Pochod homosexuálů v Bratislavě napadli neonacisté

  • 562
Na shromáždění homosexuálů Gay Pride Bratislava 2010 zaútočili extremisté. Potyčky si vyžádaly nejméně dva zraněné. Organizátoři akce na doporučení policie rozhodli, že nepůjdou centrem města, ale změnili trasu pochodu i jeho čas. Na shromáždění gayů a lesbiček přišla v Bratislavě až tisícovka lidí.

Policie požádala organizátory akce, aby odložili pochod centrem města, protože nedokážou zaručit bezpečnost lidí v ulicích. "Zjevně nepočítali s takovou situací, i když jsme je na ni upozorňovali. Pochod přesto bude, jen se posouvá jeho čas po koncertech o páté hodině," řekl zástupce organizátorů akce Roman Kollárik. Pochodující účastníci odpoledne za asistence policie zamířili na Tyršovo nábřeží na pravý břeh Dunaje, kde se konala afterparty.

Podle zpravodajského serveru sme.sk neonacisté napadli jednoho z účastníků pochodu jen několik metrů od kordonu těžkooděnců, kteří oddělovali účastníky pochodu od pravicových radikálů. Další neonacisté pěstmi napadli dva mladé muže nesoucí duhovou vlajku na Hviezdoslavově náměstí. Jednomu z napadených prý sebrali fotoaparát; oba mladíci prý po útoku měli zkrvavené tváře a ošetřovali je zdravotníci.

Desítky demonstrantů skandovali hesla jako "policejní stát" nebo "Slovensko Slovákům". Protestující extremisté hodili do davu dýmovnici a při vystoupení rakouské europoslankyně Ulriky Lunacekové zase kámen na pódium. Během projevu spisovatele Michala Hvoreckého se neonacistům podařilo do shromáždění vhodit granát se slzným plynem.

"Protidemonstrant se prodral dopředu a házel na mě malé kameny. Ale netrefil mě," citovala Lunacekovou agentura APA. Muž zjevně náležel k pravicově extremistické scéně a byl zatčen stejně jako 23 dalších osob.

Na pořádek dohlíželi i těžkooděnci v přilbách vybavení obušky a štíty, nad ulicemi centra hlavního města kroužil vrtulník.

Organizátoři akce chtěli upozornit na údajné porušování lidských práv homosexuálů na Slovensku. Národní pochody hrdosti připomínají na Slovensku i v jiných zemích světa policejní razie proti homosexuálům, které vyvrcholily otevřeným konfliktem v newyorském klubu Stonewall v červnu 1969.

Policie se snažila pacifikovat přiznivce neonacistů.

Podle mluvčí akce Romany Schlesingerové na bratislavské shromáždění přišla zhruba tisícovka lidí. "Akci jim pokazila banda tupců, kteří používají jen násilí. Jsme z toho velmi smutní a zklamaní," řekla Schlesingerová. Někteří odpůrci pochodu se prý hlásili k bývalému vůdci extremistické Slovenské pospolitosti Marianu Kotlebovi.

Podporu první velké akci svého druhu vyjádřilo několik umělců i nevládních organizací. Shromáždění přišli podpořit i někteří velvyslanci a zastoupení Evropské unie na Slovensku. Pochod podporovali podle europoslankyně Lunacekové i běžní kolemjdoucí. "I to je velký pokrok," řekla politička rakouských Zelených.

Manifestaci naopak odsoudila například vládní Slovenská národní strana, která požadovala zrušení akce. Minulý týden uspořádali demonstraci odpůrci registrovaného partnerství.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue