VIDEO: Na klavír za několik týdnů - 3. díl

V dnešní lekci student absolvuje první exkurzi do hudební teorie: seznámí se s intervaly. Nevyhne se ani hraní stupnic, tentokrát v rytmických variantách.

Intervalem se nazývá vzdálenost mezi dvěma tóny. Lektor Václav Kalenda na klavír předvede, jak znějí, a to od primy až po oktávu. Nezapomene připomenout, že existují malé, velké, zvětšené i zmenšené.

Pak ukazuje, jak cvičit různým způsobem stupnice. Nabízí několik variant. První způsob se nazývá opakovaný. Začíná se tím, že se nejdříve vždy střídavě zahraje 1. a 2. tón, pak se opět dvakrát vystřídá 3. a 2. tón, pak 3. a 4. tón a tak dále až k oktávě. Lektor doporučuje cvičit v rozsahu tří oktáv.

Další variace se jmenuje rytmická. V oktávě, která se skládá z osmi tónů, vznikají dvě čtveřice tónů. Vždy první dva tóny ze čtveřice se hrají rychle, druhé dva pomalu. Například dvě osminové a dvě čtvrťové noty. Stupnici pak hrajeme v rytmu valčíku, tedy ve tříčtvrtečním rytmu.

Kalenda přidává ještě další dvě rytmické variace. U první z nich se hraje vždy 1. a 4. tón pomalu, prostřední dva rychle. A poslední variaci doporučuje proto, aby si žák co nejlépe procvičil podklady. První dvě noty se hrají pomalu, druhé rychle. Právě při hraní poslední osminky totiž dochází k podkládání palce.

Na závěr lekce žák spojí to, co se zatím naučil. Vyzkouší tedy hru stupnice C dur oběma rukama dohromady. Za domácí úkol se naučí totéž, ovšem s rytmickými variacemi.

Václav Kalenda

Václav Kalenda, lektor naší videoškoly, je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. "Kurz nemá připravit budoucí virtuózy. Klade si daleko skromnější cíl. Pomoci těm, kdo by si rádi doma zazpívali a naučili se při tom jednoduše doprovodit na piano," říká. Připomíná ale, že žádná metoda nemůže fungovat bez pravidelného domácího cvičení a bez další klavírní literatury. Video ale může samoukovi nahradit styk s učitelem, napoví, jak na to.