Fischerova vláda podala demisi. Uspěli jste, poděkoval Klaus

  • 87
Vláda Jana Fischera podala na mimořádném jednání demisi. Premiér ji po desáté hodině na Hradě předal prezidentovi Václavu Klausovi. Uvolňuje se tak cesta pro vznik nového kabinetu, v němž by se Fischerovým nástupcem měl stát Petr Nečas.

"Tato vláda ve složité situaci uspěla. Děkuji jí za výkon, jaký předvedla," sdělil Klaus, když demisi přijal. Končící premiér mu poté slíbil, že jeho vláda už nebude nic důležitého podnikat. V činnosti bude pokračovat, dokud Klaus nejmenuje vládu novou.

Fischerova vláda se ujala úřadu loni 8. května po pádu kabinetu premiéra Mirka Topolánka, kterému Sněmovna loni v březnu vyjádřila nedůvěru. (čtěte Vláda padla, pohřbili ji Tlustý, Schwippel, Jakubková a Zubová)

Podle původní dohody ODS, ČSSD a menších stran měla působit dočasně do října, kdy se měly konat předčasné volby. Jenže rozhodnutí Ústavního soudu volby odsunulo až na květen 2010, což Fischerův mandát nečekaně a výrazně prodloužilo.

Úřednický premiér, původním povoláním statistik, byl u mnoha významných událostí. Byl to on, komu americký prezident Barack Obama loni v září sdělil, že USA upustily od záměru postavit v ČR a v Polsku protiraketový štít. Fischerův tým také sestavoval rozpočet na letošní rok a rozhodl o tom, že novým eurokomisařem bude dosavadní ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

"Bylo to nelehkých třináct měsíců"

"Bylo to nelehkých třináct měsíců v nelehké době. Když jsem se před více než rokem ujal role předsedy vlády, věděl jsem, že úkol, který jsem tehdy přijal, nebude jednoduchý. Přiznám se, že realita byla ale nakonec ještě o něco složitější, než jsem původně předpokládal, a to především z důvodu zrušení termínu předčasných voleb a následného prodloužení mandátu vlády," hodnotil na poslední schůzi Sněmovny Fischer.

Podle odcházejícího premiéra se povedlo profesionálně dokončit předsednictví Evropské unii včetně dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy. V rámci mezí byl spokojen i s přípravou a schválením rozpočtu se schodkem 5,3 % HDP a oživením ekonomiky. Po volbách už kabinet svou činnost výrazně omezil.

"Neříkám, že vláda, kterou jsem vedl, byla bezchybná. Udělali jsme určitě i řadu chyb a ne všechno, co jsme si předsevzali, se podařilo vyřešit a dokončit," zdůraznil Fischer, jenž je u veřejnosti vnímán velmi pozitivně (velký rozhovor o životě Jana Fischera zde).

Co nyní Fischera čeká? Poznamenal, že se těší na následující pasivní odpočinek, na dny, kdy nehodlá dělat nic. Na podzim se poté i s rodinou přesune do Londýna, kde bude pracovat ve vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj (čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video