Jiří Paroubek a Petr Nečas | foto: Koláž - iDNES.cz

Duely s Paroubkem mohly víc pomoci Nečasovi, pravice je totiž rozdělená

  • 814
Střet s Jiřím Paroubkem v sérii televizních a rozhlasových diskusí může podle politologů o něco více pomoci volebnímu lídrovi ODS Petru Nečasovi. "Mezi sebou se přímo o hlasy nepřetahují, ale Nečas měl šanci oslovit voliče pravice, kteří váhají, zda podpoří ODS nebo některou z nových stran," řekl iDNES.cz politolog Tomáš Lebeda.

Na pravici se totiž o hlasy přetahuje ODS s TOP 09, Věcmi veřejnými a částečně také s lidovci, zatímco vlevo je situace přehlednější.

"Pro Jiřího Paroubka měly televizní duely s Petrem Nečasem význam v tom, že měl šanci přesvědčit stálé voliče ČSSD, aby vůbec přišli volit," míní Lebeda. Vyšší volební účast totiž podle něj nahrává oranžovým.

Paroubek versus Nečas

Kandidáti na premiéra se utkali v televizní debatě

Nejdůležitější na sérii debat Nečase s Paroubkem přesto podle něj bylo, že šéf ODS dostal určitou výhodu oproti soupeřům, kteří bojují o stejný typ voličů.

Jak to viděl Švejnar

Ekonoma Jana Švejnara, který byl jedním z hostů v závěrečné diskusi v ČT, Paroubek i Nečas příjemně překvapili.

"Divák jasně vyslechl rozdíly v přístupu obou stran, své vize sdělili srozumitelně. Ze začátku tam byla značná nervozita, ale pak se všichni aktéři do debaty vžili. V úvodu se mi zdálo, že byl přesvědčivější Paroubek, pak Nečas."

"Také se ovšem stalo, že na otázku neodpověděli. Například v momentě, kdy jsem se ptal, v čem je program které strany lepší a více efektivní, než u soupeře," řekl Švejnar.

Pro nerozhodnuté voliče měla podle ekonoma debata význam. "Ubrat něco může menším stranám a naopak přidat oběma velkým," míní.

Názor, že televizní debaty pomohly víc Nečasovi, má také politolog Jan Kubáček.

"Vstupoval do nich totiž z pozice zástupce slabší strany, ale debata ten rozdíl úplně smazala a Paroubek a Nečas se ukázali jako naprosto rovnocenní soupeři. Navíc podle mě mohl Nečas vydělat na stylu své prezentace, protože v některých momentech popisoval problémy z pohledu běžné domácnosti," řekl iDNES.cz Kubáček.

"Možná až deset, patnáct procent voličů není do poslední chvíle rozhodnutých," míní Kubáček a mezi těmito lidmi má podle něj větší šanci lovit Nečas.

Lebeda oproti tomu říká, že z lidí, kteří jsou rozhodnuti přijít volit, váhají v den voleb zhruba tři procenta. "Těch váhajících je více možná týden před volbami, teď už tolik ne," říká Lebeda.

Ani jeden z obou lídrů neudělal podle něj fatální chybu. "Možná bych zmínil jednu drobnost. Nemuselo působit dobře, pokud závěrečný minutový vzkaz občanům Jiří Paroubek zčásti četl," uvedl Lebeda

Nečas s Paroubkem mají za sebou sérii čtyř duelů - začali v dubnu v ČT, když se "oťukávali" a skončili u vzájemných invektiv, když nový lídr ODS počastoval šéfa ČSSD slovy, že by jeho sliby mohla televize vysílat místo Večerníčku a Paroubek ho vzápětí přirovnal ke Kašpárkovi. (viz článek o vyhrocené debatě)

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

Následoval nudný duel na Primě minulý týden v neděli, kde prakticky k žádnému střetu nedošlo a i politici byli po debatě otrávení.

Přitvrzení přišlo ve středu v diskusi v Českém rozhlase, kde byli oba lídři i osobní a zatímco Paroubek řekl Nečasovi, že je "lovec sekretářek", ten ho naopak v narážce na jeho druhou ženu označil za "lovce tlumočnic". (více o ostrém duelu v rozhlase čtěte zde)

Čtvrteční duel v ČT se nejvíc podobal pravidlům britské BBC, byl věcný a bez osobních urážek - politici diskutovali o veřejných financích, zahraniční politice a boji proti korupci. "Nejzajímavější a nejkonkrétnější byly oba duely v České televizi," míní Kubáček.

Z vyjádření expertů tak vyplývá, že za úspěch mohou poslední debatu považovat tak trochu oba politici. Na rozdíl od soupeřů byli jen pár hodin před volbami v televizi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue