Snaha mexického gólmana Péreze byla marná, Argentina vedla po Tevezově bombě z dálky 3:0 | foto: Martin MeissnerAP

Maradonův tým nastartoval Tevezův gól z ofsajdu: Argentina - Mexiko 3:1

• 88
Fotbalisté Argentiny prošli do čtvrtfinále mistrovství světa, když porazili Mexiko 3:1. První gól však dali z jasného ofsajdu, který pomezní sudí přehlédl...

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Jihoameričany vedl k výhře průbojný Tevez. Skóre sice otevřel gólem z postavení mimo hru, ale po přestávce se zaskvěl nádhernou dělovkou z dálky, proti níž byl gólman Perez bezmocný.

Další argentinskou branku přidal už v prvním poločase Higuaín, za poražené snížil na konečných 3:1 Hernandez.

V sobotním čtvrtfinále nastoupí Argentina proti Německu.

Rozhození Mexičané po mohutných protestech po Tévezově vedoucím gólu ztratili koncentraci a pak už na Argentinu neměli.

Přitom v úvodu několikrát naznačili, že by Argentinu po šesti letech konečně mohli porazit. Při Osoriově dalekonosné ráně do břevna v osmé minutě argentinský brankář Romero málem nechtěně rozšířil zástup
chybujících brankářů.

Vzápětí Argentinci jen přihlíželi, jak Guardado dalším pokusem jen těsně míjí branku.

Argentina se rozjížděla pomalu, z první vážné akce ale hned udeřila: k Messimu se po jeho dravém úniku vrátil míč na hranici pokutového území, obloučkem našel Téveze a ten z jasného ofsajdového postavení
skóroval.

Mexičané se hodně rozčilovali, zvlášť když se opakované záběry objevily na stadionu na velkoplošných obrazovkách. Italští sudí ale po krátké poradě branku přesto uznali a Mexičané úplně vypadli z role.

Nejlépe to dokumentoval kiks stopera Osoria, jehož špatnou rozehrávku vystihl Higuaín a po své čtvrté trefě se osamostatnil v čele tabulky nejlepších střelců šampionátu.

Brzy po přestávce Maradonův tým uklidňující tříbrankové vedení získal. V 52. minutě se totiž blýskl krásnou ranou do šibenice Tévez a tím mexické naděje na možný zvrat utlumil.

Hráčům v zelených dresech ale může sloužit ke cti, že nerezignovali a ještě Argentině znepříjemnili situaci. Hernandezova hlavička nejprve skončila nad břevnem, pokus střídajícího Blanca z brankové čáry odvrátili argentinští zadáci.

Ale na další ránu nové akvizice Hernandeze, který unikl stoperovi Demichelisovi, už brankář Romero dvacet minut před koncem nedosáhl.

Mexičané i po utkání spílali rozhodčím a jejich kapitán Márquez zažil smutné loučení s reprezentační kariérou.

"Nechci o rozhodčích moc mluvit, ale poté co uznali gól, který padl z
ofsajdu, jsme ztratili koncentraci a byli dezorientovaní. Byla to křivda, která změnila průběh hry. Přestali jsme být organizovaní, před druhým gólem jsme zase udělali velkou chybu v obraně," řekl trenér Javier Aguirre.

Trenér Aguirre hráče chválil za to, že i při tříbrankovém manku utkání dohráli se ctí. "Byli jsme odvážní až do konce," uvedl Aguirre. Sami mexičtí hráči trio italských rozhodčích ve vyjádřeních nijak "nešetřili".

Argentinci naopak o kontroverzní situaci příliš nemluvili.  "Udělali jsme velmi důležitý další krok na cestě za naším snem. Teď si potřebujeme odpočinout, užít si tohle vítězství a připravit se na Německo. Máme spolu nevyřízené účty," vzkázal autor dnešních dvou tref Tévez.

Trenér Diego Maradona prohlásil, že o výhře Argentiny neměl žádné pochyby. "Vyhráli jsme velký zápas, v němž jsme byli lepší celých 90 minut. Byli jsme skvěle připravení a Mexičané měli problémy s našimi rychlými útočníky Messim a Tévezem. Hlavně Messi je na hřišti jako tryskomyš," rozplýval se Maradona.