Odhady povodňových škod jdou do miliard. A to mnohé nejsou vidět

  • 1
Ve stamilionech už se nepočítá, kraje postižené povodněmi odhadují celkové škody v řádu miliard. Další věc je soukromý majetek. Pojišťovny odhadují, že jejich klienti budou požadovat nejméně 320 milionů korun. V desítkách milionů počítají škody i strategické firmy, třeba energetici a železnice.

Voda zasáhla stovky objektů a vyžádala si evakuaci tisíců lidí. Nepřišla bez varování hydrometeorologů, ale zaplavovala mnohem rychleji, než ustupuje.

Mnozí klienti pojišťoven proto škodu ještě ani neměli šanci vidět na vlastní oči, natož odhadnout její finanční výši. Voda totiž opadává jen pomalu, třeba v Troubkách na Přerovsku. (reportáž z Troubek čtěte zde)

Co dělat, až voda začne opadávat

Čtěte manuál včetně seznamu humanitárních kont

Podle statistiky České kanceláře pojistitelů se očekává, že klienti do pondělka nahlásí 3200 škod za celkem 320 milionů korun. Každým dnem počet i objem hlášených pojistných událostí roste a zvyšuje se jejich cena.

Konkrétnější představu už má Správa železniční dopravní cesty. Předběžně odhadla škody na severomoravských a slezských kolejích na 350 milionů korun a doufá, že jí přispěje stát.

"Ještě nejsou zaplaceny všechny škody po loňských záplavách," sdělil ČTK mluvčí SŽDC Pavel Halla. Loni železničáři škody spočítali na téměř 900 milionů korun.

Klaus podpořil debatu o protipovodňových opatřeních

O škodách už dnes diskutovali také hejtmani sdružení v Asociaci krajů ČR. "Podle předběžných odhadů půjde minimálně o miliardy korun," uvedl šéf asociace Michal Hašek z ČSSD.

Podle hejtmanů je nutné dohodnout se na objemu finančních prostředků, které se v příštích letech vloží do protipovodňových opatření a zároveň nebudou ohroženy škrty v případě nutnosti šetřit.

"Druhým bodem dohody by měly být nezbytné legislativní úpravy urychlující budování protipovodňových opatření," dodal Hašek.

S hejtmany telefonicky mluvil také prezident Václav Klaus. Podle Haškova úřadu jejich prostřednictvím poděkoval profesionálním záchranářům i dobrovolníkům a podpořil myšlenku na diskusi o protipovodňových opatřeních.

Justice nabídla vězně, Praha vysoušeče

Vězeňská služba nabídla krajům až sto vězňů se zajištěnou ostrahou i stravováním. Hejtmani je chtějí případně využít až na uklízení.

"Zároveň jsme obdrželi nabídku od Hlavního města Prahy, která je kromě další techniky připravena poslat na Moravu až tisíc vysoušečů. Ty mohou poskytnout i ostatní nezasažené kraje," uvedl Hašek. Kraje si vzájemně vypomůžou také finančně.

Lidé už na pomoc v zatopených oblastech poslali 70 tisíc dárcovských SMS, tedy více než 1,7 milionu korun. Dalších přibližně 300 tisíc korun poslali lidé přímo na účty humanitárních organizací, řekla ČTK ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová.

JAK POMOCI

Diecézní charita ostravsko-opavská: peníze lze zasílat na konto 5015003434/5500 (var. symbol 333), dárcovskou SMS ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje: dárci se mohou hlásit na humanitární lince 950 730 730.

Člověk v tísni: peníze lze zasílat na konto 72027202/0300, dárcovskou SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.

ADRA: peníze lze zasílat na konto 4028 4028/0300 (var. symbol 397). S nabídkou i potřebou pomoci se lidé mohou obracet na telefonní číslo 739 105 080 nebo na e-mailové adrese povodne@adra.cz. Dárcovskou SMS ve tvaru DMS ADRA lze poslat na číslo 87777.

Český červený kříž: peníze lze zasílat na konto 222826/5500 (var. symbol 222), dárcovskou SMS ve tvaru DMS CCK na číslo 87777.

Cena dárcovské SMS je 30 korun, charity z této částky obdrží 27 Kč.

Diakonie Českobratrské církve evangelické: sbírá peníze prostřednictvím SMS ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue