Z vesmíru se poprvé vrátila sonda se vzorky z planetky. Míří do karantény

  • 29
Na Zemi se vrátila japonská vesmírná sonda Hajabusa. Její modul přistál v neděli v australském vnitrozemí, pátrací týmy už ho našly. Cílem sondy bylo přivézt na Zemi vůbec první mimozemský materiál nepocházející z Měsíce.

Sonda velikosti basketbalového míče, jejíž návrat technické problémy odložily o tři roky, přistála v australské poušti Woomera po sedmileté pouti vesmírem. Při nočním návratu do atmosféry zazářila nad jižní Austrálií jako jasný bolid.

Mise Hajabusy byla zcela unikátní: jejím cílem bylo přistát na planetce Itokawa a přivézt z ní vzorky. Lidstvo zatím dokázalo dopravit na Zemi vzorky z jediného mimozemského tělesa - z Měsíce. Přivezly je výpravy programu Apollo a v menším množství i Sověti v rámci bezpilotního programu Luna.

Návrat japonské sondy Hajabusa - letecký snímek po nálezu

Dosud není jasné, jestli se mise podařila. Hajabusa, což v překladu znamená Sokol, měla střelit do povrchu asteroidu a následně posbírat rozvířený prach. Jenže vědci netuší, jestli sonda skutečně vystřelila. Doufají však, že i samotné přistání rozvířilo dostatek materiálu ke zkoumání.

Není ho třeba mnoho. To potvrzuje i Michael Zolensky z Amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který pracoval na programu sondy Stardust sbírající sluneční prach.

CESTA SONDY

Hajabusa strávila ve vesmíru celkem sedm let a procestovala vesmírným prostorem asi pět miliard kilometrů.

"Na Stardustu byly dohromady vzorky o objemu několika tisíc nanogramů (miliardtin gramu). Jinak řečeno tisíce zrnek, z nichž každé vážilo asi jeden nanogram. Každé takové zrnko byste ale mohli studovat jeden rok," uvedl Zolensky

Podle serveru Planetky.cz je potřeba vyloučit riziko možné kontaminace. "Proto nebude kapsule okamžitě odvezena do centrály japonské vesmírné agentury JAXA, ale až za několik dní, aby vše proběhlo bezpečně. To znamená, že na informaci, zda obsahuje či neobsahuje vzorky z planetky si budeme muset ještě počkat," uvádějí Planetky.cz.

Materiál z planetky by mohl vědcům poskytnout nový pohled na dávnověk naší sluneční soustavy a období, v němž se formovaly planety. Na Zemi takto starý materiál nenajdeme kvůli jejímu geologickému vývoji.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video