Jeden z nejslavnějších snímků z vietnamské války zachycuje zděšené děti při...

Jeden z nejslavnějších snímků z vietnamské války zachycuje zděšené děti při útěku před napalmem, kterým letadla Jižního Vietnamu zaútočila 8. června 1972 na údajné skrýše Vietkongu poblíž Trang Bang. Jeden z letounů omylem shodil napalm na jihovietnamské vojáky a civilisty. Vystrašená dívka na snímku ze sebe při útěku strhla hořící šaty. | foto: AP

Dívka z válečné fotografie zranění od napalmu přežila a utekla i komunistům

  • 739
Od konce války ve Vietnamu nedávno uplynulo 35 let a svět si tak opět připomněl hrůzy konfliktu, jehož symbolem se stala i černobílá fotografie nahé vyděšené dívky prchající z napalmem zasažené vesnice. Holčička těžké popáleniny přežila, vyléčila se, emigrovala do Kanady a pomáhá dětem, které trpí v nových válkách.

Potkat dnes v ulicích kanadského Toronta Kim Phucovou, málokdo by v ní poznal dívku z jedné z nejslavnějších válečných fotografií, která kdysi šokovala svět a americký prezident Richard Nixon nad ní nevěřícně kroutil hlavou a pochyboval o její autentičnosti.


Sedmačtyřicetiletá matka dvou dětí na první pohled nenese žádné známky válečných útrap, kterými prošla coby devítiletá dívka. Peklo vietnamské války jí ale obrátilo naruby celý život a po dlouhá léta pronásledovalo.

Kim Phuc v součastnosti žije v kanadském Torontu s manželem a dvěma dětmi.

Kim Phuc v součastnosti žije v kanadském Torontu s manželem a dvěma dětmi.

Její utrpení začalo 8. června 1972, když se vesnicí Trang Bang na jihu Vietnamu začalo proslýchat, že se blíží bojovníci Vietkongu, kteří si na ves brousí zuby. Ráno dorazili vojáci jižního Vietnamu a obec zachvátily boje. Rodina Kim Phucové se proto ukryla do místní pagody doufala, že na svaté místo nikdo nezaútočí.

NAPALM

- je zápalná látka, která se vyrábí zahušťováním benzinu. Úprava zvyšuje přilnavost a snižuje vysokou rychlost hoření látek.

V roce 1943 ji vyvinula skupina amerických chemiků a záhy objevila americká armáda, která ji použila za 2. světové války i ve Vietnamské válce.

Původně měl napalm sloužit třeba pro vypalování trávy - zničil nadzemní část ale nepoškozoval její kořeny.

zdroj: cs.wikipedia.org

V jednom okamžiku ale z chrámu vyšla. V tom se nad vesnicí objevily jihovietnamské letouny a začaly shazovat bomby s napalmem v domnění, že útočí na Vietkong. "Viděla jsem klesající letadlo a pak čtyři padající bomby. Všude kolem mě byl oheň. Pak jsem spatřila plameny na svém těle, hlavně na levé ruce. Oblečení mi shořelo," vzpomínala Kim Phucová o mnoho let později.

Na smrt vystrašená dívka kolem sebe přes oheň a dým nikoho neviděla. "Plakala jsem a utíkala jsem z ohně pryč. Byl to zázrak, že jsem neměla popálené nohy. Tak jsem utíkala a utíkala," líčila první okamžiky po dopadu bomb. Její rodiče tehdy přežili díky tomu, že se vrátili zpět do pagody a ukryli se tam. V ohni ale zahynul její strýc, teta a dva malí bratranci, uvedla před lety televize BBC na svém webu.

Zachránil ji reportér, který ji vyfotil

Kim utíkala pryč z hořící vsi spolu s dalšími dětmi a jihovietnamskými vojáky po hlavní silnici. A právě přitom ji zachytil na snímku fotograf agentury AP Nick Ut a kameraman televize ITN. Když dívka doběhla k reportérům a vojákům, byla v šoku. Stihla se akorát napít a když ji jeden z vojáků polil popálené tělo vodou, omdlela.

Zachránil ji fotograf Nick Ut, který ji naložil do svého auta a odvezl do místní nemocnice. Pak běžel vyvolat film i s fotografií, za niž později získal prestižní Pulitzerovu cenu. Popáleniny Kim Phucové byly těžké a lékaři jí nedávali moc šancí na přežití. Přesto, po čtrnácti měsících v nemocnici a sedmnácti operacích, se vrátila zpět ke své rodině.

Záběry před a po útoku napalmem na vesnici Trang Bang. Kameraman stanice ITN natočil mezi prchajícími obyvateli vsi i devítiletou Kim Phucovou a pravděpodobně i fotografa Nicka Uta. Záběry se nakonec ale nestaly tak slavnými jako Uteho fotografie. Místy jsou drastické.

Těžké časy pro ni ale neskončily. Bolestmi trpěla ještě dlouhá léta a jizvy nemizely. Chtěla na univerzitu. Komunistická vietnamská vláda s ní ale měla jiné záměry - skvěle se jim hodila jako symbol propagandy. Až v roce 1986 dostala povolení studovat na Kubě, kde se seznámila s dalším vietnamským studentem Bui Huy Toanem, za něhož se později provdala.

Snímek se nelíbil

"Nejprve se (editorům) snímek nelíbil, protože dívka neměla žádné oblečení. Pak jsem jim řekl o hořícím napalmu ve vesnici," řekl kdysi televizi BBC Nick Ut. Prezident Richard Nixon v první chvíli dokonce nevěřil, že je snímek pravý.

Když v roce 1992 novomanželé vyrazili na svatební cestu, při mezipřistání v kanadské provincii Newfoundland vystoupili z letadla a požádali v Kanadě o politický azyl, zůstali a dnes tam vychovávají své dvě děti.

Setkání s koordinátorem útoku

O čtyři roky později Kim Phucová vyrazila do Washingtonu na oslavy věnované veteránům vietnamské války, kde se mimo jiné setkala i s americkým pilotem, který koordinoval jihovietnamská letadla, jež 8. června 1972 zaútočila na vesnici Trang Bang. Ještě tam mu odpustila.

A právě tehdy ve Washingtonu se v hlavě Kim Phucové zrodila myšlenka založit nadaci Kim Phuc Foundation, která si dala za cíl pomáhat dětem trpícím v současných válečných konfliktech. A to tak, že poskytuje peníze mezinárodním organizacím, jež shánění pro děti léky, protézy, vozíčky pro postižené či protézy.

VIETNAMSKÁ VÁLKA

Gerilová válka ve Vietnamu trvala třicet let, jednotky prezidenta Ho Či Mina bojovaly nejprve proti koloniální Francii, poté proti USA a nakonec proti jednotkám jihovietnamské vlády.
Jako Vietnamská válka je označována část konfliktu, od roku 1960 do 30.dubna 1975. O život přišlo na 1,5 milionu Vietnamců, téměř 60 tisíc Američanů a přes 38 tisíc lidí z dalších zemí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Slavné fotografie

Nejlepší videa na Revue