Věci veřejné zrušily své hlídky v ulicích, vadily prý i straníkům

  • 32
Věci veřejné zrušily kontroverzní hlídky, které působily v pražských ulicích. Členové hlídek domlouvali bezdomovcům, aby opustili parky, nebo volali policisty, když narazili na "problém". Předvolební tah však kritizovali nejdříve lidovci, potom zelení a nakonec i členové VV v referendu.

Hlídky působily podle Věcí veřejných "především jako nástroj pomoci, poradenství, případně upozorňovaly na protiprávní chování". Strana ale nezastírala, že jde o předvolební tah, který má hlavně přilákat pozornost.

Když totiž hlídky do ulic vyslala někdejší Dělnická strana, začalo se v Česku mluvit o renesanci fašistických bojůvek. Hlídky Věcí veřejných měly k dispozici auto, které až na použití červené barvy místo žluté připomínalo barevným vzorem vozidla bývalé komunistické policie, a hned na prvním videu v hlídce figuroval ramenatý holohlavý muž v černém oděvu a reflexní vestě.

REFERENDUM O HLÍDKÁCH

Mezi stoupenci VV si podle informace na stranickém webu přálo zachování hlídek asi 35,92 %hlasujících. Pro jejich zrušení se vyslovilo zhruba 64,08 % účastníků hlasování.

Při dvou následných testech iDNES.cz a MF DNES v ulicích nicméně hlídky žádný nátlak - a to ani ve smyslu domluv, že "byste měli místo opustit" - nevyvíjely. (zážitky reportéra MF DNES si přečtěte zde)

Krátce poté, co členové hlídek vyrazili do první a páté pražské městské části, se ozvala kritika. Jednička KDU-ČSL ve středních Čechách Lenka Ptáčková Melicharová prohlásila, že jí hlídky připomínají domobranu Dělnické strany nebo komunistickou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti.

Strana zelených zase podotkla, že hlídky vyvolávají "vzpomínky na doby minulé". Jana Pařízková, která se ve Věcech veřejných zabývá sociálními otázkami v Praze 1, ale řekla, že se jim ozvalo asi třicet lidí, kterým hlídky pomohly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue