VIDEO: Lilek zapečený s mozarellou si zamilujete, přesvědčí vás Ital

  • 13
Lilkové lasagne jsou pro italské matky jednou z mála možností, jak dostat do dětí zeleninu. Vesměs totiž milují mozarellu vyrobenou z čistého mléka, takže spolu s ní s chutí zbaští i lilek a omáčku z rajčat. U nás by to mohlo platit i pro dospělé, kteří zeleninu často odstrkují na okraj talíře.

Emanuele Ridi miluje chalupu na českém venkově a přes nepřízeň počasí neváhá uvařit pro své místní sousedy ve venkovní kuchyni. "Moje babička vždycky říkala, že přátelství je omáčka, která dá každému masu chuť," vysvětluje, proč se tak rád obklopuje milými lidmi.

Emanuele Ridi s přáteli si pochutnávají na vepřové pečeni.

Pokud už také netrpělivě okukujete svůj venkovní gril, podívejte se dnes navečer na Primě, jak se dají na rozpáleném roštu připravit čerství pstruzi s bylinkami. Naučíte se i zmíněné lilky s parmazánem a mozarellou, vepřovou pečeni na bylinkách a moučník v podobě sladké palačinky s jahodami, kterou připraví Manova kamarádka Eliška.

Lilky s parmazánem chutnají i studené nad ránem

"Zapečené lilky ochutnáte jednou a budete si je dělat každý týden," tvrdí Manu. Sám používá kulatý a chuťově jemnější lilek ze Sicílie, u nás pravděpodobně seženeme jen podlouhlý baklažán.

Lilek nakrájejte na dostatečně silné plátky.Pokrájený lilek osolte a nechte půl hodiny "vypotit".

Ten nakrájejte na podélné, asi dva až tři centimetry vysoké řízky. Nakrájené plátky lilku nejprve posolte a nechte zhruba půlhodinu takzvaně vypotit, aby nebyly hořké.

"Zpocený" lilek osušte papírovými ubrousky.Lilek obalený v hladké mouce opečte v rozpáleném oleji.

Potom kapičky tekutiny na plátcích osušte papírovou utěrkou. Plátky obalte v hladké mouce a osmažte je na oleji. Emanuele používá arašídový, který nemá žádnou charakteristickou vůni ani chuť.

Lilek při opékání hlídejte a obracejte.Z opečených plátků lilku ubrouskem odsajte přebytečný olej.

Po opečení nechte přebytečný olej z lilku odsát na papírovém ubrousku.

Na olivovém oleji osmahněte cibulku.K opečené cibulce přidejte oloupaná rozmačkaná rajčata a sugo máte připravené.

Dál budete potřebovat hotový koncentrát z rajčat nebo si připravte vlastní rajčatovou omáčku sugo. Jednoduše necháte v rendlíku zesklovatět cibulku a zezlátnout na drobno pokrájenou cibulku, pak k ní přidejte spařená, oloupaná a propasírovaní rajčata. Chviličku povařte, aby se chutě smísily a stáhněte z ohně.

Jako první vrstvu do zapékací mísy nalijte sugo, tedy rajčatový protlak s cibulkou.Coby druhou vrstvu vyskládejte do misky opečené plátky lilku.

Pak už si nakrájejte na plátky mozarellu a můžete začít pokládat jednotlivé vrstvy surovin do zapékací misky. Na dno dejte trochu omáčky z rajčat, trochu přes sebe na ni poskládejte plátky osmažených lilků.

Na vrstvu lilku přijde vrstva na plátky pokrájené mozarelly.Další vrstvičku vytvoří nastrouhaný parmazán.

Na ně plátky mozarelly a navrch nastrouhejte parmazán.

Na parmazán opět přijde omáčka sugo.Pro chuť a vůni posypejte omáčku sugo natrhanými kousky bazalky.

Opět přijde na řadu vrstvička rajčatové omáčky, do ní natrhejte pár čerstvých lístků bazalky, na to opět plátky lilku a plátky mozarelly.

Poslední vrstvu by měla tvořit omáčka sugo s kousky bazalky a nastrouhaným parmazánem.Zapečené lilky s mozarellou a parmazánem, právě vytažené z trouby.

Tímto způsobem pokračujte až nahoru, poslední vrstvu ale nesmí tvořit mozarella, jen rajčatová omáčka s kousky bazalky a nastrouhaný parmazán. V troubě zapékejte asi dvacet až třicet minut při 180 stupních.

Zapečené lilky s parmazánem

Odměnou vám bude zlatavá aromatická vegetariánská pochoutka z baklažánu neboli lilku. Tedy zeleniny, s níž si často nevíme rady. A jak říká Manu: "Lilek zapékejte zásadně v sezóně, kdy je vyzrálý a chutná nejlépe."

Eliščiny palačinky s jahodami

Piškotová palačinka je překvapením od sousedky Elišky. Na krém na ozdobení nejprve ušlehá šlehačku a smíchá ji napůl s jogurtem. Manu mezitím rozdrtí jahody a vmíchá je do této šlehačkovo-jogurtové hmoty.

Piškotové palačinky podle Elišky

Na těsto na dvě palačinky Eliška rozklepne dvě vajíčka, z bílků ušlehá sníh. Sníh a žloutky vmíchá do pohankové mouky, která jediná prý chutná i nedopečená. Podle potřeby můžete do těsta přidat mléko. Silnější a nadýchanější palačinky pečte na trošce rozpuštěného másla na rozpálené pánvi po obou stranách. Servírujte je se šlehačkovo-jogurtovým krémem, polít je můžete jako Eliška i hnědou melasou, aby byly sladší.

Grilovaný pstruh s rozmarýnem

Emanuelův kamarád Kopejda donesl tři krásné pstruhy, upečou je jen roštu, kořeněné rozmarýnem po italsku. Emanuele vzpomíná, jak ho táta vzal coby malého kluka do jedné restaurace, kde měli na dvorku jezírko s pstruhy a pak jim připravili ty, které si sami chytli.

Do vykuchaného pstruha vložte snítku rozmarýnu a uvnitř ho osolte, opepřete a pokapejte citronem. K bylince a koření přidejte dovnitř pstruha i pár stroužků česneku a olivový olej.

Ale k přípravě: očištěné a vykuchané ryby uvnitř osolte, opepřete a pokapejte citronem. Do břišní dutiny ještě vložte snítku rozmarýnu a dva lehce pomačkané stroužky česneku (aby uvolnily šťávu a aroma). A protože, jak Manu říká: "Ryba musí třikrát plavat: jednou ve vodě, podruhé v oleji a potřetí ve víně," uvnitř je ještě lehce polijte olivovým olejem.

Naplnění pstruzi připravení k pečení.Na grilu pstruhy ještě potřete marinádou, místo mašlovačky použijte snítku rozmarýnu.

Rošt očistěte rozpůleným citronem a olejem a nad rozpálené uhlíky narovnejte pstruhy. Opékejte je z obou stran, přitom je potírejte marinádou ušlehanou z olivového oleje, bílého vinného octa, soli a pepře. Jako jakási aromatická mašlovačka vám poslouží větvička rozmarýnu, která pstruha ještě pěkně provoní.

Grilovaný pstruh s rozmarýnem

Vepřová pečeně na bylinkách po florentinsku

Na skutečně dokonalou vepřovou pečeni budete potřebovat kus vepřového karé i s panenkou, hrubou sůl, olivový olej, stroužky česneku a bylinky. Rozmarýn a šalvěj pokrájejte zároveň s hrubou solí a touto směsí důkladně potřete celý kus masa, do nějž ještě předtím udělejte zářezy do tvaru mřížky. U kosti maso ještě prošpikujte stroužky česneku a celý kus hojně potřete olivovým olejem.

Vepřová pečeně na bylinkách po florentinsku

Pak dejte péct do trouby na padesát minut na 160 stupňů. Když je hřbet tak ze tří čtvrtin hotový, přidejte k němu nakrájené brambory, které šťáva z masa a rozmarýnu krásně ochutí. Troubu nastavíme na vyšší teplotu, aby se na vepřovém udělala krásná kůrčička a brambory nezůstaly syrové. Hotové maso je měkoučké a má v řezu krásně růžovou barvu. Tenké plátky spolu s brambory na talíři ještě polijte výpekem z pekáče. Uvidíte, že vepřový hřbet neboli italsky "arista" umějí připravit i ve Florencii.