Vyháníme narkomany, říkají hlídky Věcí veřejných. Policii ale volají i zbytečně

  • 322
Pražské ulice obcházejí od poloviny dubna hlídky Věcí veřejných. Vyhánějí bezdomovce a narkomany, kontrolují dětská hřiště, upozorňují na nebezpečí, popisují jejich činnost VV. Štáb iDNES.cz se na hodinu k jedné z hlídek připojil, ale zřejmě neměl štěstí. Nepotkal žádného bezdomovce či narkomana a ani přivolaní policisté nenašli žádnou injekční stříkačku.

Místo předvolebních slibů činy, chceme zvýšit pocit bezpečí Pražanů, vysvětlují Věci veřejné hlídky, které se odpoledne a v podvečer pohybují po Praze. V ulicích jsou jasně rozpoznatelné - dva až tři lidé, z toho někteří oblečení do reflexních vest s písmeny VV.

Co přesně hlídky dělají? "Snaží se přesvědčit bezdomovce a narkomany, aby místo vysedávání na lavičkách v parcích a na dětských hřištích navštívili kontaktní centra. Kromě toho kontrolují hřiště, zda na nich nejsou injekční stříkačky a upozorňují třeba na překračování hlukových norem nebo aktivitu dealerů drog," vysvětlila iDNES.cz mluvčí VV Petra Hrušová.

Na videu, které Věci veřejné umístily na internet, hlídku tvořila sociální pracovnice a dva muži připomínající svým oblečením policisty. Společně poté přesvědčili bezdomovce, aby opustili dětské hřiště (na video se podívejte zde). Štáb iDNES.cz se proto rozhodl doprovodit jednu z hlídek v okolí Anděla v Praze 5. Přivítala nás stejná sociální pracovnice, nedoprovázel ji však nikdo, kdo by mohl svým vzhledem nahánět strach.

Také průběh obhlídky nebyl, k našemu zklamání, nijak dramatický. V okolí hřiště Husovy sady se v tu chvíli nepotloukal žádný bezdomovec a ani dětské hřiště neskýtalo žádné nebezpečí v podobě injekčních stříkaček.

Až v přilehlém parku hlídka narazila na možný problém. V listí se válely ampulky a obaly od stříkaček. Přivolaný policista ale nad "úlovkem" zakroutil hlavou. "Příště volejte, když najdete vyloženě stříkačky, tohle není k ničemu," říkal, když ampulky házel do sáčku a nesl do odpadkového koše.

Co dělají, je správné, říká politolog i policie

Strana svou předvolební kampaní, neboť činnost hlídek se neplánuje na delší dobu než do konce května, tedy do voleb, vzbudila kladné reakce. Chválí ji úřady i občané. "Lidé se obracejí se svými podněty na telefonickou linku a píšou nám i e-maily. Jsou rádi, že nás mohou kontaktovat, protože mají pocit, že oni sami nic nezmůžou," popsala Jana Pařízková, zastupitelka za VV na Praze 1.

"Věci veřejné sází na to, že voliči mají problém s bezpečností. Spojují to s programem a deklarují to hlídkami. Ty se objevují hlavně v podvečer a večer, takže u lidí, kteří se v té době pohybují venku, to může zafungovat," říká politolog Jan Kubáček.

VV – hra na upřímnost Kmotra Bárty?

Jsou Věci veřejné jen prostředkem, jak se dostat k veřejným zakázkám, nebo jde jen o pomluvy a shody náhod? Čtěte blog Víta Kučíka.

Stejně jako policie ale upozorňuje na to, že hlídka jako taková nemá žádné větší pravomoci než ostatní občané. Může tedy pouze přivolat policii a upozornit ji na možné nebezpečí.

"Pokud nepoužijí násilí, nevezmou bezdomovce za límec a neshodí ho z lavičky nebo neodtáhnou ze hřiště, je to v pořádku. Je to jako kdyby na hřiště šla maminka dítěte a požádala ho, aby odešel," řekl iDNES.cz náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema.

Do žádného střetu se však hlídka podle Pařízkové zatím nedostala. "Samozřejmě někdy klienti řeknou 'Ne, nepůjdeme odtud', ale nikdy nebyli naši lidé napadeni," dodala zastupitelka.

Své hlídky si kdysi zřídila i dnes již zakázaná Dělnická strana. Měly monitorovat situaci na litvínovském sídlišti Janov, protože tamní radnice podle nich ztrácí zájem o řešení problémů s Romy. Patrola DS prošla Janovem v říjnu 2008, její členové při tom narazili na odpor Romů. (Romové vyšli proti aktivistům Dělnické strany s klacky a golfovými holemi) Počínání DS tehdy odsoudilo vedení města i předseda janovského osadního výboru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue