Aktivisté Greenpeace zase přelstili ochranku. Na vládu vyvěsili vlajku ČEZ

  • 425
Tři aktivisté z hnutí Greenpeace opět protestovali ve výškách. Stejně jako loni v říjnu vylezli na střechu Úřadu vlády v Praze. Nesouhlasí s kladným stanoviskem k rekonstrukci hnědouhelné elektrárny v Prunéřově a s údajným zapojením premiéra Fischera v této kauze. Na střeše vydrželi necelou půlhodinu.

Protest se konal v době, kdy byla budova plná ministrů, protože dnes kabinet zasedal. Přitom se kvůli loňské akci Greenpeace zpřísňovala bezpečnostní opatření.

"Očekávali jsme, že po minulé výpravě to bude mnohem komplikovanější, ale na střechu jsme se dostali překvapivě hladce. Ochranná služba nás sice od počátku viděla, nicméně tam jen stála a přivolávala posily, nijak nezasáhla," popsala mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová překvapivě hladký průběh jejich akce.

Premiér Jan Fischer a ministři Eduard Janota, Jakub Šebesta a Martin Pecina, kterým lidé z Greenpeace v době tiskové konference po zasedání kabinetu protestovali nad hlavami, si jich podle ČTK nevšímali.

Ekologičtí aktivisté protestovali na střeše vlády.

"Podcenili jsme obranu Úřadu vlády, je to moje vina. Bude zřejmě nezbytné zastavovat dopravu," řekl při konferenci ministr vnitra Martin Pecina novinářům.

Demonstranti stejně jako loni použili k výstupu na střechu auto s plošinou. "Z taktických důvodů jsme nezasáhli hned při lezení. Navíc drobně pršelo. Rozhodli jsme se nejprve pro výzvy a zasáhli až na střeše," řekl iDNES.cz šéf policejní ochranné služby František Snopek.

Ochranka proti aktivistům nezasáhla, jen je vyzvala

"Ochranná služba mne informovala, že se kolem 14:00 několika aktivistům podařilo vylézt na střechu úřadu. Díky novému opatření je ochranka zaznamenala hned v zárodku akce, nepoužila však silnějších metod a pouze aktivisty vyzvala, ať střechu opustí, což je plně v její kompetenci a já to respektuji," uvedl vedoucí úřadu Jan Novák.

Podle mluvčí Greenpeace chtěli tři lezci na střeše Strakovy akademie vyměnit vlajku České republiky za prapor společnosti ČEZ. To se jim ale nepovedlo, protože na střeše policie zasáhla.

Na prosklené střeše tiskového střediska, kde měl zrovna tiskovou konferenci premiér Jan Fischer, pak umístili transparent s nápisem "Vítejte v ČEZké republice". Policisté transparent po chvíli strhli, předtím proběhli novinářům nad hlavami.

"Za Prunéřov je zodpovědný i Fischer"

Aktivisté protestovali proti souhlasnému stanovisku, které ministerstvo životního prostředí minulý týden vydalo k modernizaci hnědouhelné elektrárny Prunéřov II. (podrobnosti najdete zde)

"Dnešní akcí chce Greenpeace poukázat na významnou roli, již v celém skandálu sehrál předseda vlády Jan Fischer, a která minulý týden neoprávněně zapadla. Fischerovo angažmá v celé kauze přesáhlo meze jeho kompetencí a svědčí o jeho úmyslu ČEZu v případě Prunéřova pomoci," uvádí hnutí v tiskové zprávě.

Ekologičtí aktivisté opět protestovali na střeše vlády. Na transparentu stálo: Vítejte v ČEZké republice.

"Pokud je to k Prunéřovu, ministryně rozhodla, to rozhodnutí jí přísluší," komentoval akci Fischer s tím, že taková rozhodnutí se vždy někomu nelíbí, někomu ano. Konstatoval, že investice do Prunéřova je vřele vítaná a že bylo čistě na ministerstvu, jak rozhodne. "Já jsem jenom rád, že rozhodlo, protože tam máme skluz od ledna," uvedl.

Komunikace s Greenpeace byla podle Nováka plně v rukou policejní ochranné služby. "Byli na střeše necelou půlhodinu, všichni byli zadrženi a celá záležitost je v poměrně rychlé době vyřešena," řekl krátce po půl čtvrté Novák.

Snopek dodal, že policie při zadržení nepoužila donucovací prostředky a podle jeho názoru nebyla ohrožena bezpečnost Úřadu vlády. "Loni zpřísněná bezpečnostní opatření neselhala," řekl iDNES.cz Snopek.

Zásah podle Veroniky Benediktové z policejního prezidia trval do 15 minut.

Ekologičtí aktivisté Greenpeace protestovali na střeše vlády v době tiskové konference po zasedání kabinetu. (3.5.2010) Ekologičtí aktivisté Greenpeace protestovali na střeše vlády v době tiskové konference po zasedání kabinetu. (3.5.2010)

Snopek dodal, že jeho lidé se se k dnešnímu zásahu vrátí a proberou ho. Není vyloučeno, že se ještě zpřísní bezpečnostní opatření. "Zatím byla zaměřena na pěší, nyní zvážíme omezení průjezdu automobilů," dodal policista.

Na malostranské policejní služebně nakonec skončilo pět lidí. "Tři z nich předtím byli na střeše, dva v zahradách naproti Strakovy akademie," uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Mezi zadrženými byl vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský. Ten uvedl, že ho policisté propustili po šesti hodinách. Policie také propustila dva jeho kolegy.

Všech pět je podezřelých z přestupku, protože narušili objekt střežený policií. "Případ prošetříme a předáme úřadu Prahy 1," dodal Hulan. Úřad může pachatelům přestupku udělit maximálně pokutu.

V říjnu protestovali proti prolomení těžebních limitů

Loni v říjnu aktivisté vylezli na Strakovu akademii kvůli hrozbě prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách. Tehdy se rovněž dostali na střechu z auta s plošinou.

"Zastavilo u lampy veřejného osvětlení, dva lidé nastoupili na plošinu, nechali se vyvézt k lampě a potom pokračovali dál až na střechu Úřadu vlády, kam přeskočili," popsal začátek akce tehdejší šéf policejní ochranné služby Lubomír Kvíčala. (více o loňské akci čtěte zde)

Od té doby budovu hlídá více policistů a jsou kolem ní lépe rozmístěni, úřad zavedl také soubor technických opatření. "Jedná se o kamerový systém a další různé zábrany. Tato opatření jsou však zaváděna postupně podle přístupu peněz a dokončených výběrových řízení na zhotovitele," řekl dnes iDNES.cz šéf Úřadu vlády Novák.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue