Slovenský útočník Marian Hossa (81) se raduje spolu s Troyem Brouwerem z první branky za záda gólmana Philadelphie Michaela Leightona. | foto: AP

Hossa s Eagerem vystříleli Chicagu druhou výhru ve finále Stanley Cupu

• 20
Hrdinou prvního zápasu finále Stanley Cupu 2010 byl útočník Tomáš Kopecký, který obstaral vítěznou branku Chicaga na 6:5. Odvetné střetnutí pro změnu ozdobil jiný slovenský útočník, slavnější Marián Hossa. Účastník třetího finále NHL za sebou v 38. minutě společně s Benem Eagerem poslal Chicago do vedení 2:0, které v závěru dokázala Philadelphia gólem Simona Gagneho pouze zkorigovat.

Slovenští hokejisté v dresu Chicaga sehráli klíčové role v obou úvodních partiích finále Stanley Cupu 2010.

První zápas rozhodl defenzivně laděný Tomáš Kopecký, jenž se na úkor zraněného spoluhráče Andrew Ladda vrátil do sestavy po pětizápasové pauze a svou motivaci přetavil v parádní výkon.

V odvetě se pak pro změnu zviditelnil slavnější Marián Hossa, jenž skóroval poprvé od 5. května a ukončením smírného stavu nasměroval Blackhawks za triumfem. Také díky skvělému Hossovi Chicago vyhrálo v play-off už sedmý duel za sebou, díky čemuž jej od prvního zisku Stanley Cupu od roku 1961 dělí již pouze dva další vítězné starty.

Po úvodní přestřelce se týmy soustředily na defenzivu

Po divokém zahajovacím utkání, ve kterém diváci viděli hned jedenáct branek, se oba týmy v pondělí soustředily více na defenzivu. Brankáři Antti Niemi a Michael Leighton, jenž se opět postavil do branky Philadelphie přestože v úvodním střetnutí přepustil své místo Brianu Boucherovi, zejména v první třetině neměli moc práce.

V úvodní dvacetiminutovce Chicago své svého soupeře přestřílelo 9:3, na čemž se výrazně podepsaly zejména premiérové dvě přesilovky Blackhawks ve finálové sérii. Šanci otevřít skóre domácím nabídly fauly Blaira Bettse z 15. a Mikea Richardse z 18. minuty. Brankář Leighton ovšem Flyers podržel a stav 0:0 nakonec svítil na ukazateli skóre v aréně United Center až do 38. minuty.

Slovenský útočník Marian Hossa (81) se raduje z první branky za záda gólmana Philadelphie Michaela Leightona (49).Pravé křídlo Chicaga Marian Hossa (81) střílí branku za záda gólmana Philadelphie Michaela Leightona (49) ve 38. minutě 2. zápasu finále play-off NHL.

Slovenský útočník Marian Hossa (81) se raduje z první branky za záda gólmana Philadelphie Michaela Leightona (49).

Krajíček neuhlídal Hossu

Jediný český zástupce ve finále, obránce Philadelphie Lukáš Krajíček, v čase 37:09 v souboji před brankou nepřetlačil Mariána Hossu, jenž z dorážky dokázal poslat puk do sítě přes beton Leightona. Jedenatřicetiletý pravý křídelní útočník, který v předchozích dvou ročnících NHL sledoval vítězné oslavy soupeřů se Stanley Cupem z pozice poraženého finalisty, se tak střelecky prosadil po osmizápasové odmlce.

Bouřlivé ovace v aréně United Center navíc ještě pořádně neutichly a domácí hokejisté udeřili podruhé. Pouhých 28 vteřin po Hossově trefě totiž z nenápadné akce po pravém křídle vypálil přes nohy obránce Ben Eager a puk rozvlnil síť za zády Leightona podruhé.

Niemi podržel Chicago klíčovými zákroky

V závěrečném dějství se ujali aktivity hosté. Flyers v dané třetině přestříleli domácí 15:4, výsledkem však bylo pouze zkorigování skóre z hole Simona Gagneho. Kanadský útočník se prosadil v 46. minutě poté, co v přesilové hře využil černé práce Jeffa Cartera před jinak bezchybným brankářem Antti Niemim.

Šestadvacetiletý Fin předvedl celkově 32 úspěšných zákroků a byl vyhlášen první hvězdou utkání, když dostal přednost i před bojovníkem Mariánem Hossou. Třetí hvězdu zámořští novináři vybrali rovněž z kádru vítězů, stal se jí autor rozdílové branky Ben Eager.

Finálová série bude pokračovat ve středu a v pátek 3. a 4. zápasem na ledě Philadelphie.

Výsledek play-off

Finále Stanley Cupu - 2. zápas:

Chicago-Philadelphia 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 38. Hossa (Brouwer, Sharp), 38. Eager (Byfuglien) - 46. Gagne (Richards, Carter). Rozhodčí: Walkom, Sutherland - Morin, Miller. Vyloučení: 4:4, navíc Eager - Pronger oba 10 min. Využití: 0:1. Střely na branku: 26:33. Diváci: 22.275. Stav série: 2:0.

Chicago: Niemi - Keith, Seabrook, Campbell, Hjalmarsson, Sopel, Hendry - Kane, Toews, Byfuglien - Hossa, Sharp, Brouwer - Kopecký, Bolland, Versteeg - Burish, Madden, Eager. Trenér: Joel Quenneville.

Philadelphia: Leighton - Timonen, Coburn, Pronger, Carle, Bartulis, Krajíček - Richards, Carter, Carcillo - Hartnell, Briere, Leino - Giroux, Asham, Gagne - Laperriere, Betts, Powe. Trenér: Peter Laviolette.