Chobotnice se nemohla dlouho rozhodnout, jestli vybrat Německo, nebo Argentinu | foto: AP

Geniální chobotnice Paul zaujala ekonomy, chtěli by ji zaměstnat

  • 68
Famózní chobotnice Paul uchvátila české ekonomy. Její schopnost předvídat výsledky proběhlého fotbalového šampionátu je zaujala natolik, že by si ji rádi pořídili do práce. "Při předpovídání pohybů na měnovém nebo akciovém trhu by se stala strojem na peníze," říká například v nadsázce Jiří Šimek z finanční skupiny Citfin.

Už v minulosti dokázala obyčejná opice vybrat akciové portfolio lépe než většina investorů, a tak by geniální chobotnice přinesla zaručený úspěch.

Podle Šimka by dokonce mohla ekonomické ukazatele odhadovat ještě lépe než fotbalové zápasy, a to proto, že by byla oproštěna od sympatií, které dozajista chovala k nějakému konkrétnímu fotbalovému týmu. "Na finančních trzích mnoho investorů také příliš podléhá emocím a realizují tak větší ztráty, než kdyby emoce vynechali. I v tom by měla chobotnice výhodu," podotýká.

Kdyby chobotnice Paul sázela, vyhrála by 150násobek počátečního vkladu

Také podle Petra Dufka z ČSOB by se Paul na pracoviště ekonomů hodil. "Když rozumí fotbalu, tak by snad zvládl i kurz eura, zvlášť když je toho času z Německa," říká Dufek pobaveně s tím, že by se to muselo vyzkoušet, protože tipovat vítěze ze dvou variant je jednodušší než v ekonomice, kde se musí vybírat z více možností.

Starost však dělá Dufkovi to, zda by se chobotnice mohla věnovat oběma oborům najednou. Fotbalových nadšenců je totiž mnohem víc než lidí zaujatých ekonomickými predikcemi, a kdyby přišli o Paula, mohli by to ekonomům zazlívat.

Chobotnicí je nadšen i Luboš Mokráš z České spořitelny. "Byla by výborným parťákem do týmu, a kdo ví, možná jednou přijde i doba, kdy by mohla psát ranní analýzy."

Hedge fond

Je speciální fond, který nepodléhá regulaci. Je velmi rizikový, takže může přinést vysoký výnos, ale také ztrátu. Je proto určen jen velmi zkušeným investorům.

Potíž ale podle něj může být v tom, že by banka musela najmout zoologa a instalovat speciální akvárium, a to je možná příliš velký experiment, do kterého se patrně nepustí.

"Ale takové hedge fondy, které mají dost peněz a zkoušejí nejpokročilejší metody, by se do chovu chobotnic mohly pustit," myslí si Mokráš.

Naopak Aleše Michla z Raiffeisenbank Paulova šikovnost neoslnila. Rozruch kolem jeho domnělé geniality by však podle něj mohl přispět ke změně prognostického myšlení, jež by vedlo k lepším úsudkům.

"Věřit jedné predikci nejde. A to ani tehdy, když si pořídíme tu šílenou fotbalovou chobotnici. Pro kvalitní prognózu je potřeba vytvořit dva tři scénáře ekonomického vývoje a k nim přiřadit pravděpodobnost, s jakou mohou vyjít."

Svěřili byste výběr investice chobotnici?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 19. července 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4086
ANO
ANO 1081