VIDEO: Když chcete trénovat lemury, musíte vědět, kdo je jejich vůdce

  • 9
Zvládají ručkování i balanc na laně, skoky na větve, nemají strach z transportní bedny. Stačí, když trenér zvířata přesvědčí, že se ho nemusejí bát, a najdou společný jazyk. Pak je trénink lemurů v zoo úžasným představením pro diváky, zábavou pro zvířata a zároveň nenápadnou kontrolou stavu skupiny.

Když už mají lemuři natrénováno, svádí to k představě, jak je jejich trénink snadný. Jenže úplně na počátku musíte umět zvířatům sdělit, že se nemusejí bát trenéra a že se nemají prát. Pak ještě zbývá najít společný jazyk.

"Já pro sdělení, že zvíře něco udělalo dobře, používám slovo hodnej," popisuje tréninkové metody RNDr. František Šusta, trenér zvířat v pražské zoo. Pak se lemur sám zavře i do transportní bedny, což každý chovatel využije i prakticky. Zvíře se to přitom dokáže naučit zhruba za sedm tréninkových dní.

Musíte vědět, kdo je vůdce

"Základem pro jakýkoliv výcvik lemurů je dobrá znalost jednotlivých zvířat a jejich postavení v rámci skupiny," vysvětluje Šusta. Už proto, že ostatní zvířata musí dát pokoj těm, která cvičí.

Lemurové kata v pražské zoo.Lemur kata v pražské zoo.

Logicky se tedy nejvíc cvičí s těmi nejvýše postavenými. "Kdo zrovna vládne, toho musíte do představení přibrat, jinak se naštve," odhaluje Šusta nekompromisní a jasně daná pravidla mezi členy zvířecí skupiny.

Navíc se postavení jednotlivých zvířat ve skupině průběžně mění a nenápadně se tedy mění i podoba jejich představení. Dokonce je to tak, že za to, že se něco povedlo níže postavenému lemurovi, musíte dát odměnu i jeho vůdci. V podstatě proto, že mu vůbec dovolil cvik provést. "Musíte okamžitě vycítit momentální vztahy mezi zvířaty, jinak můžete způsobit i ošklivou rvačku," říká jejich zkušený trenér.

Lemuři po celou hlavní sezonu předvádějí svá natrénovaná představení v Zoo Praha každou středu, sobotu a neděli v pravé poledne. Stačí zavítat do jejich otevřeného výběhu, který najdete kousek od hlavního vchodu, za vzdělávacím centrem. Lemuři sice měli otevřený výběh už před povodněmi, tehdy v sousedství pavilonu goril, ten současný je ale ještě modernější. Užívají si ho jak zvířata, tak návštěvníci, kteří jsou nadšeni z bezprostřední blízkosti, z jaké mohou zvířata pozorovat.

Za vším hledej pozitivní posilování

Lemuři se v pražské zoo trénují tři roky. Začalo to měsíčním tréninkem v rámci školení americké společnosti Natural Encounters, který v Praze proběhl v únoru 2007. Tehdy na základě tzv. kliker-tréninku s využitím motivace pozitivním posilováním vytvořili pod vedením amerického poradce Woutera Stellarda krátkou ukázku aktivizace lemurů kata pro návštěvníky zoo.

Lemur kata v pražské zoo.Lemur kata v pražské zoo.

Původně to měla být skutečně jen zajímavost pro přihlížející návštěvníky. Ale tréninky i představení navíc odhalují celou řadu aspektů výhodných pro chovatelskou a veterinární praxi, včetně zřetelných projevů hierarchie ve skupině.

Vysvětlení pojmů

Pozitivní posilování (z angl. reinforcement) je v podstatě cokoliv, co pozitivním způsobem obohacuje prostředí zvířete a zvíře o přidání tohoto prvku stojí: obvykle je to potrava, ale i fyzický kontakt, barevné světlo, konkrétně u lemurů jsou to drobné sladké odměny.

Tzv. klikerový trénink probíhá na principu předání informace o správně provedeném úkolu pomocí krátkého signálu, který od trenéra přichází v okamžiku, kdy zvíře správně plní úkol. Zároveň zvíře informuje o tom, že přijde pozitivní posilování. Při cvičení s lemury František tímto způsobem používá slovo "hodnej" (viz video), které je pro lemury znamením, že je všechno v pořádku. Případně se používá tzv. kliker, tedy předmět vydávající charakteristický cvakavý zvuk.

Více o pozitivním posilování dalších druhů zvířat v pražské zoo najdete na stránkách Zoo Praha. Dozvíte se například, že slon je za správně provedený úkol odměňován rohlíky, pro ledního medvěda je signálem světlo baterky a pro lachtana zvuk píšťalky (viz předchozí článek o cvičení s lachtany).