Zemřel Ladislav Smoljak. Odešel do „českého nebe“, říká Zdeněk Svěrák

  • 1128
Ve věku 78 let zemřel režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak. Zakladatel Divadla Járy Cimrmana skonal po dlouhé nemoci ve tři hodiny ráno v kladenské nemocnici. Podle Zdeňka Svěráka měl v poslední době dechové potíže, i přes velké bolesti ale vystupoval v divadle. Naposledy ho diváci mohli vidět na konci května.

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák při focení pro Magazín MF DNES"Je to jen pár hodin, co Láďa zemřel. Člověk si ještě ani neuvědomí, jaká ta ztráta je, ale vím, že veliká," řekl v neděli ráno ČTK dlouholetý Smoljakův přítel a umělecký partner Zdeněk Svěrák.

"Naposledy jsme se spolu viděli třetího června, kdy jsem ho byl navštívit v kladenské nemocnici. Tam jsme se rozloučili s tím, že Láďa říkal: Neboj se, nepotáhneš to všechno sám, ke konci června už to dojedu já, pan doktor říkal, že to půjde...," řekl Svěrák dopoledne deníku MF DNES.

Ladislav Smoljak stanul naposledy na jevišti 27. května ve hře České nebe.

Čtěte v PoNdělní MF DNES

Zdeněk Svěrák poskytl rozhovor deníku MF DNES krátce poté, co se zpráva o Smoljakově úmrtí dostala do médií. Najdete jej v pondělním vydání MF DNES.

.

"A pak se tam sám odebral. Doufám, že tam bude. Byl to kluk nesmírně čestný, už za tu svou pracovitost si zaslouží, aby ho tam vzali," dodal Zdeněk Svěrák.

Ladislav Smoljak se narodil 9. prosince 1931 v Praze. Po neúspěšném pokusu o přijetí na DAMU nakonec vystudoval matematiku a fyziku na pedagogické fakultě. Poté působil nějakou dobu jako asistent na Fakultě technické a jaderné fyziky Karlovy univerzity. Dalších několik let vyučoval.

V 60. letech začal psát pro časopis Mladý svět, kde se podílel na vzniku ankety Zlatý slavík, a posléze přesídlil do nakladatelství Mladá fronta.

Koncem 60. let stál u zrodu fiktivní postavy zneuznaného českého génia Járy Cimrmana. V roce 1966 založil se Zdeňkem Svěrákem legendární Divadlo Járy Cimrmana, pro něž společně napsali mnoho divadelních her.

Smoljak: nenahraditelná osobnost

Čtěte reakce Smoljakových přátel a kolegů

Kromě divadelní tvorby psal také filmové scénáře a ve filmech i hrál, podílel se například filmových klasikách jako Jáchyme, hoď ho do stroje, Na Samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero, Kulový blesk, Trhák, Vrchní prchni či Jára Cimrman, ležící, spící.

Pevná ruka

Navenek jako by zůstával ve stínu Zdeňka Svěráka, bez hořkosti se smál, že vedle vzorného národního hrdiny rodinného typu Svěráka vyhlížel se svými rozvody a s jízlivějším humorem jako vyvrhel.

Ale ve skutečnosti měl pevně v rukou jejich společné filmy i Divadlo Járy Cimrmana. "V kumštu není demokracie," říkával "a režisér má vždycky pravdu". Spory se Svěrákem o tom, že divadlo potřebuje pevnou ruku a řád, přenesli oba do filmu Nejistá sezóna.

Ladislav Smoljak při slavnostním otvírání tišnovského chodníčku Járy Cimrmana

Nikdy nebyl členem žádné strany, ale o veřejné dění se vždy aktivně zajímal. V listopadu 1989 byl mezi prvními, kteří v redakci tehdejšího Svobodného slova podpořili studentskou stávku, angažoval se i v následujících letech – a zároveň si stále uchovával přehled o filmařské branži.

Ještě loni na karlovarském festivalu patřil k nejpilnějším divákům a diskutérům. U kavárenského stolku, kde se zápalem vypráví, rozebírá vesele glosuje, co právě viděl – takový zůstane přátelům v paměti.

Veřejné rozloučení s Ladislavem Smoljakem bude v pátek 11. června v Žižkovském divadle Járy Cimrmana v Praze. "Divadlo, na jehož jevišti stál Láďa Smoljak naposled 27. května ve hře České nebe, bude v době od 10 do 15 hodin pietně vyzdobeno. Našeho kolegu připomenou fotografie a bude tam znít i jeho hlas. Přijít mohou všichni a věnovat mu tichou vzpomínku," řekl dnes ČTK manažer souboru Václav Kotek. Obřad posledního rozloučení se pak uskuteční v úzkém kruhu rodiny a přátel.

, , ,