RADOST A ZKLAMÁNÍ. Vlevo postupující hokejisté Philadelphie, vedle nich zklamaní hráči New Jersey | foto: AP

Eliáš se Škoulou vypadli z play-off, Ottawa zvítězila gólem ze 108. minuty

• 21
Jednoznačným výsledkem 4:1 na zápasy skončil souboj rivalů z Atlantické divize mezi New Jersey a Philadelphií. Devils, s českým duem Patrik Eliáš - Martin Škoula, padli v rozhodujícím duelu na domácím ledě 0:3 a stali se prvním vyřazeným celkem z letošního play-off NHL. Postup mohl ve čtvrtek stejně jako Philadelphia slavit i Pittsburgh, Ottawa ale gólem ze třetího prodloužení sérii zdramatizovala.

Stejně jako loni pro hokejisty New Jersey skončila cesta play-off už v úvodní sérii, tedy ve čtvrtfinále Východní konference.

Loni se o vyřazení celku hvězdného gólmana Martina Brodeura postarala až v sedmém zápase dramatickým obratem Carolina, kdežto letos se Devils poroučeli po jednoznačném výsledku 1:4 na zápasy. Nad jejich síly byl divizní konkurent z Philadelphie, jenž přitom do play-off postupoval až z předposlední sedmé příčky konference.

Hrdinou rozhodujícího čtvrtečního duelu byl útočník Flyers Claude Giroux, který se na vítězství 3:0 podílel dvěma góly a jednou asistencí. Stejný hráč přitom dostal Philadelphii i do samotného play-off. V závěrečném startu v základní části proti Rangers totiž právě Giroux proměnil vítězný nájezd v penaltovém rozstřelu.

Brian Boucher, jenž na čisté konto v pátém duelu potřeboval 28 zákroků, překvapivě zastínil hvězdného Martina Brodeura.

V dresu vítězů slavil postup do 2. kola play-off také bek Lukáš Krajíček. Duo New Jersey, Patrik Eliáš - Martin Škoula, se naopak loučí s letošní sezonou NHL. Oba hráči by v případě bezproblémových výstupních prohlídek a zájmu kouče Vladimíra Růžičky mohli posílit českou reprezentaci na blížícím se mistrovství světa v Německu.

Eliáš si v pěti utkáních v play-off připsal čtyři body (0+4), obránce Škoula ve čtyřech startech nebodoval a ve statistice +/- skončil na hodnotě -1.

Ottawa zdramatizovala sérii s Pittsburghem

Obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu mohli ve čtvrtek na ledě domácí Mellon Arény již slavit postup do 2. kola play-off. Do pátého pokračování čtvrtfinále Východní konference totiž vstupovali za vedení 3:1 na zápasy.

Zraněními oslabená Ottawa však nedala svou kůži zadarmo. Senators, hrající bez útočníků Milana Michálka s Alexejem Kovaljovem a beka Filipa Kuby, v řádné hrací době vyválčila smírný stav 3:3. Penguins sice prohrávali už 0:2 nicméně Kris Letang, Chris Kunitz a Sidney Crosby zaveleli k obratu.

O vyrovnání se postaral v 51. minutě Peter Regin. Stejný hráč se trefil i v následném prodloužení. Puk za záda gólmana Marc-Andre Fleuryho ale dostal úmyslným kopnutím, načež rozhodčí správně branku neuznali. Hokejisté Ottawy tak mohli slavit až v 8. minutě třetího prodloužení, kdy Matt Carkner za asistence kapitána Daniela Alfredssona propálil vše co mu stálo v cestě.

První hvězdou střetnutí byl zvolen Pascal Leclaire. Ve svém premiérovém startu v play-off pochytal 56 ran Pittsburghu. Kapitán domácího celku Sidney Crosby si odnesl dva body (1+1) a po pěti startech v play-off má na kontě 13 zápisů.

Rozhodující akce zápasu ze 108. minuty:

Niemi podruhé zavřel Nashvillu dveře

Ve svém čtvrtém zápase kariéry v play-off NHL vychytal finský gólman Antti Niemi už druhou nulu. V pořadí druhém duelu série mezi Chicagem a Nashvillem vychytal Niemi výhru 2:0 a s tím spojené vyrovnání na 1:1 na zápasy. Ve čtvrtém měření sil pak rodák z Vantaa díky 33 zákrokům mohl slavil pro změnu vítězství Blackhawks 3:0 a srovnání série na 2:2.

První hvězdou utkání ovšem Niemi vyhlášen nebyl. Přednost dostal dvougólový střelec Patrick Sharp. "Byl to pro nás zápas o bytí či nebytí. Vzali jsme to hodně odpovědně," řekl autor třetí branky Chicaga - kapitán Jonathan Toews s bilancí (1+1) třetí hvězda střetnutí.

V obraně vítězů se již objevil uzdravený bek Brian Campbell, kterého v závěru základní části vyřadil ošklivým faulem washingtonský Alexandr Ovečkin.

San Jose rozstřílelo Colorado a zavelelo k postupu

Po úvodních čtyřech vyrovnaných duelech, z nichž poslední tři našly vítěze až v prodloužení, se poprvé v sérii San Jose s Coloradem jeden z týmů rozstřílel. Bylo jím favorizované San Jose, které v pátém duelu nasázelo Avalanche pět branek a ujalo se vedení 3:2 na zápasy.

Překvapivým hrdinou utkání byl domácí útočník Logan Couture. Mladíček v kádru San Jose vsítil své premiérové dva góly kariéry v play-off. Stejný pocit zažil také Dwight Helminen, jenž rovněž docílil své první trefy ve vyřazovacích bojích. Ze známějších hráčů Sharks potvrdili kvality přesilovkovými zásahy Joe Pavelski a Patrick Marleau.

Hosté k zápasu nastoupili bez zraněného střelce Milana Hejduka a talentovaného centra Petera Muellera.

Výsledky play-off:

Východní konference - 5. zápasy:
New Jersey - Philadelphia 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
32. a 34. Giroux, 4. Briere. Střely na branku: 28:21. Diváci: 17.625. Konečný stav série 1:4.

Pittsburgh - Ottawa 3:4 v třetím prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:0, 0:1)
Branky: 19. Letang, 39. Kunitz, 50. Crosby - 11. Fisher, 12. J. Ruutu, 51. Regin, 108. Carkner. Střely na branku: 59:44. Diváci: 17.132. Stav série: 3:2.

Západní konference - 4. zápas:
Nashville - Chicago 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Branky: 11. a 37. Sharp, 33. Toews. Střely na branku: 33:30. Diváci: 17.113. Stav série: 2:2.

Západní konference - 5. zápas:
San Jose - Colorado 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)
29. a 51. Couture, 31. Pavelski, 36. Helminen, 54. Marleau. Střely na branku: 37:28. Diváci: 17.562. Stav série: 3:2.