VIDEO: Projeli jsme pražský tunel Blanka až k závalu, podívejte se

  • 43
Začátkem července se v úseku u Brusnice propadla zemina nad raženým tunelem Blanka. Na zahradě ministerstva kultury vznikl obrovský kráter a suť zasypala bagristu, který v tu chvíli v tunelu pracoval. Za poslední dva roky je to už potřetí, co se země kvůli ražbě tunelu propadla. Jak to uvnitř tunelu poblíž místa vypadá? Podívejte se.

Stavební firma Metrostav provedla redaktory iDNES.cz po útrobách tunelu Blanka od Troji až po Letnou. Novináři se dostali až do místa, kde se zemina a suť nad tunelem propadly.

Výrobně technický ředitel Metrostavu Ivan Hrdina redaktorům vysvětlil, jaké práce se v tunelu provádějí a co se dělo v momentě, kdy se tunel na Hradčanech propadl.

Exkurze se stavební společností Metrostav v tunelu Blanka. Místo propadu

"Vezměte si holínky, baterky, přilby a reflexní vesty," zněly pokyny pracovníků Metrostavu ještě předtím, než tým do útrob obrovského podzemního prostoru vyrazil. Pak novináře naložili do několika aut a jelo se.

Exkurze se stavební společností Metrostav v tunelu Blanka. Místo propadu

"V tunelu jsme zastavili celkem třikrát. Nejprve nám ukázali, jakou formou se dělá takzvaná definitivní obezdívka tunelu či jak vznikají větrací šachty tunelu," popisuje z místa redaktorka MF DNES.

Novináři tunelem projeli od Troji až po Letnou, odkud se už po povrchu přepravili k úseku, který se nedávno propadl. Podle Hrdiny se tu v momentě, kdy došlo k propadu tunelu, pracovalo jako jindy.

Exkurze se stavební společností Metrostav v tunelu Blanka

"Pracujeme zde 24 hodin denně. V noci, kdy k propadu došlo, tu byla klasicky sedmičlenná posádka. Pět lidí pracovalo na spodní části tunelu, byli tu také další dva bagristé. Tito dva měli za úkol demontovat 'opěrné nohy', které sloužily k rozdělení razicího místa na několik dílů (čemuž se říká sekvenční tunelovací metoda - pozn. red.). Provizorní nohy ve chvíli, kdy byly odstraňovány, už neměly žádný vliv na statickou činnost," říká Hrdina.

Exkurze se stavební společností Metrostav v tunelu Blanka

"Pod zahradou ministerstva kultury jsme vytvořili betonovou stěnu, která drží zával. Ihned po havárii jsme také začali kráter zaplňovat betonovou směsí. Samozřejmě pořád sledujeme, zda v hornině nejsou ještě další pohyby. Nejsou," uvedl mluvčí Metrostavu František Polák.

Exkurze se stavební společností Metrostav v tunelu Blanka

Plocha nad tunelem se přesto propadla. Podle Hrdiny tak zřejmě došlo ke kombinací tří příčin, kvůli kterým k havárii došlo. Příčiny zveřejnila společnost už na začátku týdne, za třetím propadem Blanky může být lidské selhání, nepřesnost projektu nebo skryté vniknutí vody do nadloží.

ODBORNÍCI: METROSTAV NAHRADÍ JINÍ JEN TĚŽKO

Stavební společnost Metrostav může při výstavbě pražského tunelového komplexu Blanka nahradit jiná firma jen obtížně, i když úplně vyloučené to není. Shodli se na tom odborníci ze stavebních fakult. "Myslím, že Metrostav nikdo nahradit nemůže," řekl zástupce vedoucího katedry dopravního stavitelství Fakulty stavební VÚB-TU Ostrava Jiří Tichý.
"Pokud by se měl splnit termín, není v České republice firma, která by byla schopná v termínu a požadované kvalitě dokončit stavbu tak, jak by dokončená být měla," soudí docent z katedry silničních staveb Fakulty stavební Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze František Luxemburk.
Profesor ze stavební fakulty ČVUT František Lehovec se domnívá, že čistě teoreticky by výměna dodavatele Blanky možná byla. "Nemyslím, že by dnes byl neřešitelný problém využívat i zahraniční dodavatele nebo konsorcia," řekl. Zmínil například zkušenost z Polska, kde tendr na výstavbu části dálnice A2 vyhrálo konsorcium z Číny.
Vypovězení smlouvy by podle všech odborníků bylo krajně složité. Obecně však podle odborníků platí, že díla podobného rozsahu jako tunelový komplex Blanka se nepředvídaným událostem můžou vyhnout jen těžko.

ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video