První letošní výjezd hasičů k vodákům. Dvojice se topila na Sokolovsku. | foto: HZS Karlovarského kraje, iDNES.cz

Vodáci vyrazili. Loni tři zemřeli na jezech. Podívejte se, kde číhá smrt

  • 32
Sotva vodáci odemkli řeky, první z nich už se málem utopili. Hasiči museli začátkem dubna vyjíždět k dvojici, která se pokoušela sjet jez Černý mlýn na Sokolovsku. Místo přitom patří k těm, které by vodáci nikdy neměli sjíždět, přesto to dělají. A hasiči je varují: loni k hazardérům vyjížděli nejvíce za poslední čtyři roky.

Už první výjezd hasičů na Sokolovsko ukázal, jak moc lidé na řekách dokáží riskovat. Dvojice na nafukovacím kajaku se pokoušela 10. dubna sjet jez Černý mlýn na řece Ohři. Jejich loď se ale převrátila a oba skončili v ledové vodě.

"Naštěstí se zachytili člunu a proud je nestáhl pod hladinu," popsala mluvčí hasičů Karlovarského kraje Alena Ryvolová. Záchranáři je vytáhli u betonového mola. Kvůli silnému podchlazení je převezli do nemocnice.

Dvojice nezvládla sjez Ohře na jezu Černý Mlýn na Sokolovsku. (10. 4. 2010)

Jednání vodáků je nepochopitelné. Černý mlýn patří k jezům-zabijákům. Hasiči proto na počátku letošní sezóny varovali vodáky před neopatrností.

"Z většiny českých hor postupně odtává sníh, koryta řek se zaplňují množstvím vody, a když k tomu přidáme občasné deště, pro některé vodáky se může změnit jejich nadšení z vodáctví v boj o život," řekla mluvčí generálního štábu hasičů Ivana Svitáková.

Hasiči nechtějí, aby se opakoval loňský rok, kdy ve vodě hledali nebo z ní zachraňovali lidi ve 213 případech. Co do počtu výjezdů byl rok 2009 nejhorším za poslední čtyři léta.

ZÁCHRANA Z VODY

Rok Počet zásahů

2005 226
2006 184
2007 161
2008 186
2009 213

Zdroj: HZS ČR

Nejméně třem vodákům ale loni ani zásah hasičů nedokázal pomoci. V červnu se na rozvodněné Vltavě převrátil raft se třemi lidmi. Jeden z nich už z řeky ve Větřní na Českokrumlovsku nevyplaval - čtěte Při raftingu na rozvodněné Vltavě utonul vodák, obětí povodní je už dvanáct.

Další raftař zahynul 7. července ve Strakonicích na Pětikolském jezu. Do Otavy tehdy spadlo šest lidí. Boj o jejich život se změnil v boj o život samotných záchranářů.

"Člun hasičů se při záchraně lehkomyslných vodáků převrátil a jeden z hasičů se začal topit. Jeho kolegové ho včas vytáhli z vody," popsala Svitáková. Tělo vodáka nakonec vydala řeka až po devíti dnech - čtěte Mrtvý z Otavy je vodák utopený ve Strakonicích, potvrdil test DNA.

V dubnu na Opavě podcenila své síly vodačka. Její loď se převrhla na splavu v obci Karlovice-Zadní Ves. Žena zůstala pod splavem asi čtvrt hodiny. Lidé ji z řeky vytáhli už příliš pozdě - čtěte Jednatřicetiletá vodačka se převrhla na splavu a utopila se.

Případ z Karlovic a letošní první výjezd hasičů potvrzují, že velmi často vodáci přeceňují síly na jezech. Ty přitom patří k místům s nejvyššími počty obětí.

Nejméně 30 životů už si vzal lužnický jez Pilař u osady Majdalena na Jindřichohradecku. Nejméně 10 lidí zemřelo na jezu Tuhnice na Ohři v Karlových Varech.

Podle odborníků může jez vypadat na první pohled jako beránek, při jeho sjíždějí je ale najednou vše jinak. "Z rychlé a burácející vody má každý přirozený respekt, ale co když voda padá přes jez sotva z metrové výšky a pod jezem jen tiše mizí?," naznačil nebezpečí vodácký instruktor a editor vodáckého magazínu HYDRO Jan Novotný.

Pokud se loď ve válci převrátí, ocitne se její posádka v podstatě v obrovské automatické pračce. "Voda vířící pod jezem připomíná nezkušenému vodákovi spíš bublinkovou lázeň než smrtící past. Kdo to nezažil nebo nebyl aspoň informován, jen těžko si uvědomí, že ta zpěněná voda se pohybuje stále dokola a navíc nenadnáší, takže se v ní nedá plavat," popsal pro iDNES.cz Novotný.

"Základní pravidlo, které by měli všichni vodáci ctít, je, že nebezpečný může být jakýkoliv jez. Záleží vždy na aktuální situaci, především na průtoku vody, a na konstrukci jezu. Kolmé, nově postavené nebo rekonstruované jezy jsou často nebezpečnější než jezy staré, šikmé," dodal Novotný.

Vodáci by proto měli před každým jezem zastavit, vystoupit na břeh a místo si důkladně prohlédnout. Některé nejsou splavné za žádných okolností, u jiných musí mít podle Novotného vodák cvik z praxe, aby poznal, zda je na sjíždění zrovna vhodná situace.

Hasiči si už od dubna zkoušejí, konkrétně na Úpě nedaleko Jaroměře, jak si s nebezpečím jezů poradit. Generální ředitelství jim zaplatilo 13 jednodenních kurzů záchrany z vodního válce. Celkem jimi projde 160 lidí. Kurzy zaměřené na pomoc existují i pro vodáky. Pořádají je soukromé společnosti.

KDYŽ SE VODÁK TOPÍ...

Pokud se stanete svědky nehody nebo stane-li se něco vám při vodáctví, zavolejte na tísňovou linku 112 nebo hasiče na linku 150.

Pro snadnější orientaci a vyhledání lidí, kteří potřebují pomoc, si zapamatujte, že říční kilometry nejsou číslované od pramene toku, ale naopak číselná řada říčních kilometrů vzrůstá od soutoku směrem proti proudu.

Všímejte si budov, zajímavostí a krajiny kolem sebe, abyste popřípadě mohli operátorovi popsat, kde se nacházíte a tím urychlit pomoc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue