Miloslav Vlček odchází z politiky. Na cestu dostal pět platů. | foto: David Neff, MAFRA

Vlček končí s tučným odchodným. Odnese si statisíce

  • 711
Přiznal, že lhal a že porušil jeden ze zákonů proti praní špinavých peněz – a ještě dostane odstupné přes šest set tisíc korun. Takový je osud končícího šéfa Sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD. Ten včera po skandálu kolem dotace a podezřelých půjček nadobro odešel z vrcholné politiky. Po čtrnácti letech.

Kromě třetí nejvyšší ústavní funkce složil Vlček i poslanecký mandát. Přišel také o místo na kandidátce ČSSD v Olomouckém kraji. - (podrobnosti o Vlčkově konci najdete zde)

"Považuji to za mimořádně odpovědný a odvážný krok," chválil předseda socialistů Jiří Paroubek Vlčka, který vydržel čtrnáct dní mlčet a utíkat před novináři. Politik rezignoval až poté, co ho k tomu včera vyzvalo mimořádné jednání špiček ČSSD, které se cítilo podvedeno lhaním předsedy Sněmovny v průběhu celé kauzy.

Vlček ovšem z politiky neodejde s prázdnou. Dostane odchodné ve výši čtyř platů šéfa Sněmovny, který bere asi 160 tisíc korun měsíčně.

Topolánek bral skoro půl milionu, Kocáb jen jeden plat

Odchodné získal po svém nedávném konci v čele ODS také Mirek Topolánek. Jeho strana se s ním rozloučila výplatou bezmála půl milionu korun.

jak vlček končil v politice

"Dohodli jsme se, že ODS vyplatí Mirku Topolánkovi stejný obnos, jaký by dostal podle zákoníku práce jakýkoliv člověk, který odchází ze svého místa. To znamená dva měsíce výpovědní lhůta plus tři měsíce odstupné," řekl mluvčí ODS Martin Kupka.

Topolánkův měsíční plat jako předsedy strany přesahoval 90 tisíc korun měsíčně.

Ne vždy jsou však padáky pro politiky tak velké. Třeba exministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb skončil ve funkci pouze s jedním platem odchodného. Důvodem byla skutečnost, že byl v úřadu necelý rok. Jinak by bral více.

Zákon totiž hovoří jasně: odchodné politiků se odvíjí od počtu celých ukončených let ve funkci, k němuž se připočte jeden plat navíc.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue