Zeleným sinicím se v přehradách a přírodních koupalištích raději vyhněte. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Horko láká do přírodních koupališť, kromě osvěžení čeká lidi i vyrážka

  • 24
Tropický víkend, který rozpálí Českou republiku, naláká lidi do přírodních koupališť. I když je koupání v přírodních nádržích pro mnohé nejlepším osvěžením, přináší spoustu rizik a může zkazit prázdniny. Kromě toxických sinic hrozí i infekční nemoci nebo dermatitida.

Nejznámějším strašákem v přírodních vodách jsou sinice, které produkují alergeny a toxiny. Obezřetní by měli být především citlivější lidé a děti, které si hrají u břehů, kde se zelené květy kumulují. Při kontaktu s nimi se může objevit vyrážka, záněty spojivek či alergické rýmy.

"Lidé by se měli vodám se zelenými květy vyhnout. U méně citlivých jedinců se nemusí alergická reakce na kůži objevit, ale po spolknutí takové vody už by mohly přijít vážnější problémy," uvedl Petr Pumann ze Státního zdravotního ústavu. Po koupání radí se osprchovat.

VŠE O KOUPÁNÍ A RIZICÍCH

Stránky SZÚ s informacemi o přírodních koupalištích

Problémy hrozí také z koupání ve znečištěné vodě, kde se přenáší infekce. Prázdniny mohou zkazit například střevní problémy, žaludeční problémy, záněty spojivek nebo horečnaté onemocnění.

"Infekce se přenáší například ze zárodků, které se dostanou ven s odpadní vodou, splachem z polí nebo i od druhého člověka, který nějakou infekci má," informoval Pumann.

Nejlepší je vyhnout se vodám, kde ústí výpusti, či kalným přehradám po velkých deštích, kdy se zvýší počet patogenních látek ve vodě.

KDE SE RADĚJI NEKOUPAT

Ministerstvo zdravotnictví varuje, že ke 2. 7. 2010 není radno se koupat ve třech krajích. Níže zmíněné nádrže obdržely v hodnocení známku 4. Voda v nich neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Nejhorší známku 5 zatím nemá žádná přehrada.

Jihočeský kraj: vodní nádrž Orlík – veřejné tábořiště Vojníkov, Karlovarský kraj: vodní nádrž Skalka – ATC Podhoří, Moravskoslezský kraj: vodní nádrž Žermanice – Dolní Domaslavice, Lučina, Soběšovice.

Zdroj: MZČR

Poslední dobou trápí v přírodě koupající se nadšence i cerkariová dermatitida - nepříjemná nemoc, která se projevuje pálivou vyrážkou, zarudlými skvrnami a puchýři na kůži. Způsobují ji takzvané cerkárie.

"Člověk se při koupání připlete do cyklu cerkárie, která se vyvíjí ve sladkovodním plži a poté v kůži ptáka. Cerkárie nerozliší mezi kůží ptáka a člověka a při opakovaném vniknutí tohoto parazita do organismu se to projeví silnou imunní reakcí - cerkariovou dermatitidou," poznamenal Pumann.

A jak rizikům předcházet? "Obecně se dá říci, že riziko je větší v místech, kde se vyskytuje více sladkovodních plžů. Ale nemůžeme lidem poradit, ať se nekoupají tam, kde je nějaký šnek a čistá voda," přiznal Pumann.

Nebezpečí číhají podle něj i v umělých bazénech, i když zde koupající se lidi neohrožují sinice.

"Lidé by se měli vyhýbat rizikům s rozumem a uvážit, která voda stojí za koupání a která už ne. Nevidím důvod, proč by například děti nemohly do přírodních koupacích míst, na druhou stranu není radno koupat se úplně všude," uzavřel Pumann. Dodal, že daleko závažnější rizika představují při letním koupání úrazy či utonutí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video