Jaroslav Halák, gólman Montrealu, loví jeden ze čtyř puků, které skončily v jeho brance | foto: AP

Chicago uspělo na ledě San Jose, Philadelphia vyhnala Haláka z branky

• 13
Hokejisté Chicaga v letošním play-off doslova řádí na ledě soupeřů. V úvodním zápase finále Západní konference si připsali už šestou venkovní výhru ve vyřazovacích bojích za sebou, když San Jose porazili po těsném skóre 2:1. Ve finále Východní konference pro změnu úřadovala Philadelphia, které roznesla Montreal jasným výsledkem 6:0.

Sedmý venkovní zápas v letošním play-off přinesl pro hokejisty Chicaga už šestou výhru.

Po Nashvillu, jenž jako jediný letos ve vyřazovacích bojích slavil domácí triumf nad týmem mladého kapitána Jonathana Toewse, a zejména Vancouveru pocítil sílu ambiciózních Blackhawks také lídr Západní konference ze základní části NHL.

San Jose se sice v prvním dílu finále konference ujalo vedení už ve 12. minutě, kdy se přesnou trefou k tyči v přesilovce prezentoval bek Jason Demers, ale více toho z celkových 45 střeleckých pokusů proti pozornému brankáři hostí Antti Niemimu nevytěžilo.

A JE ROZHODNUTO. Puk z hole chicagského Dustina Byfugliena právě míří za brankáře San Jose Jevgenije Nabokova

Stejně jako finská jednička Chicaga byl doslova pod salvou střel také domácí Jevgenij Nabokov. Odchovanec ruské brankářské školy čelil 40 ranám Hawks, z nichž skončily za jeho zády dva puky. Vyrovnání stavu na 1:1 zařídil v 28. minutě Patrick Sharp poté, co trefil přesně prostor mezi betony Nabokova.

Rozhodující akci střetnutí pak v 54. minutě připravil Dustin Byfuglien. Silový útočník Chicaga se prosadil z prostoru mezi kruhy krátce po vhazování v útočném pásmu. Své páté trefy v letošním play-off docílil po přihrávce od mantinelu z hole Patricka Kanea. Bod za asistenci přibyl i na konto Jonathana Toewse, který tak 21. zápisem (6+15) z 13 dosavadních startů upevnil svou pozici lídra kanadského bodování play-off.

Philadelphia na úvod deklasovala Montreal

Po obratu semifinále Západní konference proti Bostonu z 0:3 na 4:3 na zápasy přivítala rozjetá Philadelphia na domácím ledě v úvodním střetnutí finále konference kanadský Montreal.

Hlavní oporou Canadiens v dosavadním průběhu play-off, kdy vyřadili favorizované celky Washingtonu a Pittsburghu, byl slovenský gólman Jaroslav Halák. Proti Flyers ovšem rodák z Bratislavy v polovině duelu odjel na střídačku za stavu 4:0 pro domácí.

Philadelphii poslal do vedení už ve 4. minutě Braydon Coburn. Urostlý obránce se své premiérové trefy v play-off dočkal v přesilové hře. Další změnu skóre diváci ve vyprodané aréně Wachovia Center viděli v prostřední dvacetiminutovce. Vše načal už po 30 vteřinách hry daného dějství nováček James van Riemsdyk.

Jacque Martin, trenér Montrealu, a jeho svěřenci Glen Metropolit (vpravo) a Tomáš Plekanec zklamaní z vývoje duelu s Philadelphií

Jacques Martin, trenér Montrealu, a jeho svěřenec Tomáš Plekanec zklamaní z vývoje duelu s Philadelphií

Kimmo Timonen a brankář Michael Leighton z Philadelphie slaví výhru nad Montrealem

Na 3:0 zvyšoval v 25. minutě útočník Danny Briere a Halákovo účinkování v zápase ukončil v čase 29:53 přesilovkovou trefou Simon Gagne, jenž tak navázal na své skvělé výkony proti Bostonu. Ani střídající Carey Price si v dalším průběhu neudržel čisté konto, když jej překonali Scott Hartnell a Claude Giroux.

"Je to větší zábava hrát v play-off za vedení a vyhrávat další zápasy. Musíte se ovšem vypořádat s každou situací. Našim dnešním cílem bylo zahájit sérii výhrou," řekl zámořským novinářům spokojený forvard Danny Briere, jehož Philadelphia po třech porážkách uspěla v play-off už v pátém startu za sebou, čímž vyrovnala rekord NHL v počtu výher po třech prohrách.

První hvězdou duelu byl vyhlášen brankář vítězů Michael Leighton. Na své premiérové čisté konto kariéry v play-off potřeboval 28 zákroků.

Výsledky play-off

Finále Západní konference - 1. zápas:

San Jose-Chicago 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
12. Demers - 28. Sharp, 54. Byfuglien. Střely na branku: 45:40. Stav série: 0:1.

Finále Východní konference - 1. zápas:

Philadelphia - Montreal 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
4. Coburn, 21. Van Riemsdyk, 25. Briere, 30. Gagne, 53. Hartnell, 54. Giroux. Střely na branku: 25:28. Diváci: 19.927. Stav série: 1:0.