Oheň ropnou skvrnu nezastavil, Louisiana vyhlásila stav nouze

  • 148
Americká pobřežní stráž zapálila část rozsáhlé ropné skvrny v Mexickém zálivu. Chtějí tak zabránit jejímu šíření. Ropa, která uniká z potopené plošiny Deepwater Horizon, se ale přesto blíží k louisianskému pobřeží a ekologická katastrofa se zdá být nevyhnutelná. Louisiana proto vyhlásila stav nouze.

Odborníci navíc zjistili, že v místě potopené plošiny uniká denně do moře zhruba 800 tisíc litrů suroviny, což je asi pětkrát více, než se doposud odhadovalo.

Posádky pobřežní stráže ve středu (ve čtvrtek po půlnoci našeho času) skvrnu ve vzdálenosti asi padesát kilometrů od ústí řeky Mississippi zapálily, podle BBC však záchranáři svádějí nerovný boj.

Skvrna se přibližuje k pobřeží stále rychleji. Meteorologové varují, že vítr může ropu zanést k pobřeží v pátek večer místního času. Skvrna zasáhne ústí řeky Mississippi někdy během zítřejšího dne, potvrdila později katastrofickou vizi admirálka pobřežní stráže Sally Brice O'Hareová. Guvernér Louisiany Bobby Jindal proto vyhlásil nouzový stav.

Plánem záchranářů a odborníků je skvrnu rozdělit nehořlavými nornými stěnami na několik částí, které se odtáhnou na moře mimo hlavní skvrnu. Tam je technici odpálí rozbuškou a nechají je kontrolovaně shořet.

Lodě a letadla se snaží zastavit ropnou skvrnu v Mexickém zálivu (27. dubna 2010)Pobřeží Louisiany je označováno za kolébku křehkého ekosystému. Žije zde mnoho druhů vodních ptáků. Na snímku pobřeží souostroví Chandeleur (27. dubna 2010)

Podle amerických úřadů způsobí ekologické škody i hořící ropná skvrna na moři, budou ale mnohonásobně menší, než kdyby se ropa rozlila po pobřeží. Kapalina by tam pokryla řadu vzácných živočichů, kteří by neměli šanci přežít. (více o dopadech rozlití ropné skvrny na pobřeží zde)

Ropa uniká už několik dnů z vrtu pod potopenou těžební plošinou Deepwater Horizon společnosti BP, která před týdnem z dosud nejasných důvodů vybuchla. V okamžiku neštěstí na ní bylo 126 dělníků, z nichž jedenáct se nepodařilo najít a považují se mrtvé.

Pokud se únik nepodaří zastavit, mohlo by do Mexického zálivu vytéct v příštích týdnech stejné množství ropy jako při havárii tankeru Exxon Valdez u pobřeží Aljašky v roce 1989. Z tankeru se na pobřeží vylilo 10,8 milionu barelů ropy. Aljašská příroda se dodnes z ekologické katastrofy zcela nevzpamatovala.

Boj s ropou v mexickém zálivu

Na moři bojuje s ropnou skvrnou padesátka lodí s nornými stěnami, které mají zastavit šíření skvrny, a se speciálními chemikáliemi, jež mají pomoci rychlejšímu rozptýlení ropy ve vodě.

Společnosti BP se ale pomocí robotů nepodařilo uzavřít únik z vrtu v hloubce asi 1 500 metrů po hladinou moře. Ve čtvrtek měla začít hloubit nový vrt do dna Mexického zálivu, který by měl zmenšit tlak v ropném ložisku pod mořským dnem.

Zároveň jím těžaři chtějí do ložiska vpravit těžkou kapalinu, která by zabránila dalšímu unikání ropy. Účinek tohoto kroku se však podle mluvčího firmy Roberta Winea projeví až asi za tři měsíce.

, , , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video