo vzrušujícího fotbalu se mohli diváci těšit aspoň tím, že vyprovázejí svůj tým za nezpochybnitelným postupem.

trio na marodce

Spartě přibývají zranění fotbalisté. Den před zápasem s Liepajou si na tréninku poranil sval na noze útočník Wilfried, odvetu třetího předkola nedohráli kvůli zdravotním komplikacím Lačný a Kucka. První odjel s nakopnutou nohou na rentgen do nemocnice, Kucka si poranil třísla.

Na většinu z osmi tisíc diváků ještě svítilo večerní ostré slunce, když Letná už mohla poprvé oslavovat. O dobrou náladu se ve dvanácté minutě postaral záložník Matějovský, který z přímého kopu obstřelil soupeřovu zeď a trefil volný roh branky.

Kopalo se po Rafalskisově faulu na Lačného, který pak chtěl sám na konci úvodní půlhodiny přidat druhý gól. Místo přihrávky lépe postavenému Jeslínkovi sám zakončoval, ale trefil jen protihráče. Tvrdý faul však Lačného účinkování o chvíli později ukončil.

Zraněného útočníka vystřídal Zeman a po dvou minutách pojistil sparťanské vedení. Brankář Spole si na střelu z přímého kopu sice sáhl, ale gólu již nezabránil.

Druhý poločas se už nemusel hrát. Nepřibyly žádné góly, dokonce ani střely na branku. Sparta měla hru pod kontrolou, držela Lotyše před jejich pokutovým územím, ale náhradního brankáře Steinborse nijak neprověřila.

Nejblíže ke skórování měl až v závěru Zeman, který v nastaveném čase obešel i gólmana, ale z brankové čáry míč vykopl obránce.