Po Vítkovu jsme uvažovali o útěku do zahraničí, řekl obžalovaný Cojocaru

  • 785
První den líčení v případě žhářského útoku ve Vítkově ukončila výpověď obžalovaného Václava Cojocaru. Popsal, že se k akci dostal náhodou a do poslední chvíle nevěděl, co se bude dít. Přiznal, že po útoku mluvil s obžalovanými o útěku za hranice. Neměl na něj ale peníze.

Václav Cojocaru je vyučený elektrikář. Zatímco jeho kolegu Müllera přivedla mezi pravicové radikály snaha najít si kamarády, Cojocaru jako důvod uvedl módu.

"Fascinovala mě móda, kterou nosili, letecká bunda, vojenské boty a kšandy," uvedl u soudu. Oceňoval také jejich vlastenecké názory. "Líbilo se mi na tom, že tam byl zájem o historii Československa, že obyvatel České republiky byl hrdý na to, že je Čech. Nějaké hlubší věci jsem neřešil," dodal.

První den soudu se žháři z Vítkova

  • Soud zahájil proces v kauze Vítkov čtením obžaloby. - dokument zde
  • Přišel i otec popálené Natálky, "aby se podíval na ty zrůdy". - více zde
  • Vypovídat odmítli obžalovaní Jaromír Lukeš a David Vaculík. - více zde
  • Třetí z útočníků Ivo Müller označil ve výpovědi Lukeše jako organizátora, že jsou v domě lidé, prý nevěděl, mělo jít o skladiště. - více zde
  • Po přestávce vypovídal poslední z útočníků Václav Cojocaru. Po Vítkovu jsme uvažovali o útěku do zahraničí, řekl mimo jiné.
  • Soudce ukončil líčení, znovu ho zahájí ve středu ráno od 9 hodin.

Plánování útoku se neúčastnil. Další obžalovaný Ivo Müller, se kterým se znal od základní školy, mu poslal SMS zprávu, ať přijede do Horního Benešova.

Nejprve odmítal. Přijel až po třetí SMS zprávě. "Tak přijedeš za náma? Jestli jo, vezmi benzin, kus hadru a sklenici či sklenice," vybavoval si Cojocaru její text. Prý si obsah zprávy ale přesně nepamatuje.

Justiční stráž přívádí k soudu Václava Cojocaru

Až na druhý dotaz Cojocaru připustil, že tušil, k čemu měl přivézt benzin a lahve. "Mohlo přece jít i o nějakou klukovinu, třeba o zkoušku, co může ta lahev způsobit. Já s tím žádnou ideologii nespojoval," řekl.

Vlastní akci předcházela hádka, Cojocaru odmítl jet, protože neměl peníze. Nakonec vzal Škodu Favorit další obžalovaný David Vaculík a Cojocaru řídil až do Vítkova. "Ptal jsem se Vaculíka, o co jde. Řekl mi, nech se překvapit. Vrtalo mi hlavou, nebyl jsem s tou odpovědí spokojen," uvedl Cojocaru.

Lukeš: Je třeba zapálit sklad

Nakonec mu podle něj poslední ze čtveřice Jaromír Lukeš, kterého přibrali v Opavě, řekl, že je třeba zapálit neobydlený sklad ve Vítkově. "Já si chtěl barák pořádně prohlédnout, abych se ujistil, že tam nikdo není. Uvědomil jsem si totiž, že to není sklad, ale spíše polorozpadlý rodinný domek. V jednom okně byla tmavá látka, střecha byla porušená, další okno bylo zabedněné. Barák jsem si opravdu prohlédl. Kdybych zjistil, že tam někdo je, lahev bych radši zahodil na zem," tvrdil obžalovaný.

Útok byl podle něho rychlý. Nejprve hodil svou lahev David Vaculík, po něm on současně s Müllerem."Mě zaskočil ten účinek. Díval jsem se na to, pak mě někdo stáhl za rameno, abych už šel, byly to vteřiny," popsal vlastní útok Cojocaru. "V autě byl pak takový divný klid. Bylo vidět, že to asi všechny zaskočilo," dodal.

Justiční stráž přívádí k soudu Davida Vaculíka. 11. května 2010

Justiční stráž přivádí k soudu Davida Vaculíka. 11. května 2010

O tom, že v domě byli lidé, se dozvěděl až druhý den z televize. Asi o deset dní později se sešel s Müllerem a Vaculíkem. "Bavili jsme se o těch následcích, že to tak nebylo namířeno. Bavili jsme se i útěku do zahraničí, ale vzhledem k tomu, že já neměl finance, řekl jsem, že určitě nikam nepojedu. Bylo mi řečeno, že bychom tam jeli za účelem práce. Ivo Müller mi pak psal, že vycestoval asi na deset dní," vypověděl Cojocaru.

"Nežilo se mi dobře s tím vědomím, že někomu bylo ublíženo a já jsem stále na svobodě. Já se s tím dodneška vyrovnávám, myslím na tu rodinu, co se jim stalo. Mým cílem nebylo jim ublížit, připadá mi to zbabělé," tvrdil u soudu Cojocaru. Sám se ale nepřiznal a ani poškozené rodině nenabídl žádnou, byť anonymní pomoc.

Kromě Cojocaru vypovídal i Ivo Müller. David Vaculík a především Jaromír Lukeš, kterého i obžaloba označila za původce myšlenky útoku, se odmítli před soudem vyjádřit.

Vypálený dům už nestojí

Právě pětadvacetiletý vyučený kuchař Jaromír Lukeš patří mezi pravicovými radikály k nejznámějším. Podle policie a Bezpečnostní informační služby (BIS) byl spojkou místní buňky dnes už zaniklého Národního korporativismu na další přední aktivisty hnutí Národní (svobodný) odpor a Autonomní nacionalisté.

Při útoku 19. dubna 2009 byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla. Dítě bylo v bezprostředním ohrožení života kvůli popáleninovému šoku, selhávání ledvin a sepsi (otravě krve). Lékaři jí museli provést 14 operací, které zajistily její dýchání a při kterých jí byly odstraněny zbytky nefunkční kůže včetně dvou odumřelých prstů na pravé ruce. Poté následovaly další operace, především transplantace kůže.

Popálena byla i matka Natálky Anna Siváková, a to především na levé tváři a končetinách. Celkem měla popáleniny II. stupně na 27 procentech těla.

Dům rodiny navíc vyhořel a statik nařídil jeho demolici. Nové bydlení získala rodina díky sbírce, kterou na rodinu vyhlásil obecní úřad

,

Nejlepší videa na Revue