David Rudisha

David Rudisha | foto: AP

Otřásl se světový rekord, který se dlouho zdál běžcům nedosažitelný

  • 1
Světový rekord Jarmily Kratochvílové na osmistovce je atletickou legendou, ale i půlkařské maximum mužů hodně zestárlo. Bezmála třináctiletá vláda Dána keňského původu Wilsona Kipketera se ale konečně otřásá: na jeho úchvatný počin útočí africký mladík David Rudisha.

Když organizátoři mítinku v belgickém Heusdenu avizovali útok na světový rekord na 800 metrů, jejich smělé aspirace vyvolaly pustou skepsi. V sobotu večer však deset tisíc diváků na stadionu s údivem sledovalo vytáhlého Keňana, jak s obrovským náskokem finišuje v čase 1:41,52.

Jednadvacetiletý běžec zaostal za Kipketerovým maximem o 41 setin a stal se druhým nejrychlejším půlkařem historie. Vylepšil vlastní africký rekord o půl vteřiny. A potvrdil, že právě on může být vyvoleným.

"Necítím zklamání, že mi rekord unikl," citovaly po úžasném závodě Rudishu internetové stránky IAAF. "V závěru je to vždycky těžké a já musím zapracovat na posledních padesáti metrech, pokud chci být úspěšný. Dneska jsem chtěl předvést čas na úrovni 1:41 a to se mi povedlo. Jsem přesvědčený, že se budu stále zlepšovat a světový rekord tak bude jen dalším krokem mého vývoje. A to se stane," dodal s širokým úsměvem.

Nejsou to přehnaná slova. V šestnácti se stal Rudisha juniorským mistrem světa, o rok později svůj osobák poprvé stlačil pod hranici 1:45. To se psal rok 2007 a skvostný talent se výrazně prosazoval mezi dospělými, už tehdy vyhrál 13 ze svých 14 závodů v sezoně. A v roce 2008 triumfoval rodák z Kilgorisu na africkém šampionátu.

Mistrovství světa v Berlíně v roce 2009 však pro něj skončilo zklamáním, vypadl v semifinále. Chuť si aspoň trochu spravil vítězstvím při Světovém atletickém finále v Soluni.

 David Rudisha

Letos na jaře si vylepšil osobní rekord na 400 metrů na 45,50, což naznačilo další zlepšení. Čtvrtkařské schopnosti má tenhle Masaj ostatně v genech - jeho otec Daniel byl členem stříbrné keňské štafety na 4x400 metrů na olympijských hrách v Mexiku v roce 1968.

Teď patří Rudishovi pět ze šesti nejrychlejších časů sezony, na půlce neprohrál skoro rok: honba za rekordem může pokračovat, i když on sám za bouráním lidských možností nijak nespěchá.

Napohled skromný chlapík se jenom usměje a prohodí, že všechno má svůj čas. V létě se prý chce soustředit hlavně na obhajobu titulu afrického šampiona. "Příští rok je potom mistrovství světa v Tegu, pak olympiáda v Londýně. Mám před sebou spoustu cílů, ale hlavně musím zůstat zdravý," říká.

Je tu však faktor Kaki. Tedy Súdánec Abubaker Kaki, další supertalentovaný mladíček, který je v jednadvaceti letech dvojnásobným halovým mistrem světa a pátým mužem historie s osobním maximem 1:42,23.

Dostaňte ty dva do jednoho závodu a můžou se dít věci. Jejich strhující červnový souboj v Oslo patřil k dosavadním vrcholům seriálu Diamantové ligy.

Prohlédněte si bitvu Rudishy s Kakim, která byla podle dosažených časů nejkvalitnějším půlkařským soubojem historie:


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž