Robin očima Mirky Spáčilové: Scénář plný patosu a klišé měl skončit v koši

  • 74
Vždycky zní podezřele, když producenti žádají novináře, aby recenze filmu vyšly až v den premiéry. Selský rozum napovídá, že pochvala by jim o pár dnů dříve nevadila, takže asi tutlají průšvih. A Robin Hood to dokazuje.

Režisér Ridley Scott radí – Zapomeňte na vše, co jste kdy o Robinu Hoodovi slyšeli! To je pravda, jeho hrdina zahájí zbojnickou éru až se závěrečnými titulky, jako by si ji šetřil na druhý díl – ale v něm by houpal vnoučata. Už v pětačtyřiceti sklízí Russell Crowe od publika přezdívky Cvalík či Váleček, když ho Cate Blanchettová svléká z košile – dál milosrdně nepostupuje.

Daně?

"ČSSD by měla povinně vidět, kam až vede zvyšování daní: hned ke dvěma bitvám, vesnické a mezinárodní, do níž Scott pašuje nápodobu vylodění ze Zachraňte vojína Ryana."

M. Spáčilová, MF DNES

Na tradiční podobu anglického Jánošíka je opravdu třeba zapomenout. Ale už nám neřekli: Dosaďte si za něj kohokoli od Roba Roye přes hrdinu Statečného srdce, trochu urostlejšího Karla Marxe, světlejšího Emiliana Zapatu a další lidové vůdce až po Jana Žižku. Ostatně se ukáže, že i otec Robina Hooda burcoval a la Jan Hus. Nu a pak se přidá pár dvorských intrik ve stylu Angeliky plus hodně bitek.

Výsledkem je středověká odvozenina Gladiátora: bezkrevná, uniformní, opsaná v situacích, charakterech, dialozích, akcích i barvách. "Booooring," jak píše jeden ze zklamaných zámořských fanoušků, neboli "nudnééé". Navrch i politicky korektní, takže hrdina zběhlý z křížové výpravy lituje smrti muslimů.

Z filmu Robin Hood

Místo vtipu, šarmu, švihu a uvolněné dobrodružné romantiky se vleče řinčivá válečná epopej, v jejímž úvodu titulky vyloží roli psanců v dějinách.

Hovory v královské ložnici i vojenském ležení osvětlí zase podstatu mocenských půtek: Francouzi tu vystupují jako zákeřní pojídači ústřic a jim oddaní zlosynové coby doboví skini. Jen nottinghamský šerif má hřívu, ale v téhle verzi dostal beztak pouhý štěk.

Protinázor

Čtěte pochvalnou recenzi iDNES.cz

"Robin Hood je skvělá podívaná s kulhajícím dějem a emancipovanou Mariannou. Proč ne," píše Tereza Spáčilová.

Pro první z bitevních scén při dobývání hradu platí totéž co pro všechny následující: pěkně natočeno, ale nic nového pod sluncem. Ani po stránce bojové choreografie, ani dramaturgie: tým A přepadne tým B, načež tým B přepadne tým C, to celé znovu.

Turistická pozvánka

Od patosu a frází – Ví příliš, zbav se ho! – občas uleví nádherné obrazy krajiny, lodí na Temži či soutěsek utopených v zeleni. Stačí se však z leteckého pohledu snést na zem a klišé pokračují: hvozdy jsou hluboké, lidé pracovití, Mariana válčící s lakotnou církví o zrno, vždy hrdě vzpřímená – více se od Cate Blanchettové kromě trochy vděčného partnerského škádlení nechce. Jediným vskutku důstojným hercem široko daleko je Max von Sydow v roli jejího slepého tchána.

Z natáčení filmu Robin HoodZ filmu Robin Hood

Tempo vázne, půldruhé hodiny tvoří vlastně expozice s folklorem písní a tanců. Ždímá se každý detail: padající nůž, první polibek; až s rebelií se děj vyostří. ČSSD by měla povinně vidět, kam až vede zvyšování daní: hned ke dvěma bitvám, vesnické a mezinárodní, do níž Scott pašuje nápodobu vylodění ze Zachraňte vojína Ryana.

Hrdinou filmu není tribun Robin, nýbrž střihač Pietro Scalia, jehož zásluhou silně účinkují alespoň jednotlivosti. Ale i kdyby jej sestřihal na polovinu, nepomůže scénáři, který měl skončit v koši celý. Ne za "nového" Robina Hooda, ale starou známou otravnou šablonu.

Robin Hood
USA/VB, režie Ridley Scott,
hrají Russell Crowe, Mark Strong, Cate Blanchettová, Scott Grimes, titulky, 140 minut
Hodnocení MF DNES: 50 %