Na fénování vlasů záleží. Postupujte s námi krok za krokem

  • 55
Krásné a lesklé vlasy jako modelka v reklamě na šampon, to je sen nejedné ženy. Přitom to není tak těžké: stačí naučit se správnou techniku úpravy. "Péče o kštici nekončí spláchnutím kondicionéru," tvrdí kadeřník Michal Zapoměl.

Zkušenost autorky

Hned, jak jsem doběhla ze salónu domů, musela jsi si vše vyzkoušet na vlastní kůži. Přestože jsem více než nešikovná v práci s hřebeny a fén mi připadal horší než zubní vrtačka, zvládla jsem to. Mé vlasy nikdy nevypadaly lépe a celé čtyři dny jsem nesáhla na lahvičku s šampónem, což pro mě bylo po létech každodenního mytí jako zázrak.

Při jednom ze setkání se svým kadeřníkem Michalem Zapomělem jsem si povzdychla nad kvalitou svých vlasů. Používám značkovou kosmetiku za nemalé peníze a o spokojenosti však mluvit nemohu. U kořínků se mi prameny mastí, konečky zase krepatí suchem. Stejný problém má i spousta jiných dlouhovlásek.

"Špatně si sušíš vlasy," poučil mě kadeřník.

Jak je to možné? Nijak je přeci nezatěžuji, žehlím minimálně a fénu se léta úspěšně vyhýbám.

Při popisu každodenní rutiny: šampon, kondicionér a hurá do postele, mě vlasový stylista zastavil: "A tady děláš velkou chybu. Nejhorší, co můžeme udělat, je nechat vlasy mokré a jít spát. Pokožka hlavy je mnohem citlivější, konce přesušené a u kořínků se mastí."

Správná technika postupného vysoušení je podle Michala cestou ze začarovaného kruhu. Proto jsem ho požádala o návodnou instruktáž na sympatické modelce.

Příprava

Než začnete fénovat, připravte si vše potřebné. Do základní výbavy patří kvalitní kartáče z přírodních štětin: jeden plochý, druhý kulatý, dále nesmývatelný kondicionér ve spreji, přípravek na ochranu před tepelným poškozením, středně velký skřipec a hřeben (nejlépe se špičkou na oddělení pramenů) a lak pro konečnou fixaci.

Fénování

Vysoušení krok za krokem

1. Umyté a smývatelným kondicionérem ošetřené vlasy jemně vysušte ručníkem. Pouze jím vymačkejte přebytečnou vodu, žádné divoké drhnutí.

2. Po celé délce vlasů nastříkejte nesmývatelnou péči ve spreji a rozčesejte pomocí plochého kartáče z přírodních štětin. Použít můžete i hřeben se širokými zuby, ale kartáčem vyčešete méně vlasů než hřebenem.

3. V dlaních rozetřete malé množství termoochrany. Tyto přípravky zabraňují škodám při jakékoliv tepelné úpravě. Začněte od konečků a zbytkem potřete vrchní část hlavy. Produkt pečlivě zapracujte prsty, aby se dostalo na každý vlas.

4. V první fázi vysoušejte vlasy bez kartáčů či hřebenů. Zakloňte se a začněte fénovat. Přístroj nastavte na střední až vyšší stupeň. U mimořádně křehkých vlasů zvolte nižší teplotu. Spodní prameny vyfoukejte v předklonu. Opět bez pomůcek, používejte pouze prsty.

5. Jakmile docílíte z dvou třetin suché hřívy, sáhněte po plochém kartáči a vlasy jím rozčešte. Díky výživnému spreji a termoochraně to jde velmi snadno.

6. V této chvíli nastává čas dodat účesu tvar, objem a přirozený lesk. Vrchní část vlasů oddělte a upevněte skřipcem na temeni hlavy. Spodní prameny začněte foukat přes kulatý kartáč dohladka. Vlny vysoušejte ze shora i od spodu, přičemž využijte ochlazovací tlačítko. Závan studeného vzduchu dobře fixuje tvar.

7. Postupně rozdělujte prameny do jednotlivých pater a foukejte stejným způsobem. U řidších vlasů vystačíte s trojím rozdělením, u hustých budete muset vytvořit 5 až 7 vrstev.

8. Vlasy na temeni fénujte vždy směrem dozadu. Tuto část kštice rozdělte na tři části, které postupně vysušte od zadních pramenů k předním. Touto technikou docílíte kýženého objemu a vlasy se následně snadno upravují na jakoukoliv stranu.

9. Krátké vlásky kolem obličeje upravte vyfoukáním přes hřeben směrem vzhůru a fáze s fénem v tomto bodě končí.

10. V předklonu nastříkejte na účes lehce tužící výživný lak na vlasy a nakonec uhlaďte povrch vlasů plochým kartáčem.

Celý postup by vám neměl zabrat víc než půl hodiny, praxí se můžete dopracovat i k patnácti minutám. Díky této technice vydrží vlasy svěží a lesklé bez krepatění dva až tři dny v závislosti na jejich typu.

Fénování