Miroslav Soukup udílí pokyny fotbalistům Slovácka | foto: Jan Karásek, MAFRA

Změna trenéra nezabrala. Slovácko padlo na sestupové příčky

• 6
Klíčový duel. Zápas roku. Utkání o všechno. Podobná označení zaznívala před nedělním soubojem čtrnáctého Slovácka na hřišti patnáctého Kladna, které dělily jen dva body. A Slovácko zápas nezvládlo, prohrou 0:1 kleslo čtyři kola před koncem o bod na sestupovou pozici.

"Je to zasloužená prohra a nás teď čeká velmi těžké období," přiznal trenér Miroslav Soukup, který tak prožil nejhorší možný debut coby kouč prvoligového týmu.

Ani nástup sportovního ředitele klubu, který na lavičce před týdnem nahradil Josefa Mazuru, totiž nepřinesl zlepšení. Slovácká obrana znovu chybovala, záloha moc fotbalovosti nepředvedla a útok se vůbec nedostal do šancí. "Máme skvěle připravené mužstvo. Až v závěru nás soupeřova záloha přehrávala. Švancara se Zelenkou si to pěkně dávali," upozornil nový kouč Kladna Stanislav Procházka, jenž ve čtyřech utkáních získal s týmem už deset bodů.

Švancaru se Zelenkou, dva hráče Slovácka s největším renomé, však trenér hostujícího týmu nechal dlouho sedět jen na střídačce. "Nepostavil jsem je od začátku, protože jsem čekal, že to bude víc boj než fotbal," vysvětlil Soukup.

Podle sestavy bylo jasně patrné, že i během Mazurovy éry měl Soukup na tvorbu základní jedenáctky velký vliv. O tvorbu hry se tak znovu nepříliš úspěšně snažil dorostenec Svízela, který nakonec odehrál celé utkání. "Přiznám se, že jsem ho chtěl na začátku druhé půle střídat a oživit hru dřív. Ale Jakub mě nezklamal. Pere se o šanci a prokazuje vyšší kvalitu než hráči, kteří mají o sto ligových zápasů víc," poznamenal trenér Soukup.

Utkání rozhodl těsně před přestávkou Tatanašvili. Šancí mělo ale Kladno v utkání mnohem víc – jednou trefili domácí břevno, při dalších dvou momentech vytahovali gólové střely z brány Valenta a Filipko. V závěru však mohlo Slovácko nečekaně remízu uhrát, když v nastaveném čase Nestorovski z otočky překopl bránu. "Psychická výhoda je teď díky posledním výsledkům přece jen na straně Kladna," uvědomuje si Soukup.

Valenta: O záchranu se hraje jinak

Po zápase se stejně jako spousta jeho spoluhráčů skácel k zemi. Záložník Vít Valenta si moc dobře uvědomoval, že prohra 0:1 v Kladně je velkou komplikací v boji o záchranu Slovácka v první lize. "Věděli jsme, že tady nesmíme prohrát," soukal ze sebe zklamaně. "Ale ještě jsou čtyři kola do konce, není žádný konec světa. Musíme se soustředit na páteční zápas s Mladou Boleslaví, kde je nutné stoprocentně bodovat," burcoval Valenta okamžitě svůj tým.

Bude se vám z kladenské porážky těžko dostávat?
To je jasné. Ale v mužstvu máme dost zkušených hráčů, kteří by si s tím měli poradit. Pokud chceme zůstat v první lize, musíme pro to udělat maximum.

Čím to, že se vám důležitý zápas s Kladnem tak nevydařil?
První poločas to bylo od nás hodně kostrbaté, později se to zlepšilo, už jsme dali balon na zem. Dostávali jsme se před šestnáctku, ale je škoda šance dvě minuty před koncem, která mohla skončit vyrovnávacím gólem.

Příležitostí byste si ale měli vytvořit mnohem víc. Souhlasíte?
Samozřejmě. Ale nevím, co k tomu mám říct.

Ukázalo vám Kladno, jak se bojuje o ligu?
Dá se to tak říct. O záchranu je potřeba hrát úplně jinak. My jsme hlavně v prvním poločase byli nějací zakřiknutí. Nevím, jak si to vysvětlit. Ale teď už se zápasem nic neuděláme. Musíme na to zapomenout a doma porazit Boleslav.

Je nepříjemný pocit, když jste klesli na sestupovou příčku?
Teď to sice nemáme úplně ve vlastních rukou, ale to se může za týden zase změnit.