Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea | foto: MF DNES

Šéf Národního muzea: Místo oprav se do budovy trefovali vojáci a raziči metra

  • 14
Národní muzeum v Praze čeká obrovská rekonstrukce za čtyři miliardy. Budova muzea si pořádnou opravou neprošla 119 let a je v havarijním stavu. "Pořád se do stavby někdo trefoval. Německá armáda, ruská armáda, raziči metra, proto je také dnes v tak špatném stavu," řekl v on-line rozhovoru ředitel NM Michal Lukeš.

Nebýt čtyřleté rekonstrukce, pro milovníky přírody i historie by se z bezpečnostních důvodů musela budova nadobro uzavřít.

"Hlavním důvodem rekonstrukce je především havarijní stav budovy, která byla od roku 1891 spíše poškozována, než opravována. Pokud se neopraví, hrozí jí nenávratné zničení," řekl v on-line rozhovoru Lukeš.

ODPOVĚDI ŠÉFA NM LUKEŠE NAJDETE ZDE

Jeden ze čtenářů se pozastavil nad částkou čtyři miliardy. Podle Lukeše to ale není vysoká částka. "Jedná se o jednu z největších budov v Praze, zároveň národní kulturní památku. V dané částce nejsou zahrnuty jen náklady na stavbu, ale i přípravné práce, restaurování, nové expozice, nové vnitřní zařízení, muzeum musí mít dokonalé protipožární a bezpečnostní systémy atd.," vysvětlil Lukeš.

"Ve srovnání s tím, co u nás stojí kilometr dálnice, to nepovažuji za přehnané," dodal.

Čtenáři se zajímali i o okolí muzea. "Park, ale též vestibul metra vypadá pořád hrozně. Osobně mně to velice trápí. Do muzea chodí školní výpravy, turisté a to, co vidí, dělá velkou ostudu," míní ředitel.

I z tohoto důvodu vedení Národního muzea volá po tom, aby souběžně s rekonstrukcí historické budovy byla zrušena magistrála před muzeem a to bylo opět spojeno s Václavským náměstím.

V kopuli muzea bude vyhlídka

Lidé se mohou do staré budovy naposledy podívat příští rok v červnu, poté se začnou vyklízet expozice a vzácné artefakty se přestěhují do archivů. V prosinci se začne s téměř čtyřmiliardovou opravou.

Jak to bude v muzeu vypadat a nakolik rekonstrukce změní historickou budovu? Zmizí například nepřirozená bariéra před vstupem do muzea, kterou nyní tvoří pražská magistrála. Cesta se posune za budovu a návštěvníci projdou až ke vchodu klidovou zónou s trávníkem a sochami. V kopuli historické budovy vznikne vyhlídka. (více o plánované rekonstrukci čtěte zde)

Naopak přibude více místa pro výstavy a exponáty, kavárna, dětský koutek, místo pro koncerty a představení či odpočinková místa s lavičkami a zóny pro práci školních skupin. Budova bude plně bezbariérová.

"Po rekonstrukci musí tato krásná muzejní budova co nejvíce sloužit veřejnosti a svým návštěvníkům," vzkázal generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Souběžně s opravami chystají pracovníci muzea novou humanitně-přírodovědeckou expozici, která představí člověka a krajinu pomocí unikátních exponátů, multimédií a interaktivních prvků.

KDO JE MICHAL LUKEŠ

Narodil se roku 1975 v Praze. Vystudoval historii a slovakistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Během studia se soustředil na moderní české a slovenské dějiny. Od roku 1993 je zaměstnancem Národního muzea a Vojenského historického muzea. Od roku 2001 je generálním ředitelem Národního muzea v Praze.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue