Zatímco Nick Boynton (vpravo) a jeho spoluhráči z Chicaga se ocitli na kolenou, hokejisté Philadelphie slavili druhou výhru ve finále Stanley Cupu. | foto: AP

Philadelphia zvládla i druhý domácí zápas a srovnala stav finále NHL

• 45
Po středeční výhře 4:3 z prodloužení dokázali hokejisté Philadelphie zvítězit nad Chicagem i ve druhém domácím startu ve finále Stanley Cupu 2010 a po výsledku 5:3 srovnali stav série na 2:2 na zápasy. Rozdílový gól vsítil finský útočník Ville Leino, jenž byl za svůj výkon zvolen třetí hvězdou duelu po spoluhráčích Claude Girouxovi a Mikeu Richardsovi.

Zápasy na ledě soupeře byly silnou zbraní hokejistů Chicaga při cestě do finále Stanley Cupu 2010.

Z osmi utkání mimo domácí prostředí uspěli Blackhawks hned v sedmi případech.

Na Philadelphii si však ve finále nepřišli ani jednou ze dvou startů v aréně Wachovia Center, načež z nadějného vývoje série 2:0 pro svěřence kouče Joela Quennevillea je rázem smírný stav 2:2 na zápasy.

Giroux se blýskl důležitým gólem do šatny

Hokejisté Philadelphie si v páté minutě zahráli už druhou přesilovku utkání poté, co se nebezpečnou hrou vysokou holí provinil Tomáš Kopecký.

Slovenský útočník pak vydržel na tresné lavici pouhých pět vteřin hry. Tak málo času totiž stačilo domácímu kapitánovi Mikeu Richardsovi, aby po buly v útočném pásmu odzbrojil obránce Hjalmarssona a pohotovým bekhendem překvapil brankáře Antti Niemiho.

V 15. minutě po skvělé práci v útočném pásmu v podání mladíka Jamese van Riemsdyka, jenž v sestavě Flyers nahradil bitkaře Daniela Carcilla, zvýšil vedení na 2:0 do odkryté branky mířící bek Matt Carle.

Chicago vrátil do hry v čase 18:32 útočník Patrick Sharp. Své deváté branky v play-off dosáhl po nenápadné akci, kdy Blackhawks zachytili pokus o vyhození a Sharp tečovanou střelou o bránícího hráče Flyers nedal gólmanovi Michaelu Leightonovi šanci zasáhnout.

Uběhlo ale jen 51 vteřin a domácí se radovali potřetí. Uklidňující gól do šatny Philadelphii zajistil Claude Giroux. Autor vítězné trefy z prodloužení třetího duelu zasunul puk do prázdné branky, když jej samotného u pravé tyče Niemiho branky nalezl parádním pasem bek Kimmo Timonen.

Prostřední dvacetiminutovka gól nepřinesla

Teprve podruhé ze čtyř finálových duelů byli fanoušci svědky dvacetiminutovky mezi Philadelphií a Chicagem bez vstřelené branky.

O střely do prostoru mezi tři tyče přitom v dané fázi utkání nebylo nouze. Hostující Blackhawks přestříleli domácí 13:10 a jen díky bezchybnému výkonu brankářů Leightona a Niemiho tak stav zůstal 3:1 pro Flyers.

Autor rozdílové trefy utkání, domácí útočník Leino, byl v první třetině tvrdě zasažen bodyčekem beka Briana Campbella. Zástupce finského hokeje v sestavě Flyers byl hodně otřesen a dokonce na chvíli zamířil do kabin:

Bolland a Campbell se postarali o dramatický závěr

Když v 47. minutě zvyšoval z brejku na 4:1 pro domácí útočník Ville Leino, vypadalo to s Chicagem všelijak jenom ne dobře. Asistence u zásahu finského forvarda, jenž skóroval v obou domácích startech ve finále, si připsali průběžně druhý muž bodování play-off Danny Briere a aktivní James van Riemsdyk.

Blackhawks ovšem nesložili zbraně a rychle navazujícími góly z hole Davea Bollanda z 53. a obránce Briana Campbella z 56. minuty zdramatizovali závěr střetnutí. Bolland využil přesilovou hru a prolomil tak čekání svých spoluhráčů na finálovou trefu v početní výhodě. Za stavu 4:3 se Philadelphia dostala pod velký tlak hostí, jehož vrcholem byla nastřelená tyč.

Chicago se následně pokoušelo o vyrovnání i se hrou s šesti hráči v poli, absenci gólmana Niemiho ovšem v čase 59:35 po ztrátě kontroly nad skákavým pukem Duncanem Keithem snadno potrestal útočník Jeff Carter - 5:3. Série pokračuje v neděli na ledě Chicaga.

Sestřih všech gólových situací zápasu:

Výsledek play-off

Finále Stanley Cupu - 4. zápas:

Philadelphia-Chicago 5:3 (3:1, 0:0, 2:2)
5. Richards, 15. Carle, 20. Giroux, 47. Leino, 60. Carter - 19. Sharp, 53. Bolland, 56. Campbell. Střely na branku: 31:35. Stav série: 2:2.