Cuauthémoc Blanco z Mexika se raduje z gólu, který právě vstřelil.

Cuauthémoc Blanco z Mexika se raduje z gólu, který právě vstřelil. | foto: AP

Aztécký bojovník dal gól na třetím mistrovství světa. A chce do osmifinále

• 8
Jméno dostal po slavném aztéckém vládci a vůdcem je i v mexické reprezentaci. Fotbalový útočník Cuauthémoc Blanco ve čtvrtek skóroval na třetím světovém šampionátu, čímž Mexiku pomohl porazit Francii a posunout se blízko k postupu do osmifinále.

Mexiko porazilo Francii 2:0. Blanco se postaral o druhý gól, když ve druhém poločase proměnil penaltu.

"Jasně, jsem rád, že jsem dal gól, ale důležitější je týmový úspěch. Kdo ty góly dá, není vůbec důležité," vykládal sedmatřicetiletý ofenzivní záložník.

Profil

C. Blanco

Narozen: 17. ledna 1973
Post: dřív útočník, dnes spíš ofenzivní záložník
Reprezentace: 119 zápasů, 39 gólů
Úspěchy: vítěz Konfederačního poháru (1999), nejlepší střelec Konfederačního poháru 2009
Zajímavost: 2. v tabulce střelců v mexické reprezentaci, šestý v tabulce startů v národním týmu

Poprvé na mistrovství světa nastoupil v roce 1998, hrál i o čtyři roky později. Na turnaj do Německa v roce 2006 už ale kvůli bídné formě nejel a vypadalo to, že Blancova reprezentační kariéra definitivně skončila.

Nový mexický kouč Javier Aguirre ovšem útočně laděného záložníka, který sice nikdy nehrál v Evropě, ale Mexičané ho oslavují jako nejlepšího hráče posledních dvaceti let, do národního týmu povolal znovu.

"Reprezentaci miluju. Někdo říká, že nemůžu hrát víc než dvacet minut, ale já se cítím skvěle. Kdykoliv bude trenér potřebovat, jsem připravený dělat svou práci jak nejlíp umím," říkal před rokem.

GÓLOVÁ RADOST. Mexičané se radují z gólu, který vstřelil Blanco (vpravo).MEXICKÁ RADOST. Fotbalisté Mexika se radují z gólu. Vlevo autor branky Blanco.

3 - Jürgen Klinsmann (Německo)

Opravdu, Blanco nemůže nastoupit v základní sestavě. Zátěž celého zápasu by už v plném zápalu nevydržel. Jako zkušený žolík, jehož slovo má v týmu obrovskou váhu, má ale pro Mexiko velký přínos.

To dokázal i ve čtvrtek proti Francii. Nastoupil na posledních třicet minut. O dvacet minut později Mexiko dostalo výhodu pokutového kopu, Blanco se postavil k míči a pojistil svému týmu vítězství.

"Jsme blízko postupu, ale jisté to ještě není. Musíme proto myslet jen a jen na příští zápas. Všechno máme ve vlastních rukou," burcoval Blanco spoluhráče.

Kdo ví, kam až to Mexiko dotáhne. Jednoznačně se ale může spolehnout na zkušeného aztéckého bojovníka.