VIDEO: Tělům na ulici přejížděli hlavy. Ukrývaný film zachytil lynč Němců

  • 2494
Po 65 letech se Helena Dvořáčková rozhodla zveřejnit otřesný film z řádění revolučních gard během Pražského povstání proti nacistům 5. května 1945. Amatérské záběry masové popravy dvaačtyřiceti Němců v civilu, které natočil její otec Jiří Chmelíček, jsou šokující. Podle historiků jde o cenný filmový dokument.

Hodně toho vypovídá o temné kapitole českého protinacistického odboje. Němce na záběrech nejprve střelí a smrtelně či těžce zraněným přejíždí přes hlavu nákladní auto.

Až do pádu totality v roce 1989 drželi Dvořáčkovi film v přísné tajnosti. Úřady sice věděly, že brutální vraždění Němců kdosi natáčel, ale marně po něm pátraly. Bezvýsledné byly výzvy, aby se amatérský kameraman přihlásil. Jiří Chmelíček film o to pečlivěji ukrýval.

Nákladní automobil doráží zraněné muže.

"Tatínek se obával, že by mu film o zvěrstvech českých gardistů zabavili. Ty záběry totiž ukazovaly Pražské povstání v naprosto odlišném světle než tehdejší oficiální propaganda," vysvětluje Helena Dvořáčková.

Stejně tak Dvořáčkovi odmítli žádost rodinného přítele z Německa, který o film usiloval. "Tatínek ho natočil v Praze, takže ten film zůstane v Česku. Bůhví, jak by s ním jinde naložili," strachuje se Dvořáčková. Po pádu režimu měla rodina jiné starosti a na utajovaný snímek se tak trochu zapomnělo.

Reakce na zvěrstva esesáků?

Dokument natáčel Chmelíček nejprve z okna svého bytu. Gardisté na něm vedou Němce Kladenskou ulicí na Bořislavce, stavějí je k příkopu a střílejí. Co se asi dělo v mysli muže v bílé košili a s širokými kšandami, když lidé kolem něj leželi už v tratolišti krve? A jaké trauma asi prožíval stařec, jenž klečel mezi mrtvolami a modlil se, zatímco se k němu po "koberci" lidských těl blížil náklaďák?

Mají se vůbec pětašedesát let staré záběry z vraždění Němců po tak dlouhé době od skončení druhé světové války zveřejňovat? Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu o tom nepochybuje. Ihned však dodává, že dokument je nutné posuzovat v kontextu květnových událostí v roce 1945.

Postřelený německý civilista se před smrtí modlí.

"Samozřejmě, že vraždění německých civilistů je naprosto neomluvitelné. Uvědomme si ale, jakých bestialit se při Pražském povstání na Češích dopouštěly zfanatizované jednotky Waffen-SS či Hitlerjugend," připomíná historik.

Esesáci zajali například dva české důstojníky-vyjednavače a přejeli jim tankem hlavy. V krutostech se vyžívali zejména mladíci z Hitlerjugend: zajatým civilistům vypichovali oči, podřezávali je, dělali si z nich v pouličních bojích živé štíty. A do sklepů, v nichž se lidé skrývali, házeli esesáci granáty. Zprávy o všech těchto zvěrstvech se roznesly po Praze a čeští gardisté to po osvobození metropole vraceli německým civilistům dvojnásob.

Lynčovali často zbabělci

Badatel Jaroslav Čvančara si vzpomíná na dvě německé ženy, které žily v Praze už před válkou. "Nikomu neublížily. Rozzuřený dav je ale pověsil za nohy na stromy a podpálil. Tatínka – účastníka povstání – to stálo málem život, když se pokoušel naše letité sousedky bránit," říká Čvančara.

Čeští gardisté střílejí zajaté Němce.

Historici upozorňují i na další fakt: na lynčování Němců se podíleli často Češi, kteří s nacisty kolaborovali. A mnohdy promyšleně likvidovali nepohodlné svědky svého udavačství. Jiní se naopak celé povstání zbaběle schovávali, a když skončilo, snažili se horlivě vydobýt zásluhy. Hysterii v lovu na Němce podléhaly často překvapivě ženy.

Historik Stehlík ale neví o případu, že by se lynčování účastnili Češi, kteří s Němci celou válku opravdu bojovali. A jak připomíná Čvančara, odmítl to i parašutista Rudolf Krzák, jemuž nacisté vyvraždili kvůli jeho útěku do Velké Británie celou rodinu. I když mu gardisté nabízeli obušek, aby si to se zajatými gestapáky vyřídil.

celý dokument sledujte na ČT2

Nikdy nezveřejněný film Jiřího Chmelíčka uvede ve čtvrtek ČT2 ve 20.00 v dokumentu Zabíjení po česku. iDNES.cz přináší v tomto článku jen ukázku z filmu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video