Martin Erat (vpravo) se usmívá po gólu Nashvillu. | foto: AP

Erat dal dva góly, vítězství však po dramatickém závěru slavilo Chicago

• 20
Smutným hrdinou sobotního utkání play-off NHL mezi týmy Chicaga a Nashvillu byl český útočník hostujících Predators Martin Erat. Rodák z Třebíče se dvakrát střelecky prosadil a přiblížil své barvy vítězství. Favorizovaní Blackhawks ovšem vyrovnali skóre 14 vteřin před koncem řádné hrací doby a v prodloužení završil obrat domácích na 5:4 Slovák Marián Hossa. V dalších zápasech slavili postup hráči Pittsburghu a San Jose.

Úvod série mezi Nashvillem a Chicagem byl nebývale vyrovnaný. Oba celky se střídaly ve vítězstvích a po čtyřech konfrontacích byl stav smírný 2:2.

Pátý duel byl na programu v sobotu a hostili jej favorizovaní Blackhawks, kteří tak ke klíčovému zisku prvního mečbolu mohli využít výhody domácího ledu. Bojovníci z kádru Nashvillu ovšem svému soupeři nedali nic zadarmo.

Přestože už Chicago v průběhu utkání vedlo 3:1 po gólech Andrew Ladda, Niklase Hjalmarssona a Tomáše Kopeckého, hosté ještě otočili vývoj ve svůj prospěch. Snížení na rozdíl jediné trefy zařídil těsně před druhým odchodem do kabin Joel Ward a obrat na 4:3 pro Predators režíroval Martin Erat.

Český útočník zaznamenal svůj 3. a 4. gól v play-off v 42. a 52. minutě. V samotném závěru základní hrací doby se při velkém tlaku domácích provinil podobným faulem, jakým v dlouhodobé části sezony Alexandr Ovečkin z Washingtonu vyřadil ze hry shodou okolností právě chicágského Briana Cambella, provinil pro změnu Marián Hossa. Slovenský reprezentant rukama postrčil beka Dana Hamhuise, jenž následně nekontrolovaně spadl v plné rychlosti na zadní mantinel.

Rozhodčí Hossu potrestali pětiminutovým trestem, přičemž i tak se ještě domácí dokázali gólově prosadit. V čase 59:46 během power-play totiž z bezprostřední blízkosti dorazil volný puk za záda brankáře Pekka Rinneho útočník Patrick Kane - 4:4. Z prodloužení následně uběhlo jen necelých pět minut a provinilec Hossa odčinil zbytečné oslabení svých spoluhráčů vítězným gólem. Své první trefy v play-off docílil po zcela totožné situaci jako vyrovnávající Kane, když se k němu odrazil volný puk v bezprostřední blízkosti branky.

Podívejte se na góly Erata a obrat v podání Kanea s Hossou:

Pittsburgh otočil ztrátu 0:3 a slavil postup

Druhým celkem letošního play-off hokejové NHL po Philadelphii, jenž oslavil postup do 2. kola, se stali obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu. V šestém utkání série s Ottawou uspěli 4:3 po prodloužení a celkově zvítězili 4:2 na zápasy.

Úvod duelu konečnému výsledku nicméně vůbec nenasvědčoval, když se domácí Senators ujali vedení 3:0. Gólmana Marc-Andre Fleuryho překonali Matt Cullen, Chris Neil a kapitán Daniel Alfredsson, jenž navyšoval vedení svých barev téměř přesně v polovině střetnutí - 29:48.

Pittsburgh ale vykřesal naději už v čase 30:56, kdy se poprvé trefil Matt Cooke. V třetí třetině Penguins svého soupeře přestříleli jednoznačným poměrem 18:4 a výsledkem byly další dva zásahy a vyrovnání na 3:3. Přesilovku využil veterán Bill Guerin a do prodloužení duel poslal svým druhým gólem z 53. minuty forvard Cooke.

Po zdrcujícím finiši tak do nastavení nastupovali s psychickou výhodou hosté, což proměnil ve vítěznou branku v 70. minutě útočník Pascal Dupuis. Kapitán vítězů Sidney Crosby, jenž z prvních pěti startů v play-off vyprodukoval úctyhodných 14 bodů, poprvé v sérii s Ottawou nebodoval.

San Jose nasázelo Coloradu opět pět gólů a jde dál

První čtyři duely série mezi San Jose a Coloradem byly nesmírně dramatické. Avalanche z pozice jasného outsidera jednou vydřeli výhru gólem z poslední minuty a třikrát se muselo prodlužovat.

Favorizované San Jose dokázalo proti mladému kádru Colorada potvrdit své prvenství ze základní hrací části v Západní konferenci až v pořadí pátém a šestém utkání. Po nedávné výhře 5:0 Sharks v rozhodujícím střetnutí slavili výhru pro změnu po skóre 5:2 a postupují do 2. kola play-off s bilancí 4:2 na zápasy.

Ani šesté utkání se však neobešlo o dramatické momenty. Hosty sice poslal do vedení už po 47 vteřinách od úvodního buly Joe Pavelski, Slovák Marek Svatoš ale v 27. minutě vyrovnal a Brandon Yip v 45. minutě otočil skóre na 2:1 pro Colorado.

San Jose začalo úřadovat až v závěru duelu. Vyrovnání na 2:2 zařídil v 48. minutě bek Dan Boyle a rozdílovou trefu si připsal v čase 49:02 podruhé skórující Pavelski. V poslední minutě ještě Sharks navýšili náskok dvěma zásahy do prázdné branky Avs, když přesně zamířili Devin Setoguchi a Douglas Murray.

Domácím podruhé za sebou chyběl český střelec Milan Hejduk, který se ve čtvrtém duelu zranil po srážce se spoluhráčem Paulem Stastnym.

Výsledky play-off:

Východní konference - 6. zápas:

Ottawa - Pittsburgh 3:4 v prodl. (1:0, 2:1, 0:2 - 0:1)
6. Cullen, 22. Neil, 30. Alfredsson - 31. a 53. Cooke, 48. Guerin, 70. Dupuis. Střely na branku: 31:43. Diváci: 20 122. Konečný stav série: 2:4.

Západní konference - 5. zápas:

Chicago - Nashville 5:4 v prodl. (2:1, 1:1, 1:2 - 1:0)
10. Ladd, 15. Hjalmarsson, 37. Kopecký, 60. P. Kane, 65. Hossa - 42. a 52. Erat, 7. Legwand, 38. J. Ward. Střely na branku: 32:21. Diváci: 22 115. Stav série: 3:2.

6. zápas:
Colorado - San Jose 2:5 (1:0, 0:1, 1:4)
27. Svatoš, 45. Yip - 1. a 50. Pavelski, 48. D. Boyle, 60. Setoguchi, 60. D. Murray. Střely na branku: 18:34. Diváci: 18 007. Konečný stav série: 2:4.