KOMENTÁŘ: Politika v ponurém světle Kalouskovy složenky

  • 212
Kalouskova složenka vyvolala velký rozruch. Většina těch, kdo se veřejně vyjadřují, ji odsoudila jako provokaci, která překračuje meze slušnosti. Divousové mluvili o vyvolávání paniky. Jiný předvolební jev asi tolik reakcí nevyvolal.

Například plakát, na kterém ČSSD tvrdí, že chřipka bude stát čtyři nebo kolik tisíc, a zub tolik a tolik stovek, zůstal bez ohlasu. Na rozdíl od této lži (a mnoha jiných předvolebních) Kalouskova složenka říká pravdu.

Kdo se podívá na státní rozpočet, může se o tom přesvědčit. Takový dluh tu je a splácí ho nikoliv naši děti a vnukové, na které se otrlejší mohou třeba i vykašlat, nýbrž už teď my všichni.

Přesněji, nesplácíme dluh, ale jen úroky z něj! I to si každý ve státním rozpočtu může přečíst. Kdo se podívá na to, jak za posledních dvanáct let státní dluh rostl, snadno zjistí, kdo ho způsobil hodně a kdo méně.

Podstatně větší díl způsobila vláda ČSSD, menší vláda koalice s ODS v čele. Příčina dluhu je jednoduchá: stát vydává víc, než přijme. Tuto jednoduchou příčinu změnit je nesmírně těžké. Loňský Janotův balíček, který s tím chtěl začít, rozcupovala sněmovní koalice ČSSD a KDU-ČSL plus nezařazení.

Co všechno by měl znát volič

Přesto je tato přehledná situace předmětem předvolebních bitev. Čísla nic neplatí, lže se z plna hrdla. Rozhodčím těch předvolebních bitev jsou voliči. Kalouskova složenka je prý zděsila. Omdleli, skončili u psychiatrů, možná zapálili dům a ubili děti. Na Kalouska se to všechno sesypalo. Zcela podle oblíbené zásady, že fakta neplatí.

Když uvážíme, že voliči se mají rozhodovat v mnohem složitějších tématech, než je celkem jasná výše státního dluhu a podíl politických stran na něm, měli bychom propadnout depresi. Jak se asi voliči vymotají ze záhad financování zdravotnictví, z problémů s penzemi, s ubohou úrovní práva v republice a z dalších složitých a vážných problémů, jak je včera v deseti bodech přesně vypsal kolega Buchert? (čtěte názor Volební manifest těch, které iritují nesmyslné sliby)

Volič, který nepochopí Kalouskovu složenku, se asi nevyzná v žádném z těch témat, a je tedy zcela bezmocný vůči kanonádě primitivní politické reklamy, jejíž ubohost většinu lidí pobuřuje. Ale mediální kejklíři věří, že je účinná a že jí podléhají i ti, kdo na ni nadávají.

Můžete si poznamenat skeptický a dost katastrofální závěr: ve volbách nevítězí, kdo má rozumnější návrhy a lepší pověst, nýbrž kdo do vás pere větší hlouposti, lži, sladká hesla a podprahové obrázky.

Vlády se tedy nutně musí skládat z reklamních mistránků, kteří vás nejlépe ze všech vodí za nos. Ostatně minulost lidstva ukazuje, že tomu tak často skutečně bylo. Není žádný důvod, aby tomu dnes bylo jinak.

Kdo nepochopil, ať nehlasuje

Kalouskova složenka, celkem přehledný vtip, který někdo může považovat za blbý, jiný za dobrý, ale nikdo za nesrozumitelný, naše voličstvo osvítila ostrým světlem. Jak chce lid, zdroj moci ve státě, o svém státě rozhodovat, když Kalouskovu složenku nepochopil?

Před časem se prodávalo zahradní čerpadlo s tímto návodem: Zásuvku zasuňte do zástrčky. Hadice přišroubujte ke šroubení. Stiskněte tlačítko zapnuto. Přístroj nesmí používat děti do 12 let a ten, kdo nepochopil tento návod.

Pro českou politiku je to inspirativní. Kdo nepochopil čerpadlo a Kalouskovu složenku, neměl by mít volební právo.

Ve skutečnosti obsluhu čerpadla až na marginální výjimky pochopí každý, kdo kropí zahradu. Podobně každý občan s volebním právem, až na tytéž výjimky, které nepochopí čerpadlo, pochopí Kalouskovu složenku. To jen politici ji vřadili do kolotoče předvolebních trivialit a navádějí voliče, aby se té složenky chopili jako klacku proti Kalouskovi.

Nabízejí lidem lákavé heslo: dluhy ať platí politici, my lidi jsme je nezpůsobili.

Není to pravda. Lidé se státních dluhů dožadují, vynucují si je na vládách všemi prostředky, stávkují, demonstrují, zastavují vlaky a bojují za své domněle oprávněné zájmy. Politiky, kteří nejvíc slibují, nejraději volí. Politici by dluhy nedělali, kdyby se voličů nebáli a kdyby neobjevili úžasný korupční potenciál v systému, kterému se říká sociální stát, ale kterému by lépe seděl název stát politické korupce.

Na toboganu této korupce sedí snad celá politická reprezentace. Dobře ví, kam to všechno sviští, ale seskočit má odvahu málokdo. Kdo nejede, neslibuje, nerozdává, nebude zvolen. Zbytečně radí Cyril Svoboda, pošlete tu složenku Kalouskovi do Bechyně. Sám jede po stejném klandru.

Naposled při podzimním rabování Janotových úspor, ve znamení volebních lákadel, nikoliv úvahy hospodářů. Volte nás, protože nejvíc rozdáváme.

Jestli Kalouskova složenka někoho opravdu poděsila, zaplaťbůh. Ale nevěřím tomu. Lidé mají ze všeho legraci, i z Kalouska. Šklebí se, nadávají a rozhodují se podprahově.

Nejlepším příspěvkem do volební kampaně jsou zachmuření politici v temných barvách se zavilým pohledem vedle těch jasných maturitních tváří s úsměvem šťastného blbce. To zabere. Jen nevím jak. Chytly se tohoto oduševnělého postupu strany všech směrů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video