Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Ruští špioni pronikli až k velení české armády

  • 222
Vlastně je to jedno velké divadlo: velkorysé ujišťování o spolupráci a přátelství na jedné straně, na straně druhé nevybíravá špionáž a snaha Moskvy získat strategické informace o zemích NATO či Evropské unie. Takové byly, jsou a zřejmě ještě dlouho budou vztahy Západu s východní říší.

Svědčí o tom i vídeňská výměna 14 špionů mezi Spojenými státy a Ruskem. A víc než názorně to dokazuje i loňský superskandál v Česku, kdy se ruská vojenská rozvědka pokoušela proniknout až mezi nejvyšší českou generalitu. Dvacet let po pádu železné opony a odpoutání se Československa od Sovětského svazu se tak ruští špioni dostali loni suverénně nejdál.

"Cílem tohoto průniku byla snaha získat citlivé informace z prostředí nejvyšších velitelských struktur ministerstva obrany," stojí ve výroční zprávě Vojenského zpravodajství (VOZ).

Odpověď českých úřadů na sebe nenechala dlouho čekat. A byla nekompromisní: Česko muselo rychle opustit sedm ruských diplomatů z odboru vojenského a leteckého přidělence. "Jejich síť to na čas úplně zdecimovalo," řekl MF DNES dobře informovaný zdroj.

Český majstrštyk?

O tom, do jakých pater velení české armády a hlavně jak se tam podařilo Rusům proniknout, kolují v diplomatických kruzích až neuvěřitelné spekulace. A Jan Pejšek z ministerstva obrany odmítá sdělit cokoliv navíc: "Maximum toho, co jsme mohli, bylo zveřejněno."

MF DNES se podařilo z několika zdrojů zjistit, že ruská rozvědka kontaktovala prostřednictvím českého občana vlivné představitele armády. Tyto vazby trvaly několik let a čeští velitelé na ně doplatili okamžitým propuštěním z armády. VOZ přiznává jen to, že na rozkrytí snah ruských špionů se podílela spojenecká rozvědka.

Předseda výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny František Bublan z ČSSD hodnotí zátah na ruské špiony jako skvěle odvedenou práci Vojenského zpravodajství. Zároveň jako bývalý šéf české zahraniční špionáže přiznává, že pro rozvědku je vždy mnohem efektivnější cizí agenty sledovat a odposlouchávat. "Pokud jsou ale vyhoštěni či zatčeni, pak už museli překročit tolerovatelnou mez a dostat se hodně daleko," říká.

Ruští agenti byli z Česka jen vypovězeni, protože měli status diplomatů. Bublan připouští, že pokud by tomu tak nebylo, mohl jim hrozit i kriminál. Snahu o průnik do velení české armády považuje za alarmující signál.

Odnesl to i zpravodaj ČT

Josef Pazderka, bývalý zpravodaj České televize v Moskvě, se tak až dnes dozvídá, proč ho Rusové vyhostili – šlo o "mstu" za rozprášení jejich zpravodajské sítě v Česku. "Jako novinář jsem se stal nechtěnou součástí obtížně srozumitelné zpravodajské hry. Překvapil jste mě."

"Rusové velmi usilují o zlepšení vztahů se Západem. Jejich špionážní strategii to ale nezmění," dodává expert na zpravodajské služby Karel Pacner.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue