Prezident Barack Obama při obhlídce pláže v Port Fourchon, kterou zasáhla ropa uniklá ze zničeného vrtu (28. května 2010)

Prezident Barack Obama při obhlídce pláže v Port Fourchon, kterou zasáhla ropa uniklá ze zničeného vrtu (28. května 2010) | foto: AP

Vím, komu nakopat p..el! Obama odmítá, že únik ropy zanedbal

  • 141
Americký prezident Barack Obama se v televizním interview snažil občany přesvědčit, že se plně angažuje v řešení ekologické katastrofy v Mexickém zálivu. Neváhal k tomu použít i ostřejšího výrazu. Dvě třetiny Američanů si myslí, že vláda krizi v Mexickém zálivu nezvládá.

V rozhovoru pro televizi NBC Obama důrazně obhajoval svoje chování v krizi kolem katastrofálního úniku ropy z poničeného vrtu na dně Mexického zálivu. Na prezidentovu adresu zaznívá kritika, že se v krizi kolem úniku ropy neangažuje dostatečně.

Ropná katastrofa

Obří ropnou skvrnu v Mexickém zálivu má na svědomí výbuch na plošině Deepwater Horizon 20. dubna. Při neštěstí zahynulo 11 lidí, plošina zmizela v hlubinách a do moře začaly unikat až tři miliony litrů ropy denně. Surovina ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu.

"Jel jsem tam dolů na jih měsíc předtím, než si většina těch mluvících hlav vůbec všimla, co se děje v Mexickém zálivu," hájil se Obama. "V lijáku jsem mluvil s rybáři o tom, jakých rozměrů může tato katastrofa nabýt," přiblížil Obama divákům svojí starost o obyčejné lidi.

"Já nevysedávám s experty, abychom vedli nějaké akademické debaty. Tihle lidé mohou mít ty nejlepší odpovědi - takže já vím, čí prdel mám nakopat," ujistil Obama diváky o svém rozhodném přístupu.

Podle průzkumu pro deník The Washington Post a televizní stanici ABC News si ale 69 procent Američanů myslí, že si vláda ohledně ropného úniku nevedla příliš dobře či dokonce vyloženě chabě. Na BP pak podobně nahlíží 81 procent obyvatel USA.

Tři čtvrtiny z nich pak situaci v zálivu považují za velkou ekologickou katastrofu, což je výrazně více než v předchozím podobném průzkumu.

Američané budou držet hlídky

Padesát dní po explozi ropné plošiny Deepwater Horizon se frustrace z největší ekologické katastrofy v dějinách USA šíří Spojenými státy jako ropná skvrna louisianskými mokřady.

Nátlaková skupina MoveOn vyzvala Američany, aby v noci z úterý na středu drželi veřejné hlídky. Účelem je popohnat vládu a těžaře k vystupňování úsilí při řešení ropné katastrofy. Na stránkách MoveOn.org si Američané mohou vyhledat nejbližší místo konání hlídek v jejich bydlišti, uvedla CNN.

Američanka na pláži v Louisianě (7. června 2010)Mrtvá želva u pobřeží Lousiany (8. června 2010)

Skupina MoveOn vznikla v roce 1998 jako e-mailová iniciativa proti odvolání prezidenta Billa Clintona kvůli skandálu s Monicou Lewinskou. K petici se připojilo půl milionu Američanů. Skupina MoveOn se od té doby angažovala například proti invazi v Iráku, ve volebních kampaních pravidelně podporuje demokratické politiky.

Aktuální situace v Mexickém zálivu

Společnost BP díky speciálnímu sacímu systému dokáže odčerpat
10 000 barelů ropy denně. Zařízení prý odčerpá třetinu až tři čtvrtiny unikající ropy. Těžaři chtějí na poškozený vrt umístit lepší sací systém. BP už na likvidaci katastrofy vydala 1,25 miliardy dolarů (27,2 miliardy korun).

Počet mrtvých ptáků a ryb prudce stoupá, katastrofa také tvrdě dopadá na rybáře v Louisianě. Ropa již zasáhla první pláže na Floridě, kde pomalu začíná hlavní turistická sezona. Čištění pobřeží a moře od ropy bude asi trvat do podzimu, náprava poškozeného životního prostředí potrvá léta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video