Ropná skvrna u pobřeží Louisiany (7. května 2010) | foto: AP

Do moře uniká z vrtu mnohem víc ropy, než kolik uvádí vláda, tvrdí vědci

  • 31
Únik ropy v Mexickém zálivu je podle některých vědců větší, než vláda uvádí. Úřady podle nich při výpočtu množství ropy, které každý den proudí do moře, použily metodu, jež se při velkých haváriích nedoporučuje. Podle prezidenta Baracka Obamy množství určit nelze, důležitější je podle něj únik zastavit.

"Vím, že se v posledních dnech objevily různé zprávy o tom, jak skutečně velký únik je. Vzhledem k tomu, že se k němu nikdo pod hladinu nemůže dostat osobně, víme, že tu existuje určitý stupeň nejistoty," řekl Obama s tím, že se problémem nepřestane zabývat, dokud nebude vyřešený.

Podle vlády uniká denně do vody pět tisíc barelů ropy, tedy téměř 800 tisíc litrů. Vědci i ochránci životního prostředí ale odhad již delší dobu zpochybňují.

Podle deníku The New York Times zároveň napadají společnost BP kvůli tomu, že odmítá použít dostupné vědecké postupy, jež by poskytly přesnější údaj. Kritika zesílila ve čtvrtek, den po zveřejnění videa ukazujícího, jak ropa z poškozeného vrtu uniká očividně vysokou rychlostí.

Společnost British Petroleum zveřejnila první fotku a video z mořského dna v Mexickém zálivu, kde uniká ropa (13. května 2010)

Rozhlasová stanice NPR pak dnes uvedla, že ropa pravděpodobně uniká nejméně desetkrát rychleji, než se dosud mělo za to. Profesor mechanického inženýrství z Purdueovy univerzity Steven Wereley si dokonce myslí, že uniká až čtrnáctkrát rychleji. Na základě programu pro analýzu rychlosti pohybu částic dospěl k hodnotě 70 tisíc barelů, tedy asi 11,2 milionu litrů denně.

"Každý vidí, že je toho víc"

Ropná skvrna by podle tohoto odhadu již nyní byla větší než při havárii tankeru Exxon Valdez v roce 1989, při němž se u Aljašky do moře vylilo 250 tisíc barelů ropy (Podívejte se, co napáchal Exxon Valdez).

Vládní odhad zpochybňuje také britský odborník na únik ropy Alun Lewis. "Každý, kdo ten záznam vidí, pravděpodobně dospěje k závěru, že je toho více," podotkl.

Oceánograf Ian MacDonald z Floridské státní univerzity na základě vlastní analýzy satelitních fotografií uvedl, že únik by "klidně mohl být čtyřikrát nebo pětkrát větší". "Vláda je zodpovědná za to, aby si pořídila správná čísla. Jestli na to technicky nemají, celý svět je připraven jim pomoci," uvedl vědec.

Přesné změření rozsahu úniku je podle vědců důležité, aby bylo možné zjistit, jak velký dopad bude ropa mít na oceán a pobřeží. Společnost BP, jež vrt vlastní, ale opakovaně uvedla, že její prioritou je únik zastavit, a ne změřit. "Ani to nijak změřit nelze," podotkl viceprezident firmy Kent Wells.

Vědci s ním ale nesouhlasí. Podle NYT již několik desítek let používají technologii, jež je tomuto problému ušitá na míru. Jde o zařízení, které připomíná ultrazvuk u lékaře a které měří rychlost proudění z horkých vřídel na mořském dně. Podle odborníků by přístroj mohl posloužit i ke změření ropy a plynu unikajících z poškozeného vrtu.

Ropou obalený pták zápasí s mazlavou látkou u zdi jednoho z plavidel poblíž zničené plošiny Deepwater Horizon, z jejíhož vrtu uniká do moře ropa (9. května 2010)

Richard Camilli a Andy Bowen z oceánografického institutu ve Woods Hole v Massachusetts o využití tohoto zařízení minulý týden jednali s těžařskou společností. Dohodli se i na tom, že je firma do oblasti letecky přepraví, aby mohli provést měření. Pak jim ale z BP v okamžiku, kdy se společnost nakonec neúspěšně pokusila únik zastavit speciálním poklopem, zavolali, že se cesta ruší. Znovu je už nikdo nepozval.

Přesné údaje o úniku tak stále nejsou k dispozici. Ropa uniká z ventilu poškozeného po výbuchu na plošině Deepwater Horizon 20. dubna. Za tři týdny, jež od té doby uplynuly, unikly do moře miliony litrů ropy. Ropná skvrna ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu. Po změně větru se skvrna začala posouvat na západ a hrozí, že by se mohla dostat až k území Texasu. Náklady na likvidaci ekologické havárie zatím podle BP dosáhly 450 milionů dolarů (9,1 miliardy korun).

Obama je "rozčarován"

Obamově administrativě zjevně záleží na tom, aby nebyla obviněna z toho, že problém zanedbala. Každý den večer proto Bílý dům například rozesílá přehledy kroků, které úřady ten den v souvislosti s únikem učinily. V médiích se již přitom objevily názory, že by únik mohl být pro současného prezidenta stejnou pohromou jako nezvládnuté záchranné práce po hurikánu Katrina pro jeho předchůdce George Bushe.

Obama dnes zopakoval, že jeho vláda chystá zákonné i další iniciativy, které by podobnému problému napříště měly zabránit. Rovněž dal najevo své rozčarování z chování společnosti BP a dalších firem tento týden během slyšení v Kongresu, kde jejich zástupci odpovídali zákonodárcům na otázky ohledně úniku. Manažeři se při nich navzájem obviňovali. "Na Američany takový pohled nemohl udělat dojem a neudělal rozhodně ani na mne," podotkl prezident.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video