Záběr ze zásahu komanda NTZ. | foto: ČEZ

Žalobci zastavili stíhání lidí z komanda ČEZ. Policie je překvapená

  • 844
Olomoucké okresní státní zastupitelství zastavilo stíhání takzvaného "komanda ČEZ". Policie vinila zaměstnance energetické firmy z vydírání. Podle obvinění vstupovali nezákonně na soukromé pozemky údajných černých odběratelů a nutili je k zaplacení pokut.

"Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zatím neoficiálně tuto informaci obdržel," řekl iDNES.cz mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

"Je tím překvapen, neztotožňuje se s rozhodnutím, ale nebude ho nijak komentovat," popsal Hanták reakci svého nadřízeného.

Policie v roce 2008 obvinila celkem 32 zaměstnanců ČEZ. V šesti případech žalobce stíhání zastavil. Po dalším vyšetřování ÚOOZ u jedné části stíhání zastavil a zbývající navrhl obžalovat. Krajský státní zástupce pak celou věc posoudil a nakonec ve 13 případech obžalobu překvalifikoval na útisk a předal okresním žalobcům. Ti nyní zastavili i zbývající stíhání.

Komando podle policie od dubna 2005 odpojovalo odběratelům přípojky elektřiny. Poté je pracovníci útvaru netechnických ztrát nutili přijít, často v noci, na pracoviště firmy. Tam jim hrozili trvalým odpojením proudu a stupňujícími se pokutami. Lidé pod nátlakem uznávali svůj dluh. Většiny případů se měli dopustit v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách.

Pracovníci ČEZ navíc nosili stejnokroje podobné policejním a někteří měli u sebe zbraně. (video z výjezdu komanda zde)

Komando řešili i politici

Kauzu řešili také politici. Premiér Jan Fischer například vyzval vlastníky energetické skupiny ČEZ, aby dohlédli na dodržování zákonů ze strany kontrolorů. Žádná firma podle Fischera nemůže suplovat práci státu. Stejná slova pak slyšel šéf ČEZ Martin Roman také od prvního náměstka ministra vnitra Jiřího Komorouse. (více o reakci zde)

Členové komand navíc nosili do akcí zbraně. Z funkce šéfa NTZ byl proto letos v únoru dočasně odvolán Karel Vaniš. - (podrobnosti zde)

Energetický gigant už v roce 2008 zavedl nová opatření. Firma přebarvila uniformy kontrolorů, aby nebyly podobné policejním. V případech, kdy pracovníci odpojují elektřinu, vždy asistuje policie.

"Základní právní důvody pro toto rozhodnutí vycházejí z faktu, že v žádném případě státní zástupce neshledal jednání protiprávním, ani mu nebyly předloženy důkazy, které by prokazovaly úmysl spáchat trestný čin. I právní zástupci společnosti ČEZ od začátku ve své argumentaci poukazovali na absenci jakéhokoliv protiprávního jednání ze strany pracovníků NTZ," reagoval na rozhodnutí tiskový mluvčí ČEZ Martin Pavlíček.

Hromadné trestní oznámení kvůli postupu kontrolorů podalo sdružení PPP - právní poradenství a pomoc. "Usnesení jsem obdržel v pondělí a ihned jsem podal stížnost," řekl iDNES.cz právník Jan Rytíř, který stojí v jeho čele. Stížnost podal i proti zastavení stíhání předchozí skupiny kontrolorů. O té podle něj zatím rozhodnuto nebylo.

,

Video