Véčkaři klikají i z plovárny, říká John. Sám véčkařem není

  • 489
Internetové referendum Věcí veřejných, které rozhoduje o účasti strany ve vládní koalici, běží už druhý den. Předseda strany Radek John tvrdí, že už nyní hlasovalo víc než deset procent z 18 tisíc zaregistrovaných příznivců VV. Překročení desetiprocentní klauzule je nutné k tomu, aby bylo referendum platné.

Hlasování skončí v pondělí v deset hodin dopoledne. "Už teď jsme přes deset procent, klikají i z plovárny a já jim za to děkuji," řekl v neděli v poledne Radek John v Otázkách Václava Moravce v České televizi.

"Nevidíme do referenda, v tuto chvíli nemůžu říct přesná čísla," dodal. Informace o překročení desetiprocentního limitu podle něj vyplývá z bleskového telefonního průzkumu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip v debatě zareagoval, že hlasování VV není žádné referendum, ale pouze marketingový tah. VV mají podle Filipa nějak zajištěné, aby hlasování dopadlo podle přání vedení VV. Strana měla s hlasování problém hned na samém začátku, v pátek ho kvůli technickým potížím musela zastavit a znovu se rozběhlo až v sobotu.

John není véčkař

"Všichni jsou véčkaři kromě Johna, který si to nestihl zabezpečit," přiznal John, že on není zaregistrovaným véčkařem a referenda se tudíž nemůže zúčastnit. "Já jsem předseda," bránil se John s tím, že vstup mezi internetové véčkaře prostě nestihl.

Pokud véčkaři účast VV ve vládě schválí, bude koaliční smlouva mezi ODS, TOP 09 a VV podepsána v pondělí a prezident Klaus jmenuje kabinet v úterý.

Až pak půjde vláda do Sněmovny pro důvěru, bude se moci opřít o 118 poslanců koaličních stran. Rozhodně ale podle Filipa nemůže počítat s podporou zákonodárců KSČM.

"Největším problémem je, že to je víc než koaliční dohoda podnikatelský projekt, který navíc není výhodný pro občany, je výhodný pro banky a dokonce ani není výhodný pro státní rozpočet. Ať už jde o snížení porodného, ať už jde o převedení části důchodového systému do privátních rukou, včetně státního příspěvku těmto privátním subjektům, to nenaplňuje mou představu o tom, jak by měl stát fungovat," argumentuje Filip.

Jako další z důvodů jmenoval Filip i neodbornost některých navrhovaných ministrů. Zmínil například Víta Bártu, který by měl usednout na ministerstvu dopravy. Mecenáš Věcí veřejných Bárta je zakladatelem bezpečnostní agentury ABL.

John Bártu bránil slovy, že jako schopný manažer dokázal řídit firmu v době krize a právě takové lidi, kteří vědí, kde a jak ušetřit, v této době stát potřebuje. Odborné znalosti prý už Bárta doplňuje. "On teď studuje dopravu, dvanáct hodin denně, kromě včerejška, kdy se trošku ženil," připomněl John, že se jeho stranický kolega včera oženil s místopředsedkyní Sněmovny za VV Kateřinou Klasnovou.

Další debata se vedla o tom, zda koaliční plán na omezení porodného je, nebo není jeho rušení. Komunista Filip koalici vytýká, že porodné ruší. John za koalici bránil postoj, že omezení porodného jen na první dítě a jen rodičům s příjmem menším než 2,4násobek životního minima žádným rušením není.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video