Rychlý nástup položil Brňany na lopatky: Brno - Bohemians 1905 1:2

• 1
Dvěma rychlými góly zaskočili fotbalisté Bohemians 1905 hráče Brna, a nakonec se na jejich hřišti radovali z vítězství 2:1. Ligový nováček vedl po trefách Hartiga s Bálkem, za Brno už jen snížil Dostálek.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Brno zakončilo soutěžní ročník na jedenáctém místě, Bohemians se dotáhli hned za ně na dvanáctou příčku.

Fotbalisté Brna doplatili na špatné proměňování střeleckých příležitostí a pokazili loučení kouči Miroslavu Beránkovi, který u týmu končí. Navíc jeho loučení ještě podtrhl anonymní telefonát, že je na brněnském stadionu
bomba. Policie stadion prohledala, poplašná zpráva ale nebyla pravdivá.

"Špatný začátek utkání, katastrofální chyby stoperů a naše neproduktivita při proměňování šancí," hodnotil stručně příčiny dnešního výpadku kouč Miroslav Beránek. "Bohužel to tak chodí. Po takových chybách jsme nic lepšího nemohli čekat. Nic platné nebylo, že jsme byli lepším týmem. Na to se fotbal nehraje."

K získání dvoubrankového náskoku stačilo Pražanům úvodních osmnáct minut, v nichž skórovali Hartig a Bálek. I když měli domácí zejména po změně stran výraznou převahu, podařilo se jim jen po Dostálkově střele korigovat výsledek.

Hru Bohemians v úvodních minutách zdobila nejen rychlost, ale také jednoduchost a přímočarost v protiútocích. Už po dvanácti minutách využil hrubku brněnských obránců Hartig, jenž se ocitl sám před brankářem Doležalem, který se pokusil vyběhnutím zmenšit střelecký úhel. Zkušený Hartig akci neuspěchal, chytrým lobem přehodil brankáře a otevřel skóre zápasu.

O minutu později Brňané propásli možnost srovnat skóre. Brankář Marek neudržel po rohovém kopu míč a Šuralovu střelu odkopl z brankové čáry Bartek. V oboustranně rychlém zápase se nepodařilo vyrovnat Rabušicovi, jenž přízemní střelou jen napálil nohy brankáře.

Vzápětí potrestali hosté druhou hrubou chybu Brňanů při rozehrávce ve středu pole. V protiútoku dva na jednoho Kaufman našel přesnou přihrávkou vzduchem volného Bálka. Jeho střelu sice ještě tečoval domácí obránce Pernica, míč se ale dokutálel vedle tyčky do sítě. Za dalších pět minut už mohli Bohemians získat tříbrankový náskok, ovšem Bálek si v sólovém protiútoku tentokrát neporadil s vybíhajícím gólmanem Doležalem.

V závěru poločasu si Brňané vypracovali další šance. Šural trefil po pohledné kombinační akci tyčku a vzápětí po centru Šurala stačil brankář Marek nadzvednout Rabušicovu hlavičku nad břevno.

Trenér Beránek zařadil po změně stran do sestavy po zranění tvořivého Polácha, po jehož příchodu se výkon Brňanů výrazně zvedl. Hned ve 48. minutě po Pernicově dlouhém autovém vhazování Rabušic přiťukl míč Dostálkovi, a ten střelou pod břevno zaznamenal první branku domácího týmu.

Bohemians se po inkasovaném gólu více zatáhli do obrany, a tím napomohli soupeři k získání územní převahy. Nabídku k vyrovnání propásli v 56. minutě po rohovém kopu obránci Pernica a po něm Jílek, kteří neprostřelili soupeřovu obranu. Tlak Brňanů postrádal údernost, neboť domácí si přes zhuštěné zadní řady Bohemians nedokázali vypracovat střeleckou příležitost. V závěru vystupňovali nápor, vyrovnat se jim ale nepodařilo.

"Pro nás je bomba, že jsme v Brně vyhráli," reagoval na anonymní telefonát a konečný výsledek trenér Bohemians 1905 Pavel Hoftych, jenž pochválil své svěřence za velmi dobrý vstup do utkání. "Dařily se nám rychlé kombinace za záda soupeře, dali jsme úvodní branku. Brno sice mohlo vyrovnat, podržel nás brankář Marek a přidali jsme i druhý gól."