Indický soud po 25 letech našel osm viníků největší chemické havárie dějin

  • 38
Indický soud po čtvrt století shledal indickou pobočku firmy Union Carbide a sedm jejích manažerů vinnými z největší chemické havárie historie. Podle soudců se dopustili nedbalosti, když se jim nepodařilo zabránit úniku jedovatých plynů. Následkem otravy jedy zemřely v roce 1984 tisíce lidí.

Podle BBC soud manažerům za nedbalost vyměřil dva roky za mřížemi Mezi odsouzenými je i tehdejší šéf indické pobočky firmy Kešub Mahíndra. Někdejší pobočka Union Carbide dostala pokutu v přepočtu 10 600 dolarů.

VZPOMÍNKY

"Opuchly nám oči, nemohli jsme dýchat, zvraceli jsme krev," vzpomínají lidé na prosinec 1984.

Šest obviněných - jeden již zemřel - se podle odborníků odvolá. Soud se tak může táhnout ještě roky. Spravedlnost přitom kráčí velmi pomalu a za největší průmyslovou havárii všech dob dosud nebyl nikdo odsouzen.

Od roku 1987, kdy úřady v případu obvinily dvanáct lidí, se soudy případem zabývaly více než desetkrát. Viníkům hrozilo při procesu až deset let vězení.

V roce 1996 ale nejvyšší soud obvinění překvalifikoval na smrt z nedbalosti, za kterou v zemi hrozí maximálně dvouletý trest. Za mírnějšími tresty je prý dohoda o odškodnění. Na jejím základě firma vyplatila v roce 1989 odškodnění ve výši 470 milionů dolarů. Kabinet se na oplátku zavázal, že se vzdá dalších nároků vůči Union Carbide.

Výbuchem poničená chemička v indickém Bhópálu na snímku z roku 1984.

Výbuchem poničené zařízení chemičky v indickém Bhópálu na snímku z roku 1984.

Nad dnešním výrokem indického soudu kroutí hlavou i aktivisté. "Nejvyšším trestem jsou dva roky vězení nebo pokuta. Jestli toto není největší vtip, tak pak už nevím co," okomentovala rozsudek místní aktivistka Rachna Dhingra.

Kolem továrny stále umírají lidé

Mezitím totiž stále umírají stovky lidí a krajem obchází vzpomínky na tragickou prosincovou noc. "Opuchly nám oči, nemohli jsme dýchat, zvraceli jsme krev," vzpomínali lidé na noc, kdy bhópálská továrna vychrlila mrak jedovatých plynů nad milionové město. Nikdo nevěděl, co se děje, a tak lidé vybíhali do ulic.

Indický Bhópál 25 let po tragické havárii v místní chemičce.

Indický Bhópál 25 let po tragické havárii v místní chemičce.

Přitom stovkám z nich mohla zachránit život rada: zůstat v domě, utěsnit okna a dýchat přes namočený hadr. Vedení chemičky navíc zprvu tvrdilo, že jde jen o látku podobnou slznému plynu.

SMUTNÉ VÝROČÍ TRAGÉDIE

V Bhópálu trpí i po 25 letech tisíce lidí

A co se vlastně při havárii, za kterou ještě nikdo nebyl odsouzený, přihodilo? Z pobočky amerického koncernu Union Carbide ve střední Indii unikl v noci z 2. na 3. prosince 1984 mrak jedovatého plynu, který si jen za první týden vyžádal na osm tisíc mrtvých. Dalších asi 15 tisíc lidí zemřelo v následujících letech.

Uzavřená továrna zabíjí dodnes, z jejího nevyčištěného areálu unikají chemikálie do půdy a podzemních vod. Následky otravy trpí přes 600 tisíc lidí a další nemocní přibývají.

INFOGRAFIKA: 25 let od havárie v Bhópálu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video