Nečas si řekl o post premiéra. S pravicí přijdou škrty i školné

  • 3303
Lídr ODS Petr Nečas se přihlásil o pozici ministerského předsedy. Je šance na rychlé sestavení vlády "rozpočtové odpovědnosti", věří. Vítězem je podle něj ten, kdo je schopen složit většinu. Šéf Věcí veřejných Radek John podpořil, aby Nečas byl premiérem. Pravicová vláda bude znamenat rozpočtové škrty a zřejmě i školné na VŠ.

Ačkoli se svého pokusu o sestavení vlády domáhá i ČSSD a podle Nečase je především na prezidentu Václavu Klausovi, komu dá první šanci, jednání o vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se již rozběhla. (Nečas jednal s Johnem. Ani ČSSD se nevzdává plánů na vládu)

VOLBY 2010

"Je třeba začít rychle jednat o podobě rozpočtu na příští rok," řekl Nečas v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT, kde se k ambici vést vládu přihlásil.

Radek John si také myslí, že i když se sociální demokracie pokusí o vyjednávání, paralelně se musí intenzivně jednat o vládě středopravicových stran, kterou by vedl Nečas.

Předčasné jsou podle něj úvahy o rozdělení křesel v takové vládě. Už teď je ale jasné, že ve volbách silná TOP 09 by ve vládě, kterou by vedl Nečas, požadovala křeslo ministra zahraničí pro Schwarzenberga, další silné křeslo pro místopředsedu Miroslava Kalouska a ve vládě chce mít Schwarzenberg i bývalého šéfa Hospodářské komory Jaromíra Drábka.

Za ODS mají podle doporučení poslanců o vládě vyjednávat kromě Nečase ještě první místopředseda David Vodrážka a dosavadní šéf poslanců Petr Tluchoř. Občanští demokraté si nepřejí, aby byl ve vedení Sněmovny zástupce komunistů (doteď byl místopředsedou Vojtěch Filip) a modří také plánují, jak se seškrtá počet nejrůznějších funkcionářských pozic v Poslanecké sněmovně.

Podle Nečase je hlavním mantinelem pro jednání o vládě to, že schodek rozpočtu na příští rok nesmí být vyšší než 4,8 procenta HDP, aby se nezvyšovalo tempo zadlužování státu. Postupně je ale podle občanských demokratů nutné zastavit zadlužování země úplně.

Klíčoví lidé do vlády

ODS - Kandidát na premiéra Petr Nečas představil před volbami svůj "kompetenční tým", ve kterém jsou jeho spojenci, z nichž by se mohli rekrutovat ministři za občanské demokraty. Jsou v něm třeba Martin Kocourek (finance), Alexandr Vondra (vnitro, obrana, zahraničí), Jiří Pospíšil (vzdělání, spravedlnost), Pavel Drobil (hospodářství), Daniela Filipiová (zdravotnictví) a Miroslava Němcová (sociální věci, kultura).

TOP 09 - Předseda Karel Schwarzenberg bude mít téměř jistě při jednáních ambici vrátit se do křesla ministra zahraničí. Do vlády chce s sebou vzít Miroslava Kalouska (křeslo je nejisté, finance chce i ODS, politici mohou oprášit myšlenku na vznik silného ministerstva pro venkov - zemědělství, místní rozvoj a životní prostředí) a Jaromíra Drábka (průmysl).

Věci veřejné - Pokud se budou na vládě podílet, zřejmě by v ní nechyběl předseda Radek John, véčkaři mohou na zdravotnictví nabídnout Martina Jana Stránského.

Fakticky to bude znamenat, že se bude v parlamentu jednat o razantních úsporách - například v sociálních výdajích. Je ale možné, že přijdou na přetřes i platy státních zaměstnanců, které se končící Fischerově vládě nepodařilo snížit, i když to ministr financí Eduard Janota navrhoval.

Boj může být o místo ministra financí - zatímco ODS před volbami řekla, že této pozice se nebude chtít vzdát, zájem určitě bude mít i exministr financí Kalousek, jehož pozici posiluje silný výsledek TOP 09 ve volbách.

Nejdříve půjde o program, až pak o jména, říká John

"My se nejdříve musíme domluvit na programu, až pak budou na řadě personálie," odmítl John, že by se již při prvních sondážích mezi stranami mohlo řešit rozdělení křesel. Již pár hodin po volbách ale připustil, že plán véčkařů sloučit ministerstva vnitra a obrany asi neprosadí.

Co bude sestavení pravicové koalice znamenat? V prvé řadě je jasné, že zůstanou zachovány poplatky u lékaře a dokonce středočeský hejtman David Rath už připustil, že by kraje mohly upustit od jejich proplácení. (Kraje možná přestanou proplácet třicetikorunové poplatky, připustil Rath) TOP 09 má v programu i přímé zpoplatnění léčby některých nemocí a zákroků u lékaře.

Jak ODS, tak Věci veřejné a TOP 09 také počítají se zavedením školného. Rozdíl je jen v tom, že ODS a véčkaři chtějí systém odloženého, "australského školného", které by absolventi spláceli až ve chvíli, kdy se dostanou na určitou úroveň platu, TOP 09 je přesvědčena, že platit se má rovnou - v průběhu studia.

Čtěte v pondělní MF DNES

Nejrozsáhlejší volební zpravodajství v českých novinách – velký volební speciál. Detailní rozbor výsledků. Analýzy a komentáře. Kdo může s kým utvořit vládu. Co se děje v zákulisí politických stran.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue