Ona

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Vykoupali jste se ve vodě se sinicemi? Rozhodně se neutírejte do ručníku

  • 50
Pokud se vykoupete ve vodě plné sinic, uděláte největší chybu, když se hned utřete do ručníku. Škodlivé látky ještě víc vetřete do pokožky. Nejprve se osprchujte, teprve pak sáhněte po ručníku.

Vysoké teploty jsou nepřítelem přírodních koupališť a vodních nádrží. I letos hlásí některé vodní plochy výskyt sinic, které mohou způsobit vážné zdravotní potíže.

Hygienici varují před sinicemi například v přehradě Skalka u Chebu, v nádrži Rozkoš nebo koupališti Peklo na Vysočině. Objevili je i na Orlíku nebo v Seči na Chrudimsku.

Hrozba pro děti i těhotné

Lékaři před koupáním ve vodě se sinicemi varují. "Nejnebezpečnější jsou pro malé děti, těhotné ženy, staré lidi a alergiky," řekla iDNES.cz lékařka Jitka Chaloupecká, korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl v Praze.

Co mohou způsobovat sinice

- střevní a žaludeční potíže

- bolesti hlavy

- vyrážky

- zarudlé oči

- dechové potíže

- rýmu

- výjimečně i poškození jater

Zdroj: SZÚ

Stačí přitom relativně málo, aby si například malé dítě po vodních hrátkách způsobilo například bolest břicha nebo průjem.

Lidé totiž při koupání často nechtěně vypijí jeden až dva decilitry vody a s ní i přítomné sinice včetně toxinů v nich obsažených. Riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla víc a jejich tělesná hmotnost je menší.

"Pokud vypijete zhruba dva decilitry vody se sinicemi, mohou nastat žaludeční, střevní potíže a bolest hlavy," vysvětluje Chaloupecká.

U alergiků zase hrozí dechové potíže, pálení očí nebo zhoršení ekzému.

Obrana? Vůbec se nekoupat

Obrana proti vodnímu květu, jak se sinicím také říká, existuje jediná: zelené vodě se vyhnout. "Nejlepší ochranou je skutečně se ve vodě se sinicemi vůbec nekoupat," potvrzuje dermatoložka. "Jiná účinná ochrana neexistuje."

Pokud máte na nějaké přírodní koupaliště nebo vodní nádrže namířeno, předem se informujte, jak na tom dotyčná vodní plocha se sinicemi je.

ilustrační foto

Napřed sprcha, pak ručník

Pokud vás úmorné vedro přece jen přinutí svlažit rozpálené tělo v koupališti, kde se daří vodnímu květu, měli byste dodržovat rady dermatoložky Chaloupecké.

Ve vodě byste neměli být déle než deset minut, a pak se hned osprchovat.

"Ručníkem byste se měli utírat až po osprchování," varuje Chaloupecká. "Pokud se otřete hned, vetřete si sinici více do pokožky a tím přispíváte k podráždění kůže."