VIDEO: Ke grilovanému masu zapečená rajčata s lilkem a uhlířské brambory

  • 5
Co zakousnout k růžovoučkému selátku upečenému na grilu? Ital radí brambory po uhlířsku a rajčata plněná lilkem, k chlebu se lze vrátit vždycky. Než se upeče maso, můžete si dát jako předkrm studené rizoto. A po vepřových hodech určitě oceníte sorbet se zázvorem na dobré trávení.

Tentokrát nechá Emanuele Ridi veškerou přípravu grilovaného vepřového masa a domácích klobásek na svém českém řezníkovi a jeho zkušeném týmu.

Při natáčení tohoto dílu byl na place pěkný cvrkot.Manu a řeznický tým, který připravil vynikající pečená selátka - jedno domácí, druhé divoké.

"Takhle hubatý lidi jen tak neuvidíte, to jsou moji řezníci," uvede je dnes v podvečer ve své cooking show na Primě. A řezníci se činí: selátka upečou hned dvě - jedno domácí a jedno divoké. A protože je kvůli měkoučkému masu a křupavé kůrčičce budou tak čtyři hodinky mašlovat, polévat i zalévat pivem, připraví jim Manu na posilněnou lehký předkrm.

Letní studené rizoto "co dům dal"

Studené rizoto má Manu spojené s dětstvím, kdy mu ho maminka brala na pláž, když se v létě chodili koupat k moři. Risotto freddo, tedy studené rizoto, se ale dá jíst i na pikniku v trávě.

Manu si nejprve uvaří rýži na páře tak, aby byla al dente, vy si ji připravte tak, jak jste zvyklí. Pak rýži buď zchlaďte i s nádobou v kostkách ledu, nebo ji nechte zvolna vystydnout. Co všechno do rýže vmícháte, už v podstatě záleží jen na vás, na stavu vašich zásob a momentální chuti.

Letní studené rizoto

Manu například prosypává vrstvy rýže nakrájenými černými olivami, šunkou pokrájenou na kostičky, artyčoky, tuňákem, kapary, kousíčky mrkve, plátky natvrdo uvařeného vejce atd. Nezbytný je samozřejmě olivový olej, s nímž všechno promíchejte, bazalka a sůl.

Vinný ocet nebo citronovou šťávu kvůli pikantnější chuti do něj přidejte jen v případě, že rizoto hned zkonzumujete. Jinak je výborné i druhý den, když ho necháte v lednici rozležet.

Brambory zapečené se slaninou a sýrem pecorino

K pečenému seleti zdaleka nemusíte přikusovat jenom pečivo, dopřejte si pestřejší přílohy. Kdo má rád pastu carbonara, mohl by ocenit i brambory po uhlířsku neboli patate alla carbonara.

Brambory si předem uvařte a nakrájejte na kostičky. Dobrou slaninku, třeba takovou jakou dodává Manův řezník František Škára, také nakrájejte a zpěňte na oříšku másla. Na tomto základu pak opečte brambory, všechno ještě mírně osolte a nasypte do ohnivzdorné misky.

Navrch hustě posypte nastrouhaným ovčím sýrem pecorino, který je v tomto případě vhodnější než parmazán. Zapékejte v troubě asi 15 minut při 150 až 180 stupních Celsia.

Rajčata plněná lilkem

Druhá příloha (z našeho úvodního videa) má být zeleninová a odlehčená, proto italský kuchař rezignoval na další sýr, který ale klidně můžete přidat. Především však potřebujeme velká baculatá masitá rajčata a lilek. Nejprve z rajčat vydlabejte dužinu a snažte se přitom neproříznout dno plodu. Vzniklé rajčatové mističky uvnitř posolte a otočte dnem vzhůru, aby z nich vytekla přebytečná šťáva.

Mezitím si připravte lilek, jejž pokrájejte na kolečka, která nasolte a nechte "vypotit". Po čtvrt hodině tekutinu setřete ubrouskem a plátky lilku nakrájejte na kostičky. Ty orestujte na červené cibulce a dvou stroužcích česneku dozlatova. Přidejte bazalku, která vytvoří v kombinaci s lilkem a rajčaty lahodnou chuť.

Rajčata plněná lilkem

Směsí z pánve naplňte vydlabaná rajčata a v pekáčku je zapečte v troubě. Nejdříve je ale zakapejte olivovým olejem a ozdobte snítkou bazalky, případně přidejte před vložením do trouby ještě trochu strouhaného sýra. Zapékejte zhruba čtvrt hodinky při teplotě 180 stupňů. Rajčata jsou hotová, když začnou praskat a krásně voní.

A na dobré trávení sorbet se zázvorem

Sorbetto neboli sorbet podpoří dobré trávení, což nejen po vepřových, ale jakýchkoliv masových hodech oceníte. Ne nadarmo se v Itálii podává při opulentních hostinách jednak na závěr hostiny, jednak i mezi chody.

Sorbet s čerstvým zázvorem

Potřebovat budete čerstvý zázvor, 2 panáky vodky, 4 kopečky citronové zmrzliny a šťávu z čerstvého citronu. Kousek silně aromatického zázvoru oloupejte a lisem na česnek z něj vymačkejte šťávu. V mixéru promíchejte se zmrzlinou, citronovou šťávou a vodkou a můžete servírovat v koktejlových skleničkách, ze kterých lze sorbet usrkávat nebo si pomáhat lžičkou.