Jiří Paroubek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

ČSSD měla být při jednání o křeslech ráznější, není ji vidět, říká Paroubek

  • 434
Jiří Paroubek, expředseda ČSSD, před několika týdny odešel z vrcholné politiky. Jen co si odpočinul, už se pustil do kritiky spolustraníků. Za Paroubkovy vlády byla prý ČSSD nejlepší a po jeho odchodu není stranu vidět. Navíc strana jednala při rozdělování výborů jako slaboch.
Paroubek to uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. ČSSD si totiž po volbách vyjednala sedm postů ve Sněmovně, z toho vedení tří výborů - hospodářského, bezpečnostního a mandátního a imunitního. Paroubek by ale zvolil tvrdší taktiku.

"Měli jsme chtít výbor rozpočtový, sociální nebo zahraniční a na těch se měli profilovat. Nemá smysl mít nějakých sedm výborů a komisí, stačily by tři, ale zato takové, kde budou slyšet politické názory ČSSD a které povedou kvalitní lidé," vzkázal.

Na otázku, proč není jeho stranu po volbách vidět, odpověděl: "Doufám, že to bude přechodný stav, že současní lídři, zejména pánové Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, budou vidět. Tři měsíce před volbami je to třeba. Velice bych to uvítal," vyzval stranu k činům Paroubek.

ČSSD SESTAVILA STÍNOVOU VLÁDU

Kritizovat nebudeme tak agresivně, slibuje vedení strany

Dodal, že od současného lídra strany Bohuslava Sobotky po fázi opatrnosti očekává důraznější fázi, která nebude jen o kráse, ale také o kontroverzi, jež se od opozice očekává.

"Udělal jsem ČSSD nejúspěšnější v historii"

Paroubek v rozhovoru pro HN reagoval také na kritiku jeho straníků, kteří tvrdí, že to byl právě on, kdo stranu v květnových volbách potopil.

"Když jsem přišel do vedení ČSSD, tak byla na deseti procentech. Měla sedm senátorů, dnes jich má devětadvacet, dva europoslance, dnes jich má sedm. Myslím, že až odezní pochopitelná vlna zklamání, tak lidé mé pětileté období začnou hodnotit jako nejúspěšnější v historii ČSSD," míní Paroubek.

Vláda Petra Nečase bude podle Paroubka pravicovou vládou tvrdých reforem, které naruší sociální stát. Koalice však podle něj bude fungovat skvěle.

"Myslím, že to základní, co si strany ujasnily, jsou některé podnikatelské projekty. Ať už je to opt-out v důchodech nebo ekologická superzakázka. Jak to řekl pan John, jedná se o politické podnikatele, očekávám, že to bude velmi stabilní projekt," popíchl novou koalici Paroubek.

ODS to podle něj umožní dělat reformy, na které programově neměla odvahu. "Třeba v oblasti zdravotnictví budou moci prodat zdravotní pojišťovny, provést rozsáhlejší privatizaci, uplatnit opt-out v oblasti důchodové reformy. To jsou věci, o kterých mohla ODS v minulosti jenom snít," dodal.

Podle Paroubka nemůže opoziční ČSSD podpořit ani jednu z plánovaných reforem, protože jsou silně v rozporu s filozofií sociální demokracie.

"Poplatky měli hejtmani držet déle"

Paroubek kritizoval i zrušení proplácení regulačních poplatků, do kterého se hejtmani po volbách pustili.

"Proplácení nebylo po volbách dlouho udržitelné, ale poplatky byly politickým symbolem. Bylo potřeba je držet do poslední chvíle a ustoupit až pod tlakem vlády...V polovině října jsou další volby a krajští hejtmani nevyslali voličům jasný signál," uvedl.

Zmínil, že přes léto si pořádně odpočine a pak začne přemýšlet, co s ním bude dál. Jasno chce mít Paroubek po podzimních volbách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue