Klausem vyznamenaní pěstouni dostali za týrání dětí podmínky

  • 214
Kvůli týraní dětí svěřených do pěstounské péče dostali manželé Blažena a Lubomír Rosnerovi u vyškovského okresního soudu dva roky podmíněně s odkladem na tři roky. Podle policie i státního zastupitelství zacházeli se svými čtyřmi svěřenci zle a necitelně.

"Manželé vulgárně a hanlivě nadávali čtyřem dětem, které Rosnerovi ponižovali za jejich postižení. Vyhrožovali jim, že je dají zpět do ústavu nebo do blázince a bili je. U dětí se tak vyvinul syndrom týraného dítěte nebo obětí domácího násilí," zdůvodnil soudce Karel Menšík.

Oba manželé mají od soudu nařízen dohled, čímž bylo vyhověno požadavku státní zástupkyně, která o tuto podmínku žádala.

Manželé Rosnerovi u okresního soudu ve Vyškově (26. 5. 2010).

Obhajoba pěstounů přitom požadovala úplné zproštění obžaloby.

Důkaz na videu

Obvinění pěstounů ze Slavkova u Brna, které prezident vyznamenal za to, že za 26 let vychovali 15 dětí, částečně objasnila videonahrávka, kterou pořídil jeden z jejich svěřenců. Ten ji předal sociálním pracovnicím a tím spustil trestní stíhání pěstounů.

Podle psycholožky Marty Skulové byly fyzické tresty v rodině Blaženy a Lubomíra Rosnerových běžnou součástí výchovné metody.

Nepřiměřené tresty

"Děti jim rozuměly, tresty se ale staly nepřiměřenými až později, když rodiče přestali zvládat kázeňské problémy jednoho z dětí a sami měli zdravotní potíže," řekla Sukalová.

Manželé Rosnerovi u okresního soudu ve Vyškově (26. 5. 2010).

K soudu se kauza vrátila až po zhruba osmi měsících. Vynesení rozsudku totiž oddálila nešťastná událost, poněvadž loni zemřela soudní znalkyně, která vypracovala psychologický posudek na šest dětí v péči Rosnerových.

Rosnerovi si do výchovy brali i děti postižené, které by jinak pravděpodobně musely zůstat v ústavu. Soudní znalci se shodli i na tom, že když se děti dostávaly do puberty, jejich problémy přestali manželé Rosnerovi zvládat.

Prezident ani soud nemůže manželům Rosnerovým vyznamenání odebrat. "Manželé Rosnerovi byli podle informací ze sdělovacích prostředků odsouzeni k dvouletému trestu vězení, který jim byl podmínečně odložen na zkušební dobu tří let. Jelikož uložený trest je podmíněný, soud o ztrátě vyznamenání nemohl podle trestního zákoníku rozhodovat," reagoval mluvčí prezidenta Radim Ochvat. "Prezident republiky není oprávněn činit ve věci ztráty státního vyznamenání žádné kroky," dodal.


Nejlepší videa na Revue