Klusák a Remunda: Mír je legrace. Minulou vládu nepředčí žádná mystifikace

  • 6
Před lety vzbudili rozruch dokumentem Český sen, v němž davy lidí nalákali na neexistující hypermarket. Nyní do kin vstupuje nový film Víta Klusáka a Filipa Remundy nazvaný Český mír, který zachycuje dění okolo amerického radaru v Brdech. "Mír je legrace, protože chování minulé vlády nepředčí žádná mystifikace," uvedli tvůrci v chatu se čtenáři iDNES.cz.

Z filmu Český mír"Český mír zblízka s nadsázkou a humorem ukazuje zákulisí všech těch absurdních válek okolo něj. Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané," popisují Klusák a Remunda.

Plán na výstavbu radaru nakonec zastavil noční telefonát Baracka Obamy. "Přišlo nám to jako úchvatná pointa, že českému premiérovi 21 min po půlnoci zazvoní v paneláku mobil a americký prezident mu po třech letech dohadování sdělí, že Amerika radar ruší. Přesně vypovídá o vztahu velmoci a mrňavého satelitu," dodali k natáčení.

REŽISÉři odpovídali ZDE

Film vstupuje do kin ve čtvrtek 6. května. Diváci v něm uvidí Baracka Obamu, George Bushe, Mirka Topolánka i Tomáše Klvaňu, Ivana M. Jirouse, mírové aktivisty, obyvatele Brd a také ochočeného divočáka Jonáše.

Z filmu Český mír"Volební kampaně se filmem neúčastníme, byli bychom rádi, kdyby měl Český mír platnost i za deset let. Levici, ani pravici nevidíme jako zlo a dobro, musí existovat obojí a vzájemně se držet v šachu, aby demokracie fungovala. Antilevicová kampaň Petra Zelenky nám přijde pitomá," řekla dvojice v on-line rozhovoru.

Český mír zřejmě rozdělí diváky podle toho, jestli patří k táboru příznivců nebo odpůrců radaru. Sami filmaři si nicméně uložili přísnou nestrannost. "Opravdu jsme při natáčení a dokončování filmu nefandili ani jedněm, ani druhým. Věděli jsme, že by se to na výsledku projevilo," dušují se.

Jako první měli možnost film zhlédnout obyvatelé Trokavce, druhá předpremiéra byla v neděli při zahájení filmového festivalu v Plzni. "Základní dojem je ten, že film lidi zaujal. Myslím, že není udělaný tak, aby ho někdo mohl vzít se vším všudy. Jsou v něm místa, která to pro nebo proti problematizují, což může být pro někoho nepříjemné," říká Filip Remunda.

Remunda, Klusák a jejich Český senDvojice filmařů o sobě dala vědět poprvé na jaře 2004 dokumentem Český sen. V něm nalákala čtyři tisíce lidí na extrémně nízké ceny ve stejnojmenném hypermarketu. Místo obchodu ale na zástupy zákazníků čekaly jen kulisy. (Pojďte strávit den v hypermarketu Český sen)

"Zajímají nás teď média, politiky máme na chvíli dost po tomhle radarovém filmu," dodali k dalším plánům.